Sur'da jet hızıyla yeniden sokağa çıkma yasağı

Sur'da jet hızıyla yeniden sokağa çıkma yasağı
Sur'da jet hızıyla yeniden sokağa çıkma yasağı
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde, 7 Haziran seçimlerinden sonra beşinci kez ilan edilen ve 9 gün süren sokağa çıkma yasağının dün gece kaldırılmasının ardından çatışmaların şiddetini gösteren izler ortaya çıktı. Diyarbakır'ın ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, bazı yurttaşların da sabahın ilk saatlerinden itibaren yanlarına alabildikleri eşyalarıyla evlerini terk ettiği gözlendi. Ancak, bugün saat 16.00'dan itibaren ilçede yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

RADİKAL - Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nin 6 mahallesi ve 1 caddesinde 2 Aralık günü saat 05.00'de, sokaklardaki barikatların kaldırılması ve operasyon düzenlenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak kaymakamlık tarafından dün saat 23.00'den itibaren kaldırıldı ancak altıncı yasağın gelmesi uzun sürmedi. Bugün saat 16.00'dan itibaren yeniden sokağa çıkma yasağı getirildi.

Diyarbakır Valiliği'nin PKK'yı sorumlu tuttuğu Kurşunlu Cami ile Cumhuriyet, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulları ve Yavuz Selim Ortaokulu'ndaki yangınların büyük hasara neden olduğu ortaya çıktı.

Tarihi Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangının yanı sıra camiye kurşunların da isabet ettiği görüldü. Sokağa çıkma yasağının kalkmasından sonra yüzlerce kişi tahrip olan camiyi gezerek cep telefonlarıyla fotoğraf çekti.

Çatışmalar sırasında yanan 4 okuldan biri olan tarihi Kurşunlu Camisi'nin arkasındaki Süleyman Nazif İlkokulu ve ana sınıfının da büyük bölümünün yandığı görüldü. Okulun sınıflarındaki sıralar ve masalar tamamen kül oldu.

SAVAŞTAN ÇIKMIŞ GİBİ

Fatihpaşa Mahallesi'ndeki onlarca ev ve işyeri, çatışmalar sırasında isabet eden mermilerle harabeye dönerken, sokaklardaki hendek ve barikatlar  da dikkat çekti. Çatışmalar sırasında bombalardan kaynaklı su şebekesindeki patlaklar nedeniyle bir çok sokak adeta göle dönüştü. Çok katlı binaların özellikle üst katlarındaki büyük tahribatlar ise ilçede yaşananları gözler önüne serdi.

BARİKATTA MANKENLİ TUZAK

PKK'lıların bazı barikatlara elbise giydirilen cansız mankenler koydukları görüldü. Barikatta nöbet tutan biri varmış görüntüsü verilen ve elinde kameralarda kullanılan monopot bulunan cansız mankenin güvenlik güçlerini yanıltmaya dönük olduğu belirtildi.

Uzaktan bakıldığında cansız mankenin silahlı PKK'lı gibi görünmesi dikkati çekti.

EŞYASINI KAPAN EVİNİ TERK ETTİ

Sokağa çıkma yasağının kalkmasından ardından Sur'da sabahın ilk ışıklarıyla birlikte evlerinden dışarı çıkan bir çok kişi, ilçe dışından gelen yakınlarının da yardımıyla yanlarına alabildikleri eşyalarıyla evlerini terk etmeye başladı.

Bazılarında tüneller açılan evlerinin büyük bölümünün tahrip olduğunu ve oturamayacak durumda olduğunu söyleyen vatandaşlar, "Çatışmalar yüzünden günlerdir dışarı çıkamadık. Su ve gıda sıkıntısı çektik. Çatışmalar yüzünden evlerimiz tamamen tahrip oldu ve oturulacak gibi de değil artık" dedi.


Bu nedenle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan bir çok kişi, çatışmaların yeniden başlamasından korktuklarını, sokaklara hendek ve barikatlardan araç giremediği için yanlarına birkaç eşya alabildiklerini anlattı.

İlçeden ayrılanlar, kentin diğer semtlerindeki akrabalarının yanına sığınacaklarını, sonra da başka ev kiralayacaklarını ve güvenlik ortamı sağlanınca Sur İlçesi'ne dönmeyi düşündüklerini söyledi.

VE YENİDEN YASAK

Ancak, Sur Kaymakamlığı, ilçede bugün saat 16.00'dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar yeniden sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı.

Açıklamada, şöyle denildi: "İlçemiz Suriçi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat kurma, hendek kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen din hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum nedeni ile ilçemiz merkez mahallelerinde vatandaşlarımızın günlük yaşamını normal şartlar altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etme adına ilçemiz Suriçi'nde bulunan toplam 15 mahallemizin 6'sında (Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş) ve Gazi Caddesi'nde 11 Aralık 2015 Cuma günü saat 16.00 itibari ile ikinci bir emre kadar Kaymakamlığımızca sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri kendi can ve güvenliklerinin temin edilmesi adına önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
DHA/Ramazan YAVUZ-Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR