'Sürat'le kaçış yarım kaldı

'Sürat'le kaçış yarım kaldı
'Sürat'le kaçış yarım kaldı

Tekneyle Bodrum dan Yunanistan a kaçmaya çalışanlar, çocuklarıyla birlikte Emniyete götürüldü.

Bodrum’dan yasadışı yollardan yurtdışına çıkmaya çalışan 15 kaçağın, sekiz metrelik bir sürat teknesiyle umuda yolculuğu yarım kaldı. Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışan 15 kaçak ile bir organizatör gözaltına alındı. Turgutreis Sahil Güvenlik botu rutin seyrini yaparken Kargı Adası açıklarında sürat teknesi gördü. Sahil Güvenlik ekiplerinin dur ihtarı yaptığı 8 metrelik sürat teknesi durmadı. 200 beygir motoru bulunan ’Fantasy 1’ isimli tekne, 40-50 mil hız yaparak kaçmaya çalıştı. 15 dakika süren kovalamacanın ardından sürat teknesi içindeki bir organizatör ve farklı ülkelerden 15 kaçak gece saat 01.00 sıralarında yakalandı. Gözaltına alınan ve yedisi çocuk olan kaçakların üçünün Suriyeli, beşinin Burmalı, ikisinin Afganistanlı, beşinin de Filistinli olduğu tespit edildi. 

Kişi başı 2 bin 500 euro 

Kişi başı 2 bin 500 euro ödeyen kaçakların Bodrum’dan İstanköy’e, oradan da Avrupa ülkelerine kaçmayı planladıkları öğrenildi. Dört kaçağın Bilecik Valiliği tarafından verilen oturma izni olduğu da tespit edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirilen kaçaklar, ifadelerinin alınmasının ardından Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. Kaçaklar, Yabancılar Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandıktan sonra sınırdışı edilecek.
Gözaltına alınan organizatörün, kimlik tespiti ve ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi. Sahil Güvenlik ekipleri olayın ardından geniş çaplı soruşturma başlattı.