'Süper Savcı'nın yetkisine kavuşması yanlış anlamaymış

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama: Savcı Murat Gök, sadece başlattığı soruşturmaları sürdürecek. Yeni soruşturma yapmayacak

Bahri KARATAŞ


İZMİR - İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen hafta soruşturma yetkisini elinden alıp duruşmada görevlendirdiği özel yetkili savcı Murat Gök'ün, yeniden soruşturma görevine verildiği konusunda yanıldığı ortaya çıktı. Başsavcı Emin Özler, “Yeni bir görevlendirme yapılmadı” derken, savcı Murat Gök'ün duruşma savcılığının yanı sıra başlattığı soruşturmalara devam edeceği, yeni soruşturma yapmayacağı belirtildi.
İzmir'in yanı sıra bölgedeki illerde yaptığı ses getiren operasyonlar nedeniyle adı ‘Süper Savcı’ya çıkan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün soruşturmalardan alınıp duruşma savcılığına verilmesi geçen hafta boyunca tartışma konusu oldu. Bu gelişme üzerine iznini yarıda bırakıp adliyedeki görevine dönen savcı Murat Gök'le ilgili tartışmalar bitmedi.
Özel Yetkili Savcı Murat Gök'ün, duruşma savcılığının yanı sıra soruşturmayla da yetkilendirildiğine ilişkin bu sabah haberler yayıldı. Bu haber İzmir Adliyesi'nde heyecan yaratırken, savcı Murat Gök'ün bu konuda yanıltıldığı, sadece başlattığı soruşturmaları sürdürüceği ortaya çıktı.
Savcı Murat Gök'ün yeniden soruşturmayla yetkilendirildiği haberlerinin basına yansıması üzerine açıklama yapan İzmir Cumhuriyet Savcısı Emin Özler, “Savcı Murat Gök'le ilgili yeni bir görevlendirme yapılmadı” dedi.
Pazartesi gününden bu yana İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalara giren Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün bu görevine devam edeceği, ancak kendisinin başlattığı soruşturmaları da sürdüreceği öğrenildi. Gök'ün halen soruşturmasını sürdürdüğü ‘Sarmaşık’, ‘Anafor’ gibi çok sanıklı birçok dosyası bulunuyor. (dha)