Sur Belediyesi beş dilli oldu

Sur Belediyesi beş dilli oldu
Sur Belediyesi beş dilli oldu

Toplu iş sözleşmesiyle Sur Belediyesi?nin çalışanlarına Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Ermenice kurs vermesi şart koşuldu. FOTOĞRAF: DHA

DİYARBAKIR - DTP’li Sur İlçe Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine ‘çok dilli belediyecilik’ şartı konuldu. Sözleşmeye göre çok dilli hizmetin verilmesi için belediye personeline Kürtçe, İngilizce, Süryanice ve Ermenice dil kursları verilecek. Sözleşme Sur Belediye Başkanı DTP’li Abdullah Demirbaş ile Belediye İş Sendikası Diyarbakır Şube Başanı Vezir Perişan arasında imzalandı. Perişan, “Amaç, personelin dil açısından bir sıkıntı çekmeden vatandaşa hizmet vermesi” dedi.
Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, iki yıl önce çok dilli belediyecilik yaptığı gerekçesiyle görevden alınmış, 29 Mart’ta yeniden aday olup kazanmıştı. Demirbaş, “Geçmişte çok dilli hizmeti uygulamak istediğimiz için görevden alındık. Oysa şimdi Diyarbakır Valiliği çağrı merkezine özellikle Kürtçe bilen personel alınıyor. Yani çok dilli hizmet veriliyor” dedi.
İki yıllık sözleşmeyle personele yüzde 13 oranında zam da yapıldı. (dha)