Sur'da 'çok dilli belediyeciliğe' devam

Sur'da 'çok dilli belediyeciliğe' devam
Sur'da 'çok dilli belediyeciliğe' devam
Görevden alındıktan 22 ay sonra seçimle tekrar Sur ilçesi Belediye Başkanı olan Abdullah Demirbaş, askıya alınan 'çok dilli belediyelicilik' hizmetini yeniden başlattıFERİT ASLAN

DİYARBAKIR - Danıştay 8'inci Ceza Dairesi tarafından, ‘Çok dilli Belediyecelik’ kararı nedeniyle görevden alınan Diyarbakır’ın Sur ilçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, 29 Mart yerel seçimlerini kazanarak bıraktığı koltuğa 22 ay sonra geri dönerken, görevden alınmasından sonra askıya alınan ‘çok dilli belediyecilik’ hizmeti yeniden devreye girdi. Demirbaş’ın göreve gelmesi ile belediye telefon santralinden yeniden Kürtçe hizmet verilmeye ve belediye girişinde bir görevli yeniden gelen vatandaşları Kürtçe selamlama ile karşılamaya başladı. Belediye Başkanı Demirtaş, meclisten yeniden Kürtçe hizmet ile ilgili bir karar almayı düşünmediklerini, çünkü, halkın 29 Mart’ta verdiği oy ile aldıkları kararı onayladığını söyledi.
Danıştay 8'inci Ceza Dairesi'nin 14 Haziran 2007 tarihinde, ‘Belediye hizmetlerinde çok dilli Belediyecilik yolunda karar” aldığı gerekçesiyle görevden aldığı Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, 29 Mart seçimlerinde yeniden kazanıp ayrıldığı koltuğa 22 ay sonra geri döndü. Abdullah Demirbaş’ın görevden alınması ile birlikte Kürtçe öykülerin basımı, Kürtçe- Ermenice ve İngilizce Diyarbakır’ın tanıtımı ile ilgili broşür ve yayınların basımı, dağıtımı ve bir görevlinin belediye girişinde gelen vatandaşları Kürtçe selamlaması uygulaması da durdurulu.

‘HALK, SEÇİMDE ONAYLADI’

DTP’li Demirbaş’ın seçimi yeniden kazanması ile askıya alınan bir çok uygulama yeniden başladı. Belediye santrali yeniden Türkçe- Kürtçe ve İngilizce hizmet vermeye başlarken, bir görevli de yeniden Belediye girişinde vatandaşları Kürtçe selamlama ile karşılamaya başladı. 22 ay sonra bıraktığı koltuğa geri dönen Başkan Abdullah Demirbaş, daha önce görevden ayrılması ile birlikte askıya alınan bir çok uygulamayı yeniden hayata geçireceklerini belirtti. Belediye meclisinden, ‘Çok dilli Belediyecilik hizmeti” ile ilgili yeni bir karar almayı düşünmediklerini belirten Demirtaş, şunları söyledi:
”Biz, o zaman Belediye hizmetlerinin Türkçe’nin dışındaki farklı dillerde verilmesi yönünde karar almıştık. Ancak, bu karar başkanlıktan alınmama ve Belediye meclisinin fesh edilmesini yol açtı. Bu kararı belki resmi makamlar onaylamayarak bizi görevden aldılar ancak, 29 Mart yerel seçimlerinde Sur İlçesi'nde yaşayan vatandaşlar bu kararımızı onaylamıştır. Bunun için yeniden buna benzer bir karar almayı düşünmüyoruz. Çünkü bizim için halkın verdiği onay çok önemlidir. Daha önceki uygulamalarımızı yeniden başlayacağız ve kaldığımız yerden devam edeceğiz.”