Süreyya Karabulut ve Hayyam Garipoğlu canlı yayında kapıştı

Süreyya Karabulut ve Hayyam Garipoğlu canlı yayında kapıştı
Süreyya Karabulut ve Hayyam Garipoğlu canlı yayında kapıştı
Seda Sayan'ın Kanal D'de yayımlanan programında başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut "Garipoğlu Holding'e gidiceğim. Fabrikalarında insanlar katledildi. Bunu örtbas ettiler" dedi. Garipoğlu, cinayetin, fabrikalarını ele geçirmek isteyen uluslararası güçlerin Türkiye'deki temsilcileri tarafından gündemde tutulduğunu ileri sürdü


Bahri BÜKE


İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü başörtüsü takarak karşılayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da halı atarak protesto gösterisi yapan Cemil Baran, İstanbul Etiler’de başı kesilerek öldürülmüş halde bulunan Münevver Karabulut’un babası Süreyya Karabulut ile katil şüphelisi olarak aranan Cem Garipoğlu’nun amcası Hayyam Garipoğlu arasında "Kan Parası" için aracılık yaptını söyledi. Cemil Baran, "Maalesef aracılığı soyundum. Önce Süreyya Bey ile sonra Hayyam Garipoğlu ile konuştum. Süreyya Bey arkadaşım. Görüşmeler sonunda Hayyam Garipoğlu ve ailesi samimi oldum. Ailece görüşmeye başladık. Hayyam Garipoğlu, Süreyya Bey’e para teklif. Bu teklifi ben söyledim. 'Bu olayı kapatsın ve Garipoğlu Ailesi'ni hedef göstermesin' diye. Kan parası gibi" dedi.FABRİKALARINDA İNSANLAR KATLEDİLDİBarış teklif ettiği ileri sürülen Garipoğlu Ailesi’nden katil şüphelisi Cem Garipoğlu’nun adalete teslim etme, kızı adına bir okul yaptırma ve bağış yapılmak üzere kendisine 3 milyon Euro verilmesini şartı koşan Münevver’ın babası Sürreyla Kabulut, Seda Saya’nın, Kanal D’de yayınlanan Susma programına katıldı. Münevver’in 3 Mart’ta katledilmesi yüzünden her ayın 3’de eylem yaptığını söyleyen Süreyya Karabulut, "Her kapıyı çaldım. Artık Taksim önemi kaybetti. Bu yüzden Garipoğlu Holding’e gidiceğim. Fabrikalarında insanlar katledildi. Bunu örtbas ettiler. Yarın Başbakanlığa yürüyeceğim öbür gün Cumhurbaşkanlığına yürüyeceğim. Ta ki katiller bulunana kadar" dedi.CİNAYET MANİPÜLE EDİLİYORPrograma telefon ile katılan Hayyam Garipoğlu, cinayetin, "Büyük fabrikalarının" ele geçirmek isteyen uluslararası firmaların Türkiye’deki temsilcileri gündemde tutulduğu ve yayınlar yaptırıldığını ileri sürdü.
Cinayet ve Cem’in yakalanması ilgili sorularına kendisinin muhatap olmadığını belirten Hayyam Garipoğlu hiç görüşmediği Süreyya Karabulut’a para da teklif etmediğini ileri sürdü. Hayyam Garipoğlu, cinayetin, fabrikalarını ele geçirmek isteyen uluslararası güçlerin Türkiye’deki temsilcileri tarafından gündemde tutulduğunu ileri sürdü. Hayyam Garipoğlu şunları söyledi:
"Manipüle ediliyor. Bu çocuğun annesi var, babası var. Fabrikaları ele geçirilmek istenen birileri olayı gündemde tutuluyor. Manipüle ediliyor. Kullanılan bir olay. Bütün dünyada suçların şahsiliği prensibi vardır. Çocuk suç işlerse bundan baba sorumlu değildir. Cezayi suç işleyenin çekmesi lazım. Yakalanmasını ve suçlu ise cezasını çekmesini istiyoruz. Cem’in annesi çocuklarının eğitim için yurt dışına gitti. Kamuoyu baskısı ile oğulları okula gidemedi, okula alınmadı. Oğlu yok diye babası boşu boşuna hapiste yatıyor. Bizim neremiz güçlü. Biz Türkiye’de mağdur edilen bir aileyiz. Baba bizi suçluyor. Biz Adli Tıp’ın yolunu bilmiyoruz."BU BEDELİ ÖDETİRİMSüreyya Karabulut, söz sözleri üzerine elini sallayarak Hayyam Garipoğlu’na tepki gösterdi. Süreyya Karabulut, Hayyam Garipoğlu’nu Cem’i finanse etmekle suçladı. Süreyya Karabulut, kendisini şov yapmakla suçlayan Hayyam Garipoğlu’na "Görüşüceğiz. Seni paçavraya çevireceğim" dedi.
Seda Sayan’ın Gaziantep’te yerel gazetecelik yaptığını söylediği Cemil Baran’ı çağırdı. Cemil Baran, Adana Ceyhan’ı Hayyam Garipoğlu’nun kendisine "Hemşerim" diye seslendiğini söyledi.
Süreyya Karabulut, "Ben kızımın kanının peşindeyim. Devletle karşı karşıya geldim. Kendimi ortaya koydum. Ben katilin peşindeyim. Bu bedel ödecek. Evlat benim evladım. Bu bedeli ödetirim" dedi.Başörtülü protestocu
Cemil Baran, ilk eylemini 1997 yılında kesintisiz eğitim kanununu protesto ederek gerçekleştirdi. Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakılan Cemil Baran, 2005 yılında da seyyar tezgahının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından alıkonulması üzerine AK Parti İl Başkanlığı binasına, namlusu değiştirilmiş kuru sıkı tabanca atış etti. Cemil Baran’ın üzerinde bıçak bulundu.
Gözaltına alındıktan sonra serbest bırkakılan Cemil Baran 3. eylemini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2007 Gaziantep 2. Olağan İl Kongresi’nde hitap ederken yaptı. Cemil Baran, bu eyleminin ardından adli mercilerce süresiz her hafta cumartesi günü Şahinbey Polis Merkezi’nin düzenlediği tutanağa imza atmak kaydı ile adli kontrol altına alındı.
Cemil Baran son olarak da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Gaziantep Valiliği’ne girerken başörtüsü takıp protesto etti. Başörtülü kadın ve kızların bulunduğu alana yakın bir yerde duran Cemil Baran, Abdullah Gül‘ün Gaziantep Valiliği önünde bekleyenleri selamladığı sırada başına eşarp bağlayarak protestosunu gerçekleştirdi.
Güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen Cemil Baran, olay yerinden uzaklaştırılarak güvenlik yoklamasının ardından serbest bırakıldı. Cemil Baran, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart 2009'daki mitinginde ise evden çıkmasının engellendiğini ileri sürdü.(dha)