Şûra bitti gözler Sezer'de

Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) ağustos ayı toplantısı dün sona ererken, gözler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrildi.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) ağustos ayı toplantısı dün sona ererken, gözler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrildi. Şûrada alınan kararlar, bu sabah Sezer'in onayına sunulacak, sonra açıklanacak. Şûra, albay rütbesinden tuğgeneralliğe terfi edecekler ile rütbe bekleme süresi uzatılacak ve emekliye ayrılacakların dosyalarının ele alınmasıyla dün sona erdi. Cumhurbaşkanı Sezer, çarşamba günü başlayan toplantıların ardından şura üyelerine Köşk'te akşam yemeği verdi.
Genel sekreter havadan karaya geçti
Edinilen bilgilere göre, şûra toplantısında alınan dikkat çekici kararların başında MGK Genel Sekreterliği'ne altı yıllık aradan sonra karacı bir orgeneral atanması geliyor. 1995'ten bu yana Hava Kuvvetleri bünyesindeki iki orgeneralden kıdemli olanı kuvvet komutanı, diğeri MGK Genel Sekreteri oluyordu. 1995 öncesinde ise bu görev dönüşümlüydü. Şûrada emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'in yerine Donanma Komutanı Bülent Alpkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin'in yerine de MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk atandı. Bir üst rütbeye terfi eden Koramiral Özden Örnek ile Korgeneral İbrahim Fırtına'ya 2003'te kuvvet komutanlığı yolu açıldı.
Bayan albaylar terfi edemedi
Kara Kuvvetleri'ndeki sekiz orgeneral adayı arasından korgeneraller Hurşit Tolon ile Oktar Ataman'ın terfi ettikleri öğrenildi. Bir üst rütbeye terfi eden tümgenerallerin ise Atilla Işık, Ergin Saygun, Hasan Iğsız, Hayrettin Uzun ve Zafer Özkan oldukları ifade edildi.
Türkiye'nin ilk kadın general adayı olan GATA Hemşirelik Yüksekokulu Komutanı Albay Nur İnanç ile Bandırma Askeri Hastanesi Başhekimi Albay Alev Belhan'ın ise kadrosuzluk nedeniyle terfi edemedikleri öğrenildi.