Sürekli aynı kıyafet

İÜ İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Murat Gül ve Alper Acel, dört kişi paylaştıkları evde geçim...

İÜ İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Murat Gül ve Alper Acel, dört kişi paylaştıkları evde geçim mücadelesi veriyor. Onlar da birçok öğrenci gibi kitaplarını henüz alamamışlar. Gül ve Acel, ekonomik krize karşı dayanmak için öğrencilerin yeni çareler ürettiğini belirterek, bunları şöyle sıralıyor:
"Bulgur, nohut, fasulye, reçel gibi şeyleri memleketten yolluyorlar. Hepimiz aynı bölümde olduğumuz için kitaplardan bir tane alıyoruz. Tabii ki aslını değil, fotokopisini, çünkü yarı yarıya fark ediyor. Ayrıca sürekli aynı şeyleri giyiyoruz."
Burs da zor
Öğrenciler, yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin de burs olduğunu belirtiyor. Ortalama 30-40 milyon lira burs veren kurumlardan bunu almanın çok zor olduğunu belirten Gül ve Acel, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Bazı kurumlar referans mektubu istiyor. Bu açık açık torpil anlamına geliyor. Yani o kurumda çalışan veya önemli birinin tavsiye mektubu gerekiyor. Bazıları ise zaten cüzi olan bursun başka bir kurumdan daha alınmasına izin vermiyor. Bu da bizi zor durumda bırakıyor."