Sürgün adliye: Bakırköy

Sürgün adliye: Bakırköy
Sürgün adliye: Bakırköy
Kamuoyunda Bakırköy Adliyesi'nin yeni adı: 'Sürgün Adliyesi'... İşte dalga dalga o sürgünler...
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla açılan soruşturmaların ardından polis tasfiyelerine ek olarak 16 Ocak’ta HSYK tarafından bir kararname açıklandı ve 20 savcı ve hakimin de yeri değiştirildi. Dün akşam saatlerinde ise 96 savcı ve hakimin atamasının yapıldığı yeni kararname, HSYK tarafından duyuruldu. İkinci kararnamede dikkat çeken nokta yine bazı hakim ve savcıların Bakırköy Adliyesi’ne atanması oldu. Önemli ve kritik olarak değerlendirilen soruşturma ve davalara bakan hakim ve savcıların Bakırköy’e atanmasına ise farklı anlamlar yükleniyor. Kamuoyunda Bakırköy Adliyesi’nin yeni adı: ‘Sürgün Adliyesi’... İşte dalga dalga o sürgünler... 

İLK SÜRGÜNLER
İlk sürgün olarak adlandırılan atama 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Necat Ede’nin eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon’u ‘kuvvetli suç şüphesinin ortadan kalktığı’ gerekçesiyle tahliye etmesiyle başladı. Prof. Mehmet Haberal’ı da bırakacağı yazılınca Ede davadan çekildi ve Bakırköy’e atandı. Tolon’un yeniden tutuklanması yönündeki itirazı reddeden üye hâkim Selda Kutluata da soluğu Bakırköy’de aldı. 9. Ağır Ceza’da görevli hakim Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan; Dursun Çiçek ve Balyoz Davası’ndaki sanıkların tahliyesine karar vermişlerdi. Alp’in, henüz öğrenci olduğu 1991’de, Devrimci Sol örgütüne yönelik bir soruşturmada adının geçtiğine ilişkin ‘fişleme belgesi’ basına sızdırıldı. İki hâkim de Bakırköy Adliyesi’ne gönderildi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üye hakim olan Faik Saban, Dursun Çiçek’in tahliyesine karar verince Genç Siviller tarafından çelenk gönderilerek protesto edilmişti. Saban, 2012’de isteği dışında Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

SÜRGÜNDE 2. DALGA

Sürgün atamalarında 2. dalga ise geçen yıl yaşandı. Hrant Dink davasının duruşma savcısı Hikmet Usta, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirildi. Hikmet Usta, Dink davasında ‘örgüt yok’ diyen davanın hâkimlerine ‘örgüt de var, delil de’ diyerek itiraz etmişti. Usta, temyiz incelemesi için Dink cinayeti ile Zirve Katliamı arasındaki bağlantıları araştırdığı sırada görevinden alınarak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirildi. Usta’nın ardından eski özel yetkili savcılardan Balyoz soruşturmasını tamamlayan Hüseyin Ayar da Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekiliğine getirildi. 

17 ARALIK'TAN SONRA 3. DALGA

Sürgünde 3. Dalga ise yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını koordine eden Zekeriya Öz’ün hakkında açılan soruşturmanın ardından Bakırköy Adliyesi’ne Başsavcı vekili olarak atanmasıyla başladı. Öz’ün geçici görevle Bakırköy’e atanmasının ardından ise HSYK tarafından açıklanan kararname eski mesai arkadaşlarına da Bakırköy Adliyesi’nin yolu gözüktü. İstanbul Özel Yetkili TMK Başsavcı vekili Oktay Erdoğan, yetkileri alınarak Bakırköy Başsavcı vekili oldu. Savcı Erdoğan’ın yıldızı ‘gidin limon satın’ dediği gazetecilerle hiç barışmamıştı. 

VE SON DALGA...
Dün açıklanan HSYK kararnamesi ile Bakırköy Adliyesi kadrosuna yeni hakim ve savcılar da katıldı. En dikkat çeken isimler ise Balyoz davasında mahkumiyet kararı veren 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken oldu. Mahkeme Başkanı Diken, Bakırköy Adliyesi’ne yine mahkeme başkanı olarak atandı ancak ‘özel yetkileri’ kaldırıldı. Ömer Diken eski CMK 250’ye tabi Özel Yetkili hakimdi. Yasadaki değişiklikte devam eden davaların sona ermesine kadar bu mahkemelerin özel yetkili olarak görevine devam edeceği kararlaştırılmıştı.

Bir diğer önemli isim MİT krizi savcılarından Bilal Bayraktar da Bakırköy Adliyesi’ne atandı. Bayraktar, baktığı KCK soruşturmasının ardından yaşanan MİT kriziyle Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanmıştı. Dünkü atamanın ardından ise Bilal Bayraktar, Bakırköy Adliyesi’ne savcı olarak atandı.
Son olarak Bakırköy Adliyesi’ne atanan ve dikkat çeken isim 3. Yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı İbrahim Baytekin... Baytekin İstanbul Emniyeti Organize Şube’ye 16 Ocak’ta operasyon yapılması talimatı verdi. Ancak polisin operasyon talimatına uymadı. Soruşturması engellenen Savcı Baytekin Bakırköy Adliyesi’ne atandı.