Süpürdüler, kazandılar

Köylerinin yakınına kurulacak çöplüğü protesto için kadınların ellerinde süpürge her tarafı süpürdüğü, erkeklerin soyunduğu eylem amacına ulaştı! Seslerini tüm Türkiye'ye duyuran köylüler hukuk mücadelesini kazandı.
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Köylerinin yakınına kurulacak çöplüğü protesto için kadınların ellerinde süpürge her tarafı süpürdüğü, erkeklerin soyunduğu eylem amacına ulaştı! Seslerini tüm Türkiye'ye duyuran köylüler hukuk mücadelesini kazandı.
Manisa Belediyesi ve beş belde belediyesinin Saruhanlı ilçesine bağlı Develi Köyü yakınlarına yapmak istediği katı atık bertaraf tesisi projesine karşı Develi Köyü sakinlerinin yürüttüğü hukuk mücadelesi sonuçlandı. Manisa İdare Mahkemesi, Manisa Mahalli Çevre Kurulu'nun, tesisin kurulmasını uygun gören kararını iptal etti. Mahkeme heyeti kararında Manisa Belediyesi'nin projeyi eski haritalara göre yaptığını, yer belirlenmesi sırasında Manisa İl Tarım Müdürlüğü'nün alanın mera olmasına karar veren raporunun göz ardı edildiğini vurguladı. Mahkeme, bu nedenle kararın merası olmayan köyde geçim kaynağı olan hayvancılığı vuracağını, depolanacak atıklardan çıkan sızıntı sularının kırık fay hatlarından yeraltı sularını, rüzgârla taşınacak tozların da tarım alanlarındaki ekili ürünleri ve köy halkını olumsuz etkileyeceğini belirtti.
Eğlenceyle kutlayacaklar
Manisa İdare Mahkemesi'nin kararı süpüre süpüre çöplükten kurtulan Develi Köyü'nde sevinçle karşılandı. Köylüler, önümüzdeki günlerde kararı büyük bir eğlenceyle kutlamaya hazırlanırken, köylülerin avukatı Şehrazat Mercan, maliyet hesaplarının iyi yapılmadığını söyledi. Mercan, "Devlet işini doğru düzgün yapmıyor. Bu tür tesisler için en uygun yeri bulacaklarına buldukları yeri uydurmaya çalışıyorlar. Tamam, çöplerin de depolanması gerekiyor, ancak maliyetten kaçmak bu işin çözümü değil, çevrenin maliyetinin daha ağır olduğu her seferinde unutuluyor" diye konuştu.
1 Mayıs'a da katıldılar
Türkiye, daha önce Bergama köylülerinin altın madenine karşı direnişine öncülük eden Oktay Konyar'ın yol gösterdiği Develi Köyü sakinlerini, süpürgeli eylemleriyle tanıdı. Yürüttükleri hukuk mücadelesinin yanında ilginç eylemler yapan köylüler önce Develi Köyü'den Manisa'ya kadar yürüdü. Ardından Manisa Belediyesi önünde çalı süpürgeleriyle temizlik yaptı. Develi Köyü sakinleri Manisa Belediyesi önünde yaptıkları temizliğin ardından Ankara'ya giderek TBMM önününde eylem yaptı, İstanbul Beyoğlu'na gitti. Kadınlar ellerinde süpürgelerle İstiklal Caddesi'ni süpürürken erkekler de yarı çıplak halde eylemde yer aldı. İzmir'deki 1 Mayıs gösterilerinde boy gösteren köylüler, Oktay Konyar'ın oğlunun iki ay önce Karşıyaka'da yapılan düğününe de yine ellerinde çalı süpürgeleriyle katılmıştı.