Süreçte eylül sancısı

Süreçte eylül sancısı
Süreçte eylül sancısı
Hafta başında hükümet yetkilileriyle görüşen ancak ikinci aşamaya dair tatmin edici yanıt alamadığını belirten BDP, yarın sokağa çıkıyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde krize neden olan ‘1 Eylül’e bir gün kala, süreç karşılıklı açıklamalarla gerildi. BDP ve PKK, ikinci aşamanın başlaması için 1 Eylül’e kadar demokratikleşme adımları beklerken, hükümetin masasında bulunan demokratikleşme paketinin içeriği halen bilinmiyor. Hafta başında hükümet yetkilileriyle görüşen ancak tatmin edici yanıt alamadığını belirten BDP, alanlara çıkmaya hazırlanıyor.

BDP’nin 25 önerisi

BDP, haziran ayı içinde hükümete 25 maddelik demokrasi paketi önerisi sunmuştu. Bu pakette şu talepler yer aldı: “Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) kaldırılması, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 215, 220 ve 314. maddelerinde değişiklik yapılması, koşullu salıverilme süresi ile ilgili düzenleme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’nda değişiklik, raporlu olan hasta sanık hakkında tutuklama kararı verilemeyeceğine ilişkin düzenleme, hasta tutsakların serbest bırakılmasıyla ilgili düzenleme, yüzde 10 seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi, yüzde 1 seçim barajını aşmış olan partilere devlet yardımı yapılması, farklı dillerde propaganda yapılması, Siyasi Partiler Kanunu’nun ‘eşbaşkanlık’ sistemine göre düzenlenmesi, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu ile ilgili değişiklikler, koruculuk sisteminin kaldırılması, cemevlerinin ibadethane olması, anadilde eğitimin sağlanması.”
Ancak seçim barajının düşürülmesi ve anadilde eğitim ile ilgili önerilere hükümet baştan kapılarını kapattı. AK Parti’nin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, anadilde eğitim ile ilgili düzenlemede CHP ve MHP ile birlikte hareket etmesi de BDP’lileri kızdırdı.
Tüm bu tartışmalar sürerken, ‘adım atılmaması halinde sert muhalefet yapacağını’ açıklayan BDP, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kitlesel gösterilerle karşılamaya hazırlanıyor. BDP, düzenleyeceği mitinglerle hem yasal adım beklentisi karşılanmayan hükümete mesaj verecek hem de Suriye’ye yönelik müdahaleye karşı duyarlılığını ortaya koyacak. BDP’nin mitingleri İstanbul, Diyarbakır, Van ve Mersin’de gerçekleştirilecek. Diyarbakır’daki mitinge PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın, beraberinde Suriye’den gelen 20 kişilik heyetle katılması bekleniyor. Ayrıca Öcalan’ın BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile yaptığı son görüşmede 1 Eylül’e yönelik verdiği mesajın da bu mitingde okunması bekleniyor.

Yürüyüşler düzenlenecek

Dört ilde gerçekleştirilecek mitinglerin yanı sıra diğer illerde de kitlesel yürüyüşler düzenlenecek. Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Bagok Dağı’nda ‘Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam’ adı altında festival yapılacak. Çözüm sürecini hızlandırmak, hükümeti adım atmaya zorlamak için 1 Eylül sonrasında da eylemlerin devam edebileceği istihbarat raporlarına yansıdı.