Süreçten umutluyuz

Süreçten umutluyuz
Süreçten umutluyuz
BM Mülteciler Yüksek Komiseri Gutteres, Mahmur Kampı'ndan dönüşler için hazır olduklarını belirterek, "Çözüm sürecinden umutluyuz" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Gutteres, Türkiye ’de çözüm süreci konusunda umutlu olduklarını belirterek, sürecin başarılı olması halinde Mahmur Kampı’ndaki Türkiye vatandaşlarının geri dönüş koşullarını sağlayabileceklerini söyledi. Gutteres, çözüm olduğu takdirde, uluslararası kurallar gereği “gönüllü geri dönüş” aşamasının ortaya çıkacağını da belirterek, buna hazır olduklarını da ifade etti. Geçmişte Türkiye’deki yetkililerle kampın durumunu konuştuklarını söyleyen Gutteres, “Süreç başarıya ulaşırsa, biz de geri dönüşün hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için elimizden geleni yaparız” dedi. Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları gezen Gutteres, yüksek kalitede hizmet vermeyi sürdürdüğü yaklaşık 400 bin Suriyeli sığınmacı konusunda Ankara ’ya takdir ve teşekkürlerini ilettiklerini belirtti. Gutteres Suriye krizi nedeniyle ortaya çıkan insani felaketi ve Türkiye’nin bu felaket karşısındaki konumunu da şöyle tarif etti: “Komşu ülkelerdeki Suriyeli göçmen sayısının 1 milyonu buldu. Göç artışı dramatik boyutlarda. Aralık’ta 3 bin olan günlük göç, Ocakta 5 bine, şubatta ise 8 bine çıktı. Yaşanan travma çok büyük. Çocukların okul resimlerinde neredeyse bomlardan başka konu yok. Suriyeli göçmenler, ailelerini, mal varlıklarını kaybediyor. Gelecek bütün jenarasyonların bu savaş travmasını yaşama riski var. Komşulardan Lübnan’da göçmen sayısı bütün nüfusun yüzde 10’unu buldu. Geçmişin gölgesinden kurtulamayan ülkede siyasi ortam da son derece kırılgan. Irak’ta ise şiddet artıyor. Sunni-Şii gerilimi sürüyor. İran ve Körfez bölgesiyle ilgili olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Ürdün, Suriyeli mültecilerden önce Filistinli mültecilerle uğraşıyordu. Ülke ekonomik açıdan tıkanmış durumda. Özetle söylemek gerekirse Suriye’nin etrafında çok zor koşullar ve patlama riski var. Çok geç olmadan bu kriz bitmeli. Bu koşullarda güçlü ekonomisi, siyasi istikrarıyla, sağladığı cömert korumayla, potansiyel sığınak konumunda olan Türkiye’nin bizim için önemi artıyor ve Türkiye’yi istikrar noktası olarak görüyoruz. Türkiye’nin Suriyeliler için yaptıklarının yanında BMMYK’nin yaptıkları sembolik. 35 bin çadır ile 110 bin battaniye gönderdik.”

Siyasi çözüm şart

Türkiye’nin sağladığı bütün korumanın ‘geçici’ olduğunu vurgulayan Gutteres, kalıcı çözümün krizi bitirmekte olduğunu ifade etti. Gutteres, “Bu da siyasi yollarla mümkün. Bu nedenle her ortamda aynı çağrıyı yapıyoruz ve siyasi çözümün bulunmasını istiyoruz” dedi. Suriye’nin komşularındaki mali yükü paylaşmak için bağışçılar konferansı yapıldığını ve yaklaşık 1.5 milyar dolar taahhüt alındığını da anlatan Gutteres, şunları söyledi: “Bizim işimiz, insani yardıma ihtiyacı olanlara nerede olurlarsa olsunlar, nasıl bir statüleri olursa olsun, yardımı onlara ulaştırmaktır. İnsani yardım koridoru için BM Güvenlik Konseyi kararı gerekir ama bu olmasa da formüller var ve biz bu formülleri bulup, yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalıyız. Biz Güvenlik Konseyi değiliz ama yardım koşullarının yaratılmasını istiyoruz.”
“Ya kriz uzarsa ya da Esad kazanırsa, sığınmacılar 3. ülkelere taşınacak mı?” sorusunu ise Gutteres şölle yanıtladı: “Kriz biterse geri dönüşler için hızlı bir şekilde hazır oluruz. Genelde eski mallarına yeniden kavuşabilmeleri için nakit yardım yapıyoruz. Eğer bu kriz daha da uzarsa ya da Esad kazanırsa, sığınmacıların üçüncü ülkelere yerleştirilmesi konusunda da kapasitemiz var. Ancak bu çok uzun bir süreç olur. Çünkü yılda sadece 60 bin kişiyi üçüncü ülkelere yerleştirebiliyoruz.”

Suriye teşekkürü

Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları gezen BM Yüksek Komiseri Gutteres, Türkiye’ye sağladığı koşullar nedeniyle teşekkür etti. Gutteres, kalıcı çözümün siyasi yollarla mümkün olduğunu söyledi.