'Süreçte pürüzler var ama aşarız'

'Süreçte pürüzler var ama aşarız'
'Süreçte pürüzler var ama aşarız'

Türk Polis Teşkilatı nın kuruluş yıldönümü önceki akşam Ankara da bir resepsiyonla kutlandı.

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Kandil’in mektubu İmralı’ya ulaştı. PKK ’lıların, mektubu taşıyan BDP heyetiyle çektirdiği ‘toplu fotoğraf’, Öcalan’a “Gelen mektup PKK üst yönetiminin tamamının görüşlerini içeriyor” mesajı vermek için çektirildi. Sıra Abdullah Öcalan’ın Türkiye sınırlarının dışına çekilme konusunda Kandil’e son mesajını iletmesine geldi. Bu görevi de yine BDP’li Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan üstlendi. İki hafta içinde somut adımların atılması hedeflenirken, sürecin içinde yer alan önemli bir isim, gelişmeleri değerlendirirken “Prüzler var ama aşarız” yorumunu yaptı.

Powell’la değerlendirme

Ankara’da çözüm süreci trafiği çok hızlı sürüyor. IRA sorununun çözümünde İngiltere Başbakanı Tony Blair’in sağ kolu olarak çok kritik bir rol oynayan Jonathan Powell, önceki gün Ankara’da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü. Powell’ın görüştüğü isimlerden biri de bir dönem kendi üstlendiği rolü üstlenen Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın danışmanı İstanbul Milletvekili Yalçın Akdoğan oldu. Üç görüşmede de IRA pratiği ışığında Türkiye’deki çözüm sürecinin değerlendirilmesi yapıldı. Birçok adımın paralel olduğunun altı çizildi ve Türk hükümetinin süreç içinde Powell’ın deneyimlerinden yararlanmak istediği ifade edildi.
BDP’li Önder’in Kandil’in mektubunu Adalet Bakanlığı’na teslim etmesinin ardından hükümet kanadında konuyla ilgili isimler hızlı bir değerlendirme yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Moğolistan’dan dönmesinin ardından da güvenlik toplantısı yapılabilir. Mektupta Kandil’in yaklaşımı nedeniyle süreci olumsuz etkileyecek bazı prüzler olduğu öğrenildi. Ancak konuyla ilgili önemli isimler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın süreçle ilgili çizdiği olumlu tablonun hâlâ geçerli olduğunu vurguladılar. Üst düzey bir yetkili, Kandil’in mektubunun ulaşmasından sonra kendisine yöneltilen “süreç nasıl gidiyor” sorusuna şu yanıtı verdi: “Genel olarak olumlu. Bazı prüzler var ama aşılmayacak prüzler değil. Aşarız...”
Kandil’in mektubunun Öcalan’a ulaştırılmasının ardından MİT heyetinin Öcalan’la görüşmesi bekleniyor. Ardından da Öcalan’ın görüşünü netleştirmesiyle birlikte BDP heyetinin İmralı’ya gitmesi için koşullar oluşacak. Öcalan’ın bu kez çekilme konusundaki ‘son mesajını’ iletmesi ve Öcalan’ın bu çağrısından itibaren PKK’nın çekilmeye başlaması bekleniyor. Yetkililer, nihai amacın çekilme olduğuna dikkat çekerken, yöntem konusundaki detayların konuşulmasının doğru olmadığı görüşünü dile getiriyor.

Polis destekliyor

Türk Polis Teşkilatı’nın önceki gün Polisevi’nde gerçekleştirdiği kuruluş resepsiyonunda emniyet teşkilatının en üst düzey yönetimi hazır bulundu. Salonun en çok konuşulan konusunun çözüm süreci olduğu gözlerden kaçmadı. Birçok polis şefi, sohbetlerde sürece destek verdiklerini açıkça ifade ederken, PKK’ya duydukları güvensizliği dile getirerek ihtiyatı elden bırakmadıklarını söylediler. Bölgede görev yapan emniyet yetkilileri, sürecin bölgede olumlu bir atmosfer yarattığını ancak bu atmosferin kalıcı hale gelmesinin sürecin başarısına bağlı olduğunu vurguladılar.