Sur'da 'çok dilli belediyecilik' yeniden

Sur'da 'çok dilli belediyecilik' yeniden
Sur'da 'çok dilli belediyecilik' yeniden

Görevden alındığı koltuğa yerel seçimde tekrar oturan Demirbaş, kaldığı yerden devam ediyor. FOTOĞRAF: RAMAZAN YAVUZ / DHA

DİYARBAKIR - Danıştay tarafından ‘çok dilli belediyecilik’ uygulaması nedeniyle görevden alınan DTP’li eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, 29 Mart’ta seçimi tekrar kazanınca ‘çok dilli hizmet’ tekrar başladı.
Danıştay 8’inci Ceza Dairesi, 14 Haziran 2007’de ‘çok dilli belediyecilik hizmeti verme’ verdiği için Sur Belediye Başkanı Demirbaş’ı görevden almış, ilçe belediye meclisini de feshetmişti. 29 Mart’ta seçimi kazanarak bırakmak zorunda koltuğa 22 ay sonra tekrar oturan Demirbaş, askıya alınan birçok uygulamayı yeniden başlattı. Belediye santralı yeniden Türkçe- Kürtçe ve İngilizce hizmet vermeye başlarken, bir görevli de yeniden belediye girişinde vatandaşları Kürtçe selamlama ile karşılamaya başladı. Belediye meclisinden, ‘Çok dilli Belediyecilik hizmeti’ ile ilgili yeni bir karar almayı düşünmediklerini belirten Demirtaş, şunları söyledi: ”Biz daha önce karar almıştık. Bizi görevden aldılar ancak, 29 Mart yerel seçimlerinde vatandaşlar bu kararımızı onaylamıştır.” (dha)