@idrisemen

Suphi Nejat Ağırnaslı'nın cenazesi bulundu

Suphi Nejat Ağırnaslı'nın cenazesi bulundu
Suphi Nejat Ağırnaslı'nın cenazesi bulundu
Kobani'de, 2014 yılının Ekim ayında IŞİD'e karşı savaşırken yaşamını yitiren sosyolog Suphi Nejat Ağırnaslı'nın cenazesi bulundu. 15 Ay sonra Suphi Nejat'ın cenazesine ulaşabildiklerini söyleyen baba Hikmet Acun, "Suphi Nejat Kobani'de defnedilecek" dedi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - IŞİD’in Kobani saldırısı sırasında hayatını kaybeden ve Kobani’nin sembol isimlerinden olan Suphi Nejat Ağırnaslı’nın cenazesine 15 ay sonra ulaşıldı. Kobani’nin güneybatı cephesinde bulunan bir bölgede Suphi Nejat’ın cenazesine ulaşabildiklerini söyleyen baba Hikmet Acun, “Suphi Nejat geçen yıl Ekim ayında 40 arkadaşıyla bu bölgede şehit düştü. O zamandan beri cenazesine ulaşamamıştık. Hem oğlumun cenazesini bulmak, hem de onun uğrunda hayatını kaybettiği toprakları görmek için Rojava’ya geldim. O zamandan beri cenazesini arıyorduk. Arkadaşları Suphi Nejat’ın nerede hayatını kaybettiğini biliyordu. Arkadaşlarının söylemlerinden yola çıkarak geçtiğimiz günlerde Suphi Nejat’ın cenazesine ulaştık. Üzerinde askeri kıyafetleri vardı. Suphi Nejat’ın cenazesini komutanıyla beraber teşhis ettik’’ dedi.

‘BU COĞRAFYADAKİ SAVAŞA TANIKLIK ETTİM’

Cenazeyi almak için ilk olarak Aralık 2014 yılında Kobani’ye gittiğini söyleyen Hikmet Acun 15 aylık sürede yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Ben Kobani’ye geldiğimde burada savaş halen devam ediyordu. IŞİD şehir merkezinden temizlenmişti. Ama köylerde şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. O zaman savaşın zor şartlarına tanıklık ettim. Biz o zaman da Suphi Nejat’ın nerede şehit düştüğünü biliyorduk. Ancak bölge IŞİD’in elindeydi. Üstelik etrafı mayınla döşenmişti. Bu nedenle cenazeye ulaşamadık. Mart ayına kadar Kobani’de kaldım. Daha sonra birkaç kez Türkiye’ye gidip geldim. Daha sonra Rojava’nın birçok bölgesini gezdim. Rojava ne Balkanlara ne de Kafkaslara benziyor. Buranın kendisine has bir coğrafyası var. Suphi Nejat bu topraklar için savaşırken hayatını kaybetti. Buradaki insanlar Suphi Nejat’ı kabullendi. Ondan saygıyla bahsediliyor. Bu nedenle ailesi olarak Suphi Nejat’ı Kobani’de defnetmeye karar verdik. Suphi Nejat önümüzdeki hafta Kobani’de defnedilecek. Eminim kendisi de burada defnedilmek isterdi."