Sur 4 günde adeta hayalet kente dönüştü

Sur 4 günde adeta hayalet kente dönüştü
Sur 4 günde adeta hayalet kente dönüştü
Dört gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır'ın Sur ilçesi adeta hayalet kente dönüştü.İlçeyi ziyaret eden heyet içerisinde yer alan CHP Diyarbakır 1'inci sıra Milletvekili adayı Naci Sapan, ilçede 4 gün boyunca savaş halinin yaşandığını belirterek, "Halk tedirgin, polis tedirgin, esnaf tedirgin. İlçe adeta terk edilmiş gibi" dedi.

Diyarbakır’da 4 günden beri sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur İlçesi’nde, polis eşliğinde giren siyasi parti ve STK temsilcileri ile belediye başkanları, vatandaşlarla görüştü. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Eşbaşkan Fırat Anlı, Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, CHP Diyarbakır 1’inci sıra Milletvekili adayı Naci Sapan, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, DBP İl Başkanı Ali Şimşek, HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ile bazı STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 20 kişilik bir grup, 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur ilçesini polis eşliğinde gezdi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

 

Burada vatandaşlarla görüşerek çeşitli incelemelerde bulunan heyet içerisinde yer alan CHP Milletvekili adayı Naci Sapan, Sur bölgesinde yaşamın tamamen durduğunu, durumun hiç de iç açıcı olmadığını, bölgede durumun bir an önce normale dönmesi gerektiğini söyledi. İlçe merkezinin hala sıkıntılı olduğunu gözlemlediğini belirten Sapan, "Halk tedirgin. 4 gün ne olup bittiğini bilmiyor. Gezimizi polis eşliğinde gerçekleştirdik. İlçenin tamamını gezme imkanımız olmadı. Gazi Caddesi, Balıkçılarbaşı ve Mardin Kapı güzergahında gerçekleştirdiğimiz gezi sırasında, çok fazla bir şey görmedik. Ancak, vatandaşların ifadelerinden 4 gün boyunca tam bir savaş halinin yaşandığını tespit ettik" dedi.

Halkın, polisin ve esnafın tedirgin olduğunu aktaran CHP’li Sapan, "Halk tedirgin, polis tedirgin, esnaf tedirgin, Sur ilçesi adeta terk edilmiş bir görüntü arz ediyor. Yurttaş 4 gün boyunca neler olduğunu görmemiş. Çünkü kimse kafasını penceresinden dışarıya çıkaramamış. Durum normale döndükten sonra neler olduğunu daha net bir şekilde görüp, durum tespiti yapacağız.

İlçenin girişlerinde hala bariyerler var. Esnaf, yurttaş bariyerlerin bir an önce kaldırılarak durumun normale dönmesini istiyor. Bizden tek talepleri bu oldu. Dükkanlarını açıp, evlerine rahat gidip gelmek istiyorlar. Bu konuda gereken girişimler STK temsilcileri tarafından yapıldı. Kısa sürede durumun normale dönmesi sağlanacak. Durum en kısa sürede normale dönmelidir. Vali Hüseyin Aksoy’a çağrımdır; durum bir an önce normale dönmeli, bariyerler kaldırılmalı, yurttaşlar normal yaşamlarına devam etmelidir. Bölgede ekonomik anlamda ciddi bir çöküş var. Esnaf son derece sıkıntı içinde. O nedenle bu durumun daha fazla devam etmesine izin verilmemelidir" diye konuştu.


VATANDAŞLAR DUA ETTİ

Hendeklerin kapatıldığı sırada polislerin yanına gelen bazı vatandaşlar ''Allah sizin yardımcınız olsun'' dedi.

Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR-DHA