Süreçte eylül sancısı

Süreçte eylül sancısı
Süreçte eylül sancısı
Hafta başında hükümet yetkilileriyle görüşen ancak ikinci aşamaya dair tatmin edici yanıt alamadığını belirten BDP, yarın sokağa çıkıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde krize neden olan ‘1 Eylül’e bir gün kala, süreç karşılıklı açıklamalarla gerildi. BDP ve PKK, ikinci aşamanın başlaması için 1 Eylül’e kadar demokratikleşme adımları beklerken, hükümetin masasında bulunan demokratikleşme paketinin içeriği halen bilinmiyor. Hafta başında hükümet yetkilileriyle görüşen ancak tatmin edici yanıt alamadığını belirten BDP, alanlara çıkmaya hazırlanıyor.

BDP’nin 25 önerisi

BDP, haziran ayı içinde hükümete 25 maddelik demokrasi paketi önerisi sunmuştu. Bu pakette şu talepler yer aldı: “Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) kaldırılması, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 215, 220 ve 314. maddelerinde değişiklik yapılması, koşullu salıverilme süresi ile ilgili düzenleme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’nda değişiklik, raporlu olan hasta sanık hakkında tutuklama kararı verilemeyeceğine ilişkin düzenleme, hasta tutsakların serbest bırakılmasıyla ilgili düzenleme, yüzde 10 seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi, yüzde 1 seçim barajını aşmış olan partilere devlet yardımı yapılması, farklı dillerde propaganda yapılması, Siyasi Partiler Kanunu’nun ‘eşbaşkanlık’ sistemine göre düzenlenmesi, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu ile ilgili değişiklikler, koruculuk sisteminin kaldırılması, cemevlerinin ibadethane olması, anadilde eğitimin sağlanması.”
Ancak seçim barajının düşürülmesi ve anadilde eğitim ile ilgili önerilere hükümet baştan kapılarını kapattı. AK Parti’nin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, anadilde eğitim ile ilgili düzenlemede CHP ve MHP ile birlikte hareket etmesi de BDP’lileri kızdırdı.
Tüm bu tartışmalar sürerken, ‘adım atılmaması halinde sert muhalefet yapacağını’ açıklayan BDP, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kitlesel gösterilerle karşılamaya hazırlanıyor. BDP, düzenleyeceği mitinglerle hem yasal adım beklentisi karşılanmayan hükümete mesaj verecek hem de Suriye’ye yönelik müdahaleye karşı duyarlılığını ortaya koyacak. BDP’nin mitingleri İstanbul, Diyarbakır, Van ve Mersin’de gerçekleştirilecek. Diyarbakır’daki mitinge PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın, beraberinde Suriye’den gelen 20 kişilik heyetle katılması bekleniyor. Ayrıca Öcalan’ın BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile yaptığı son görüşmede 1 Eylül’e yönelik verdiği mesajın da bu mitingde okunması bekleniyor.

Yürüyüşler düzenlenecek

Dört ilde gerçekleştirilecek mitinglerin yanı sıra diğer illerde de kitlesel yürüyüşler düzenlenecek. Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Bagok Dağı’nda ‘Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam’ adı altında festival yapılacak. Çözüm sürecini hızlandırmak, hükümeti adım atmaya zorlamak için 1 Eylül sonrasında da eylemlerin devam edebileceği istihbarat raporlarına yansıdı.


  http://www.radikal.com.tr/114858511485857

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cözüm ve AKP - Ari Zerdüst

  Aslinda cözüm süreci diye bir sey yok.AKP nin dolaysiyla devletin bir cözüm projesi yok.var olan proje 1924 lü inkar projesidir ve bu cözüm(süz) inkar projesi israrla devam ediyor.Kürtlerin baslatigi bir sürec var.Bu tek tarafli bir sürectir.Yani Türk-Kürtlü bir sürec degil.Tamamiyla Kürt Özgürlük hareketinin baslatigi stratejik bir sürectir.Bu sürecin kazanimlarini görmeye basladik.Daha da görecegiz.Bu gelismenin türk devleti ve iktidariyla tek bir iliskisi,alakasi yoktur. Sanki bir sürec var Kürtler de bu sürecin pesine takilmis gibi bir algi yaratilmaya calisiliyor bu da yanlistir.Devletin baslatigi bir sürec kesnlikle bulunmuyor,olmadida.

  Hayırlı olsun... - m.esenceli

  Yüzü açık insanlar tarafından yapılan taşsız, molotofsuz ve küfürsüz yasal eylemler görmek istiyorum.

  aynı tarhana! - ateşiçalmak

  hay pkk kadar başınıza taş düşsün!! milliyetçiliğinizi pkk ile gizleyin daha..ben amed'liyim..amed'te yaşıyorum..hiç oy kullanmadım(çünkü bana göre temsili demokrasinin zamanı dolmuştur..ve ki adı var kendi yok bir demokrasi var bu ülkede.. ) ancak oy kullananlara öyle dediğin gibi bir baskı görmedim duymadım..gel bir de burdan bak istiyorsan seçim zamanı..bırakın artık bu yalanları..

  ŞUAN SÜREÇ BANA GÖRE BİTMİŞTİR - pispor

  Devletin gözü ABD nın Suriye ye yapılacak sınırlı müdahalede lakin Başbakan sınırlı müdahale bize yetmez dedi bu demektir ki Türkiye Rojava Kürtlerinin kazanımlarını elinden alacak bu da kendi Kürt sorunu için ileri bir adım atmayacağı anlamını taşır Buda devletin tek taraflı olarak süreci sekteye uğratmak olur ki Türkiye gelecekte yüzde yüz çatışmalı ortamın içine itilecek gibi

  ... - kurşunkalem21

  geziciler okulların açılmasını bekliyor. bdp okulların açılmasını bekliyor. okullar olmasa bunlar ne yapardı acep?

  Devletci-akp oyaliyor - Ari Zerdüst

  Devletci tek uluscu sistem yanlisla yasamayi Kürt halkina dayatmayi sürdürmekten vaz gecmiyor.CHP,AKP,MHP bu tek uluscu sistemin partileri.Olusturduklari inkarci sistemi farkli uslup ve yöntemlerle Kürt cografyasinda isgali kalicilastirmak istiyor.Kürde bir yanlis dayatilmis bu yanlisla yasiyacaksan yasarsin,karsi cikarsan ölürsün denilmekte.Kürtlerde bu yanlis yasami dayatan sistemin kurumlarini kendi cografyalrinda söküp atmak zorunda.Bu gerici zor kurumlari Kürt cografyasinda atilmadigi sürece baris kardeslik saglanamaz.Ne yapilacaksa secimlerden önce yapilmak zorunda.Zaten türk basbakani " belgesi mi var" deyip baslatan süreci kücümsemekte ve sürecle alay etmektedir.Bundan kötü bir hakaret olurmu? AKP samimi olsaydi PKK elindeki esirleri biraktiginda oda KCK adi altinda esir tutugu esirleri sebest birakirdi.Bunda samimi olmiyanin samimiyeti olurmu? Atilmasi gereken adimlar secim sonrasina birakilip oyalama devam ederse Kürtlerin icinde büyük kirilmalar yaratabilir.2012 gerilla direnisi büyük umut yaratimisti.AKP bu umudu baslatilan bu yeni sürecle oyaliyarak kirmanin pesinde.Bunun disinda AKP yada devletin baska cözümü yok.Cözümü yaratacak sokaktaki olan yasamin her alanindaki görkemli direnistir.Onun disinda baska yol yok,görünmüyorda.

  Taleplerin de hepsi masum - PAN-ZEHİR

  BDP 'nin 25 önerisinden 25'i de bölgedeki halkın fakirliğinin ortadan kaldırılmasıyla hiçbri alakası olmayan , PKK'lılar ve PKK'lı mahkümlarla ilgilidir. Seçim barajını %3'e indirmek demek kaosa davetiye çıkarmak demektir.Tabi bu mesele çözüldükten sonra PKK tehditleri ortadan kalkarsa BDP'ye oy verecek insan sayısında yarı yarıya düşme olacak.