Sürece destek % 65

Sürece destek % 65
Sürece destek % 65

Başbakan Tayyip Erdoğan toplantıda, çözüm süreci ve yerel seçimler konusu üzerinde durdu.

Başbakan Erdoğan, İç Anadolu milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, 'çözüm süreci'ne desteğin yüzde 65'in üzerinde olduğunu söyledi
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Tayyip Erdoğan , Doğu ve Güneydoğu’nun ardından dün de AK Parti ’nin İç Anadolu milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat yöneticileriyle bir araya geldi. Bölgenin en çok şehit veren yerlerin başında gelmesine karşın çözüm sürecine desteğinin devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, muhalefeti istismarcılıkla eleştirdi. Başbakan, sürece halk desteğinin de yüzde 65’in üzerinde olduğunu söyledi.
Basına kapalı yapılan toplantı 4 saat sürdü. Edinilen bilgiye göre toplantıda Genel Merkez’in yaptırdığı anket masaya yatırıldı. Anket sonucuna göre AK Parti , Kayseri’de yerel ve genel seçimlerde açık ara öndü görünüyor. Ancak, iki ildeki sert düşüş de dikkat çekti.
Kırıkkale ve Niğde’de şok
Ankete göre yerel seçim yapılması halinde partinin Kırıkkale’deki oyu yüzde 11. Bu duruma tepki gösteren Erdoğan, 2009’da yüzde 31’le belediyeyi kazandıklarını, 2011’deki milletvekili seçiminde ise oylarını yüzde 60’lara kadar yükselttiklerini hatırlatarak, yüzde 11 için ‘fecaat’ ifadesini kullandı. Aynı ankette AK Parti’nin Niğde’deki yerel seçim oy oranı 2009’daki yüzde 39’dan yüzde 23’e geriledi. Ankara ’nın oy oranı ise yüzde 54. Toplantıda, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınmasını istedi. Erdoğan’ın ise “İslam’da ibadet yeri camidir. Cemevleri kültürel mekanlardır” yanıtını verdiği öğrenildi.