Süreçte seçime kadar bir değişiklik olmaz

Süreçte seçime kadar bir değişiklik olmaz
Süreçte seçime kadar bir değişiklik olmaz
Haber: MİRAY ÇİMEN /ANKARA / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin seçime kadar negatif ya da pozitif anlamda büyük bir değişiklik beklemediklerini söyledi. Demirtaş, “Ama seçim sonrası tekrar sürecin pratik adımlarına geri dönülecek. Cemil Bayık da ‘bahara kadar bekleyeceğiz’ diye bir açıklama yaptı” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi için CHP ile ittifak iddialarıyla ilgili olarak, kendilerinin öyle bir arayışının olmadığını söyleyen Demirtaş şu değerlendirmeyi yaptı: “Neden ille de Önder ya da HDP çekilsin gibi bir baskı var anlamış değiliz” dedi. Demirtaş, Urfa’da yükselişte olduklarını ve AK Parti ’nin adayı kim olursa olsun kaybedeceğini de savundu. Demirtaş İstanbul’da da Esenyurt, Başakşehir ve Adalar’ı hedeflediklerini ifade etti.

Cemaatle sorun yok

Cemaat ve AK Parti arasında dershaneler konusunda tırmanan gerilimi ve BDP’nin AK Parti’yi desteklediği yönündeki iddiaları da değerlendiren Demirtaş, “Bizim cemaatle bir alıp veremediğimiz, düşmanlığımız yok” dedi. Demirtaş, parti içinde Eşbaşkanlığı ile ilgili sorun yaşandığı iddialarının sorulması üzerine “Ben bırakmak istiyorum, beni bırakmıyorlar gerilim bundan kaynaklı” diye konuştu.

Ergin’le diyalog iyiydi

AK Parti’nin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Hatay Belediye Başkan adayı gösterilmesi hatırlatılan Demirtaş, “Sadullah Bey daha rahat diyalog kurlabilen bir bakandı. Bakanlığı konusunda eleştirdiğimiz çok nokta var ama bu süreçte her konuyu rahatlıkla tartışıp, konuşabileceğimiz bakandı. Açlık gevleri, sürecin sıkıntıya girdiği dönemlerde önemli çabası oldu. Biz hep takdir ettik. Tabi tek çaba sarfeden o değildi ama. Böyle birini alıp belediye başkanlığına uygun görüyorlarsa biz bişey diyemeyiz” diye konuştu.