Sur'a destek için Batman'da esnaf işyerlerini açmadı

Sur'a destek için Batman'da esnaf işyerlerini açmadı
Sur'a destek için Batman'da esnaf işyerlerini açmadı
Batman'da esnafın büyük bölümü, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto amacıyla bugün işyerlerini açmadı.

RADİKAL- Diyarbakır'ın merkez Sur sokağa çıkma yasağı devam ederken, Batman'daki esnafın yüzde 70'i Sur'a destek vermek amacıyla işyerlerini bugün açmadı. Kentin eski çarşısında etkili olan kepenk kapatma eylemi nedeniyle polis ve jandarma ekipleri Turgut Özal Bulvarı'nda sıkı güvenlik önlemleri aldı. 

Protestoya katılan esnafın büyük bölümü ise işyerlerinin önünde bekledi. Kepenklerin büyük bölümünün kapalı olduğu kentte vatandaşlar ise sıcak ve güneşli olan havanın keyfini parklarda çıkardı. 

HDP'Lİ VEKİLLERDEN CADDE ORTASINDA OTURMA EYLEMİ
Batman'da HDP'lilerin, Turgut Özal Bulvarı üzerinde Sur'a destek vermek için yapacakları yürüyüşe önlem alan polis ekipleri izin vermedi. İzin verilmemesi üzerine çıkan tartışma sırasında polis DBP Batman İl Başkanı Mehmet Candemir ile birlikte 3 kişiyi gözaltına aldı. Polis, dağılmalarını istediği grubun dağılmaması üzerine de göz yaşarıcı bombası ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.

Gözaltıları protesto etmek için HDP Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ile Mehmet Ali Aslan, Turgut Özal Bulvarı üzerinde caddeyi trafiğe kapatacak şekilde oturma eylemi başlattı. Milletvekilleri gözaltına alınan 3 kişinin serbest bırakılmasına kadar oturma eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını ve Abdullah Öcalan'ın içinde bulunduğu koşullarla ilgili basın açıklaması yapmak istediklerini belirten Başaran, şunları söyledi:

"Sur yasakları ve Sayın Öcalan'a yapılan tecrit nedeniyle basın açıklaması yapacaktık. Tamamen demokratik bir eylemdi. Kaldırımda yürümeye başladık ancak görevliler hiçbir uyarı yapmadan direk üzerimize su ve gaz sıktı. Daha sonra içlerinden bir polis havaya ateş etti. Tam ne yapıyorsunuz demeye varmadan bir emniyet amiri tarafından darp edildim. Şu anda ne kadar kendisi yapmadık dese de görüntülerde var. O kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Daha sonra vekilimiz Mehmet Ali Aslan'a da fiziki bir saldırı oldu. Emniyet amiri ben devletim diyor. Halka ve halkın vekiline her türlü saldırıyı meşru gören bir zihniyetten söz ediyoruz. Yaptığımız en demokratik eylemi bile bu şekilde provoke ediliyor. Onun için de biz burada oturmaya devam edeceğiz. Maalesef birçok arkadaşımız gözaltında onlar bırakılana kadar bizde burada oturmaya devam edeceğiz." Arif ARSLAN/BATMAN (DHA)