Şüpheli ete DNA testi

Şüpheli ete DNA testi
Şüpheli ete DNA testi
Prof. Dr. Hasan Yetim üniversitelerinde uyguladıkları DNA yöntemiyle etin hangi hayvana ait olduğunu kesin olarak belirlediklerini söyledi

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yetim, üniversitelerinde
uyguladıkları DNA yöntemiyle etin hangi hayvana ait olduğunu kesin olarak belirlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Yetim, fakülte binasındaki gıda laboratuarında düzenlediği basın toplantısında, son günlerde bir kentte öğrencilere "at ve eşek eti yedirildiği" yönündeki iddiaların kamuoyunda tartışıldığını, kendilerinin ise 2 yıldan beri kurdukları laboratuarda bir etin hangi hayvana ait olduğunu, hayvanın cinsini, rengini rahatlıkla tespit edebildiklerini belirtti.

Geliştirdikleri "Realtime PCR DNA Test" sistemi sayesinde çiğ ya da pişmiş olsun herhangi bir et numunesinin hangi hayvana ait olduğunu rahatlıkla tespit edebildiklerini kayden Prof. Dr. Hasan Yetim, şu bilgileri verdi:

"Son yıllarda gıda testlerinde DNA teknikleri önem kazanmaya
başlamıştır. Geleneksel PCR sistemine kıyasla, bu sistem daha yüksek, daha hassas sonuçlar vermektedir. Bizim projemiz için Devlet Planlama Teşkilatı’ndan 600 bin lira destek aldık. İleri bir laboratuvar kurduk. Yürütülen proje kapsamında
öncelikle at, eşek, domuz, hindi, tavuk, koyun, keçi, sığır ve martı türlerine özgü DNA dizileri tespit ettik.

Her bir türün tespitinde kullanılmak üzere primer adı verilen kısa DNA zincirleri dizayn edildi. Bize gelen numunenin DNA yapısını laboratuarımızdaki DNA çözünüm araçlarında test edip DNA dizilişini belirliyoruz. Bu dizilişi, elimizdeki primer (ilk) örnekle karşılaştırıp, kullanılan etin cinsini kesin sonuç vererek belirliyoruz. Kullandığımız test sistemiyle ayrıca gıdaların içerisinde katı madde olarak kullanılan ve ithal edilen jelatinin, sığırdan veya domuzdan elde edilip edilmediğini de belirleyebiliyoruz."

Test pişmiş etlerde de uygulanabiliyor

Prof. Dr. Hasan Yetim, konuyla ilgili çalışmalarını Yrd. Doç.Dr. Zülal Kesmen ile birlikte yürüttüklerini, uyguladıkları DNA sisteminin 200 dereceye kadar pişirilmiş et ürünlerinde bile kesin sonuç verdiğini vurguladı.

Yetim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Pişmiş etin hangi hayvana ait olduğunu eski yöntemlerle anlamak çok güç oluyordu. Bizim kullandığımız yeni yöntemde ise 200 dereceye kadar pişmiş et ve et ürünlerinin kesin tahlilini yapabiliyoruz. Bize getirilen numuneleri 150 lira karşılığında 1 gün içerisinde tahlil edip sonuç veriyoruz. Eti kullanılan hayvanın cinsini, cinsiyetini, deri rengini bile tespit edebiliyoruz." (aa)