Suphi Nejat Ağırnaslı, Kobani'de toprağa verildi

Suphi Nejat Ağırnaslı, Kobani'de toprağa verildi
Suphi Nejat Ağırnaslı, Kobani'de toprağa verildi
Rojava'da IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı'nın 15 ay sonra bulunan cenazesi, bugün Kobani'de toprağa verildi. Cenaze törenine Ağırnaslı'nın anne ve babası da katıldı.

RADİKAL - Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı (Paramaz Kızılbaş) Kobanê’de düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi. 

Kobanê’de IŞİD’e karşı savaşırken 2014’ün Ekim ayında yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’nın kayıp olan cenazesine 15 ay sonra ulaşılmıştı. Cenazeyi teşhis etmek için Kobanê’ye giden baba Hikmet Acun, oğlunu Kobanê’nin güneybatı cephesindeki bir bölgede bulduklarını, üzerinde askeri kıyafetleri olduğunu ve komutanıyla birlikte teşhis ettiklerini söylemişti. Paramaz’ı Kobanê’de defnedeceklerini söyleyen Acun, “Eminim kendisi de bunu isterdi” demişti.

'O BİZİM PARÇAMIZDI'

Ağırnaslı’nın bulunduğu yerden alınan naaşı, bugün Kobanê’de düzenlenen törenle toprağa verildi. Cenaze törenine baba Hikmet Acun ile anne Nuran Ağırnaslı, da katıldı. Nuran Ağırnaslı, kendisine telefonla ulaşan Evrensel Gazetesi'nden Erdal İmrek'e şunları anlattı: “Nejat için çok güzel bir tören yapıldı. Buradaki kurumlar konuşmalar yaptı. Askeri bir tören de yapıldı. Onu savaştığı, düştüğü topraklara emanet ettik. Ölümünün üzerinden bir sene geçti. Ama yine de ‘şimdi bu tabutun içinde mi’ diye düşünüyor insan. Bir annenin ruh hali işte. Hâlâ o duyguyu taşıyorum. O bizim bir parçamızdı.” 

'KOBANE HALKI SAHİPLENDİ'

Kobanê halkının Suphi Nejat’ı sahiplenişinden çok etkilendiğini söyleyen Nuran Ağırnaslı, “Kadınların tabuta sarılıp ağlamaları, halkın onu böylesine kabullenişi çok güzeldi. Bir yaşlı kadın vardı törende. Onun ailesinden 10 kişi yaşamını yitirmiş. O kadar büyük bir acı yaşamış. O insanlarla birlikte olmak ayrı bir duygu. Onun için çok güzel bir anma yaptık” dedi.
(Evrensel - sputnik)