Sünnete standart gelir mi?

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun 'AB İletişim Stratejisi' projesi kapsamında kurulan Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) birinci yılını doldurdu.

İSTANBUL - Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun 'AB İletişim Stratejisi' projesi kapsamında kurulan Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) birinci yılını doldurdu. Bir yılda 9 bin 46 soruyla karşılaşan merkezdeki uzmanlar AB politikaları, Türkiye'nin adaylık süreci, AB fonları ve mali yardımlar ile ilgili konular yanında 'Sünnet standartlarına uyum gelecek mi?', 'AB sahil güvenlik botlarına standart getirecek mi?', 'Oto yıkama merkezleri için standartlar ne olacak?' gibi soruları da yanıtlıyor.
Merkezin bir yılda yaptığı çalışmaları kamuoyuna duyurmak için yapılan basın toplantısına Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun 'AB İletişim Stratejisi' Proje Yöneticisi Selda Paydak, ABBM Direktörü Seda Domaniç ve Tribeca İletişim Danışmanlık Genel Müdürü Cem İlhan katıldı. Toplantıda müzakere kararının alınmasından sonra merekeze yöneltilen sorularda artış olduğu belirtildi. Telefon, faks, eposta ve ziyaretler yoluyla günde ortalama 40, ayda 700 soru alan ABBM'ye, bir yılda 9 bin 46 soru iletildi. Haftalık elektronik bülten ile ulaşılan kişi sayısı 15 bin. Merkez, hazırladığı broşür ve kitapçıklarla da bilgiler veriyor.
En çok soru öğrenciden
Soru soranların yüzde 62'sini merkezi ziyaret edenler oluştururken, telefonla merkeze başvuranların oranı yüzde 20. Merkezden en fazla faydalanan grup 19-30 yaş arası. Merkezden yararlananların mesleklerine göre ayrım yapldığında çoğunluğu yüzde 34'le öğrenciler oluşturuyor. İkinci sırada ise yüzde 27.4 ile profesyoneller yani doktorlar, avukatlar, mühendisler var. Gazeteciler ise yüzde 7.5 ile üçüncü sırada yer alıyor. ABBM Direktörü Seda Domaniç, merkezin 681 sivil toplum kuruluşun ve 617 gazetecinin sorularını yanıtladığını belirterek, "Özellikle son dönemde yerel yönetimlerin ilgisi çok arttı. Hemen hemen bütün belediyeler bizimle iletişim halinde. Aralık ayında 1000'in üzerinde soru yanıtladık. Cezaevlerinden, köylerden bile mektup yoluyla bilgi isteyenlen var. Ancak merkez 'Alo AB hattı' gibi algılanmamalı. Burası AB hakkında doğru bilgi ve yönlerdirmenin yapıldığı bir yer" dedi.
Selda Paydak ise AB aday ve üye ülkelerde gerçekleştiren kamuoyu yoklamasına göre 2003 sonbaharından bu yana üyelik konusunda desteği artan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin üyeliğe desteği yüzde 69'dan yüzde 71'e çıktı. AB'ye destek yüksek olmasına karşın bu konuda bilgi düzeyi düşük. Bilgilendirme amaçlı 183 bin basılı malzeme Türk halkına ulaştırıldı. Bu sene bu rakamın 195 bine çıkması bekleniyor" diye konuştu.
Merkeze, AB politikalarının, üyelik sürecinin ve AB fonlarının sorulmasının yanında günlük şikâyetler ya da AB ile doğrudan ilgisi olmayan sorular da soruluyor. ABBM'ye sorulan ilginç sorular şöyle: "Taksilerin rengi değişecek mi, üniversite sınavı kalkacak mı, AB'ye girince çiftlerin sahip olacağı çocuk sayısına kota konacak mı, AB'de kredi kartlarının kullanımına ilişkin yasalar neler, fındık alıp satanlar ne gibi standartlara tabi olacak, sünnet standartlarına uyum gelecek mi?" İrtibat için 0212 244 89 29


    http://www.radikal.com.tr/7351987351980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.