'Süpermodel'in ölümü

Henüz 20 yaşındaydı Burçin Bircan. İki yıl önce bir güzellik yarışmasında elde ettiği birincilik, hep hayalini kurduğu şöhretin kapılarını açmıştı ona.

İSTANBUL - Henüz 20 yaşındaydı Burçin Bircan. İki yıl önce bir güzellik yarışmasında elde ettiği birincilik, hep hayalini kurduğu şöhretin kapılarını açmıştı ona. Geçen pazartesi günü bir kez daha fotoğrafı çıktı gazetelerde... "Tüm dünya beni tanıyacak" diyen Bircan'ın cesedi, polis kayıtlarına 'kimliği belirsiz bir kadın' diye geçti.
İzmir'de yaşayan Burçin Bircan, önce lise yıllarında amatör olarak çeşitli defilelerde yer aldı. 2002 yılında TV'de 'Ford Model Super Model of The World' isimli yarışmayı duydu. Ancak formları teslim ederken son başvuru tarihinin geçtiğini söylediler. Ağlayarak başvurusunu kabul ettirdiği yarışmada da şanssızlık bırakmadı peşini. Kendisi için verilen ayakkabı, ayağından çıktı.
Yine de yürümeye devam edince doğallığı ve güler yüzlülüğüyle birinciliği elde etti.
Ama bu başarının hemen ardından Yavuz Bektaş'ın yönettiği 'İkili Oyun' adlı erotik bir filmde rol aldığı haberi patladı. Ardından geçmişte iki kez hırsızlıkla suçlanmış olduğu anlaşıldı.
Ama bunlar, Dominik Cumhuriyeti'nde düzenlenen 'Ford Model Super Model Of The World'de, 55 kızın arasından ilk üçe girmesi ve 'yüz güzeli' seçilmesini engellemedi.
Eileen ve Jerry Ford tarafından kurulup 1946 yılından bu yana güzellik yarışmaları düzenleyen New York merkezli Ford Modellik Ajansı'yla kontrat imzaladı. Ropörtajlarında "New York'u fethedeceğim" diyordu.
Annesi dövmelerinden tanıdı
Olmadı. Hayalleriyle birlikte üç ay önce Türkiye'ye döndü. Magazin dünyasında sıkça anılan adı dün yeniden duyuldu. Bircan ailesi,
'Zeytinburnu, Merkezefendi Mahallesi'nde Kozlu Mezarlığı'na giden yol üzerinde (salı sabaha karşı) bulunan, ağzından köpükler gelen, kolunda darp izleri olduğu gözlenen 20-25 yaşlarındaki kadın cesedi' ile ilgili haberler üzerine İstanbul'a geldi.
Anne Canan Bircan, Adli Tıp Kurumu'na giderek, belinde ve kolundaki dövmeden cesedin kızı Burçin'e ait olduğunu teşhis etti.
Kızının üç yıl önce evden ayrıldığını, kayıp başvurusunda bulunduklarını ancak sonra İstanbul'da yaşadığını öğrendiklerini anlatan anne Bircan,
"Güzellik yarışmasına katıldığını duyduk. Birinci olunca birkaç kez konuştuk. Bazen menajeriyle görüştüğümüz oluyordu. Ama tüm aramalarımıza rağmen son bir yıldır haber alamadık" dedi.
Bircan'ın menajerliğini yapan International Top Model Agency'nin sahibi Cavidan Kutlu'nun ifadesinin alınacağı öğrenildi. Adli Tıp Kurumu'ndan ailesi tarafından alınan Bircan'ın cenazesi ise toprağa verilmek üzere,
İzmir'e yollandı. Polis, kolundaki iğne izleri nedeniyle Burçin Bircan'ın uyuşturucu komasına girdiği, başka bir yerde öldükten sonra cesedinin yol kenarına bırakıldığı ihtimali üzerinde duruyor.