'Süreci sabote etmeyin, terör çözülüyor'

'Süreci sabote etmeyin, terör çözülüyor'
'Süreci sabote etmeyin, terör çözülüyor'
Bu kez Karadenizli vekiller ve AK Parti yöneticileriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, İmralı sürecinin sabote edilmemesini talep etti.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partilileri, PKK lideri Abdullah Öcalan ile devam eden sürece zarar verecek açıklamalardan uzak durmaları yönünde uyardı. Daha önce partisinin Güneydoğulu ve Doğulu vekillerle istişare toplantısı yapan Erdoğan, dün de Doğu Karadeniz Bölgesi milletvekilleriyle bir araya geldi. Terörle mücadele, demokratik açılım ve seçim konularının ele alındığı toplantıya 97 kişi katıldı. Batı Karadeniz bölgesindeki 5 vilayetin katılımıyla da daha sonra bir toplantı yapılacak. Toplantıda bölge milletvekilleri, AK Parti il, ilçe, gençlik ve kadın kolları başkanlarının yanı sıra açılımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da hazır bulundu.

‘Süreci iyi anlatın’

Edinilen bilgiye göre toplantıda partililere hitap eden Erdoğan, İmralı sürecini “yasal çerçevede kalarak” yürüttüklerinin altını çizdi. Milletvekillerine ‘söylem birliği’ uyarısı yapan Erdoğan, “Süreci sabote edebilecek açıklamalardan uzak durun. Bu konuda sizlerden hassasiyet bekliyorum. Biz, Kürt vatandaşlarımız ile PKK sorununun her zaman farklı olduğunu vurguladık. Çözüm yolunda ilerliyoruz. Milli Birlik ve Kardeşlik Projemize devam ediyoruz. Muhalefet, iftiralarla, yalanlarla bu süreci sabote etmeye çalışıyor. Sizden beklentim, bu süreci halka iyi anlatmanız” dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Barosu’nda yaptığı konuşma muhalefet tarafından eleştirilmiş, parti içinde de rahatsızlığa neden olmuştu. Cuma İçten şunları söylemişti:
“Burada yapılan katliamlar var. 393 tane, 2008’e kadar yapılan katliamlar. Ölen sivil vatandaş sayısı 5 bin 500, bunların yüzde 90’ı Kürt. Öldürdükleri kamu görevlisi sayısı 8 bin insan; onun dışında kaç tane çocuklarımız ölmüş biliyor musunuz? Hani birileri terörist diyor, birileri PKK diyor, birileri gerilla diyor ben hepsine insan diyorum. İşte aramızdaki çizgi farkı bu; diğer vekillerle siyasilerle aramızdaki çizgi farkı. 22 bin tane PKK’lı öldürüldü yani 22 bin tane çocuğum öldürüldü. Hepsi benim çocuğum. Yarın Kürt hakları bile verilse 22 bin toplamda 37 bin insanın katledildiği bir olayda ben Zazaca konuşmak istemiyorum. Bir insanın ölümüyle bana Zazaca konuşma hakkı veriliyorsa ben orda yokum.”
Erdoğan, Trabzon’daki yetiştirme yurdunda kalan ve bisiklet almak için biriktirdiği paranın 61 lirasını Van’daki depremzedelere gönderen 15 yaşındaki Muhammet Demirci’yi de örnek gösterdi. Erdoğan, “Türkiye işte budur. Bu tür örnekler arttıkça geleceğe yönelik umudumuz da artıyor” diye konuştu. Milletvekillerinin de sürece destek verdiği ifade edildi. Partililerin, “İzlenen politikalar, bölgemizde terör sorununun çözümü için umut yarattı” dediği belirtildi. Partililer, Karadeniz illeri ile Doğu ve Güney Doğu illeri arasında ‘kardeş il bağlantısı’ kurulmasını da önerdiler.

‘Ev ev dolaşın’

Üç seçimin yaklaştığını, yerel seçimlere bir yıl kaldığını belirten Erdoğan, “Bu süreçte yüz yüze temas çok önemli. Ev ev gezin. Bugüne kadar attığımız adımları, yürüttüğümüz projeleri tek tek anlatın” deidi.


  http://www.radikal.com.tr/112045111204516

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Teror bitiyooooor... Yersen... - harbiden

  Hazret, ulkenin icine ederken adi 10 kez degismis projsine hala stepne ariyor, dokunmayin yanarsiniz ha diye karadenizlilere cenelerini kapatmalari talimati veriyor. Birlikten bahsedip icinde muhalefete ve kurtlere bol kufrun sallandigi siyasetten cozum beklemek ahmakliktir. Tek derdi secim kazanmak olan Erdogan hangi yapisal sorunumuzu cozmus ki Kurt sorununu cozecek. Yok o bitecek yok bu bitecek valla simdi bitecek diye diye 30 yil siyaset yapip bi donem daha secin valla emekli olacagim diyen zavalli muhtarlara benziyor artik. Millet bitti, Erdoganin halki salak yerine koymak icin uydurulmus bitirilecekler listesi bir turlu bitmedi...

  KUCAKLAŞMA - Hayal Denizi03

  BDP'lilerin PKK'lılarla Kucaklaşması ne anlam taşıyorsa, İmrallı ile görüşenlerin ve görüşmeye zemin hazırlayanların kucaklaşan zihniyetten bir farkı yok. Onun için karadeniz halkına sürecini konuşmayın diyor muhterem. Hani o ne derse fermandır. 3 çocuk yapılacak yap! Konuşulmayacak Konuşma! ileri demokrasinin en büyük özelliği silsile ile verilen emre uygun harekettir.

  Erdoğan'ın samimi olmasından korkanlar.. - evetisyan06

  Çünkü Erdoğan samimi olursa ağızlarındaki tüm nefret, ayrımcılık söylemi boşa çıkacak. Birilerinin görmek istemediği şudur: Ulus devlet (T:C:) kendi öngördüğü şablonun dışında kalan tüm toplumsal uzuvları acımasızca adeta testereyle kesip şablona uydurmaya çalışmıştır. Bu uzuvlar zamana şartlara göre değişse de cumhuriyetin kuruluşundan 2010lara kadar hep edefte kalan iki grup vardır: dindarlar ve Kürtler. Dindarlar yaşanan sıkıntının farkındadır ve bu yüzden hiçbir zaman devletin Türkçü politakalarını desteklememişlerdir. Özal'ın bariz vası dindarlığıdır Kürt sorununa ne kadar devletten farklı yaklaştığını herkes bilir.1996da Erbakan da bu konuya el atmıştı ama asker bırakmadı ( Bu Öcalan'ın akatardığı bir olaydır ) Erbakan " sen ne mutlu Türküm diyene dersen, Kürt de ben Kürdüm ne mutlu Kürdüm diyene der ayrılığı tahrik etmiş oluruz" dediğinde herkes saldırmıştı Erbakana. Erdoğan da muhafazakar, dindar bir kültür içinde yetişmiştir. O yüzden kimse kalkıp Erdoğan samimi değil gibi bir iddiaya yapışmasın. Samimi olmak illaki PKKnın her dediğine tamam demek mi oluyor? PKK ve BDP taraftarları bu konuda da faşistliğini gösteriyor! Bu adam devletin argümanını değiştirdi, yanlışlarını reddetti, işkenceyi, falili meçhulleri bitirdi elbette PKK/BDP söyleminde gördüğü yanlışlara da karşı çıkacak. Kürt faşistleri alışmış kendilerindn farklı düşünen herkese hain, kalleş, satılmış, yalancı demeye Tayyip'e de aynı söylemle saldırıyorlar.

  Demek ki - anaximenes

  şimdi itidale çağrılan 'Karadenizliler', ihtiyaç halinde bir talimatla linç kampanyalarına çağrılabilir. Başbakanın sözleri bir gerçeği de ifade ediyor, hakkını verelim. Kürt Sorunu çözülmüyor, çözülen Kürt Muhalefetidir..

  ANLAMAK YA DA ANLAYAMAMAK - pispor

  ben sayın başbakanın imralı süreci ile başlayan hasasiyetlerini anlıyorum.burada sayın erdoğanın gerek bdp li eş başkanların imralı görüşmesi hakkında söylediklerine ve karadanizlilere de uyarıda bulunduğuna bir kürd olarak hak veriyorum.bu en hasas bir süreç olduğu kadar bu son bir şanstır.bu yüzden sayın başbakanın bu imralı görüşmeleri hakkında söylediklerine ve tüm hasasiyetlerine katılıyorum.eğer sayın başbakan çözümden yana ise ki,"bende olsam aynısını yapardım"barıştan kardeşlikten olan herkesin bu süreci tıkamaya hakkı olmadığı gibi her eh-li vicdan sahibi elini bu taşın altına koyarak sayın başbakana hak vermeli ve lütfeen "süküt" ve ikrarda kalmalıdır.

  güle güle yavrum güle güle - draguerilla_

  Erdoğan'ın bunun gibi 'yapıcı' açıklamalar için çok geç kaldığını düşünmeden edemiyorum. İyi bir siyaset adamı olmadığı gibi bugüne kadar tenezzül etmediği, bugünden sonra da üstünde sakil duracak 'iyi huylu devlet büyüklüğünü' de yakında eline yüzüne bulaştıracağından şüphem yok. Halktan alacağı oylarla kaçınılmaz olan oy azalışının, bu gibi açıklamalarıyla önüne geçebileceğini de zannetmiyorum. Beklenenin veya olası kabul edilenin aksine önümüzdeki 3 seçimde de Erdoğan, bir kaybediş öyküsünü kendi eliyle yazmaya başlayacaktır. Henüz eli kulağında olan, çözülmemiş Roboski ve benzeri katliamları, son 3 yılda olan biteni ört bas edecek, dönüştürecek iradeye de sahip değildir. Kürt oylarının bu seçimlerde ezici bir şekilde ana muhalefet ve hükümet partilerinin dışında yoğunlaşacağının hepimiz farkındayız. Bu durumda tabii dua edelim de oylama sırasında elektrik kesilmesin, hizip devreye girmesin. Seçim platformlarında sadece 'kazanmak' üzerine konuşabilen başbakanın 'kaybediş' konuşmaları yapmasını Türkiye'nin büyük bir çoğunluğu olarak umutla beklediğimizi sıkça birbirimize ifade edelim. Bu yol bir yerde çatallanacak elbet. O da bu bahsi geçen 3 seçimde gerçekleşecek. Az kaldı Türkiye. Erdoğan denize düştü, yılana sarıldı. Allahtan biz yılanla komşuyuz, yılanı tanıyoruz, yılanın ta kendisiyiz. Tanımayanlar utansın.