@idrisemen

Sur dibinde kepçelerle kaçak kazı

Sur dibinde kepçelerle kaçak kazı
Sur dibinde kepçelerle kaçak kazı
Fatih Belediyesi tarafından 2005 yılında yenileme alanı ilan edilen Türk Mahallesi'nde inşaat şirketi tarafından kaçak kazı yapıldı. Kazı sırasında üç metre büyüklüğünde bir tonozlu yapı müzeye bildirilmeden kepçelerle yıkıldı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih Belediyesi’nce ‘kentsel yenileme alanı’ ilan edilen Ayvansaray’ın tarihi Türk Mahallesi’nde bir skandal daha yaşandı. Belediyeden yenileme projesinin ihalesini alan Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi’ne ait kepçeler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden izin almadan kaçak kazı yaptı. Arkeolog gözetiminde yapılmayan kaçak kazı sırasında, tarihi Meryem Ana Kilisesi ile şantiye alanı arasında kalan yolun hemen altında yaklaşık üç metre büyüklüğünde tonozlu bir yapıya rastlandı. Ancak şirket durumu Arkeoloji Müzesi’ne bildirmek yerine tonozlu yapıyı kepçelerle yıkmayı tercih etti. Oysa yasalar sit alanı olan Tarihi Yarımada içinde müze uzmanları olmadan kesinlikle kazı ve hafriyat çalışmaları yapılamayacağını belirtiyor.
Bölgede yapılan kaçak kazıdan haberi olmayan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gelen ihbarlar üzerine müze yönetimi harekete geçti. Müze görevlileri şantiye alanında yaptıkları çalışma sonucunda tonozlu yapının tamamen yıkıldığını ve yapının bulunduğu alanın ise firma tarafından çamurla kapatıldığını tespit etti.
Koruma kurulu inşaatın durdurulmasını istedi
Bölgede incelemede bulunan müze yetkililerinin hazırladığı raporları dün İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na göndermesi üzerine koruma kurulu harekete geçti. Türk Mahallesi’nde yürütülen inşaat faaliyetlerinin incelenmesi için kurul, bölgeye bir ekip yolladı. Ön incelemede bulunan koruma kurulu ekipleri, bölgede genel bir inceleme yapılması gerektiğini ve inceleme sonucunda tarihi eserlerin tespit edilmesi durumunda gerekirse kazı yapılmasını tavsiye etti.
Raporları değerlendiren kurul, firma tarafından yürütülen inşaat faaliyetlerinin bir an önce durdurulması için belediyeye bir yazı yolladı. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra inşaata devam edilip edilmeyeceğini kurul, yapacağı yeni değerlendirme sonucunda belirleyecek. 

İkinci kez kaçak kazı yapıldı 


Yapılan kaçak kazı Altınboynuz Turizm İnşaat Şirketi’nin bölgede yaptığı ilk kaçak kazı değil. Firma Mart 2012 tarihinde İstanbul Arkeoloji Müzesi ile koruma kurulunun izni olmadan Türk Mahallesi’nde kepçelerle yine kaçak kazı yapmış, Radikal gazetesi ise kaçan kazıyı, ‘Sur dibinde kepçelerle operasyon’ başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu. Bunun üzerine Tarihi Yarımadadaki izinsiz kazı durduruldu. Fatih Belediyesi de müze denetimi olmadan hafriyat çalışmaları yapmalarının hata olduğunu itiraf etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/114156611415665

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kamyonlar ayvansaraya girebilsin diye suru yıktılar - saimeroglu

  ayvansarayın halice bakan tarafında kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. ancak sokaklar dar olduğu için içeriye inşaat malzemelerinin taşınması gerekmektedir. bunun için çaktırmadan suru yıktılar. ve oradan sur içerisine kamyon ve inşaat araçları sokmaktadırlar. ben sordum. dedilerki çalışma bittikten sonra tekrardan öreceğiz. fatihin surları, feth ettiği yaşları vs. inşaat ya resullullah.

  yedikulede - kaşınan adam

  edikulede eskiden bostan olan ve tarihi surların hemen dibine site yapılmasına izin verdiler.Yandaş müteahhite rant yaratabilbilmek için ne tarih ,ne geçmiş nede gelecek umurlarında.Onlar için tarih sadece topçu kışlası.

  Sayın betonseverler. - gokhangokhan

  Sizin varlığınız hata, yaptığınız ettiğiniz her şey hata.

  Değil mi bay başbakan...? - citizen

  Ne olmuş yani yıkıldığı söylenen o yapı çok eskiymiş zaten. Öyle karşımıza çıktı diye yüzlerce yıllık her eski yapı için, binlerce yıllık çanak-çömlek için durulacak değil ya. Hem ne diyor bay başbakan "durmak yok, yola devam". Eğer tarihi değeri var derseniz biz tarihi değer, tarihi yapı olarak Taksim Topçu kışlasından başkasını tanımayız. Değil mi bay başbakan. Aslan bay başbakan. "yık de yıkalım, geç de geçelim" değil mi bay başbakan.

  belediyeler belediye olmaktan çıktı çete gibi çalışıyorlar - demlicay2011

  seçimi kazanınca eskiler şut yeniler gelsin. paranın önemi yok. dava meselesi. davaya giden her yol pislikte olsa mübahtır. (çete benim fikrim. delilimde 1000 e yaklaşan belediye davaları işkembeden sıkmıyorum) (istedikleri belediyeye dava açıyorlar adil olsalar neredeyse tamamı mahkemelik olur iddiasındayım). gücü eline geçiren "istediğimi yaparım demokrasisi" anlayışında.