Sürgün edilen Çerkezlere ateşli anma

Sürgün edilen Çerkezlere ateşli anma
Sürgün edilen Çerkezlere ateşli anma

Kefken sahilinde buluşan Çerkezler meşalelerle yürüdü, 'Nart' ateşi yaktı

Çerkezler, Çarlık Rusyası'nın 1864 yılında sürgün ettiği atalarını, Kandıra'da ateş yakarak andı

 

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

MUSTAFA BADİKEN – NİLGÜN SELVİBAYIR

KOCAELİ - Çarlık Rusyası'ndan 1864 yılında yaklaşık 2 milyon Çerkezin sürgün edilişinin 145'inci yıldönümünde, dün binlerce Çerkez atalarını anmak için Kandıra sahilinde toplandı. Yaklaşık 500 bin Çerkez’in hayatına malolan bu sürgün sırasında bir kısmının Karedeniz’i geçmeyi başarıp Osmanlı topraklarına ilk çıktığı yer olarak bilinen Kındara’nın Kefken Karaağaç Köyü sahilinde, ağıtlar eşliğinde meşaleli yürüyüş yapılıp, Çerkezlerin mitolojik kahramanların ortak adı olan ‘Nart’ ateşi yakıldı.
Karadeniz’in Karağaç Köyü sahilindeki birkaç mağarada, sürgün sırasında karaya çıkmayı başaran Çerkezlerin duvarlara kazıdıkları aile mührü olan işaretlerin bulunmasıyla, 10 yıl önce Çerkezler küçük bir grup halinde anma etkinliği yapmaya başladı. Birkaç yıl sonra ise, Türkiye’nin dört bir yanı ve yurt dışındaki Çerkezler de buraya gelerek anma etkinliğine katılmaya başladı. Bugün anma etkinliğine katılanların sayısı 5 bini aştı.
Anma töreni denize çelenk bırakılıp karanfillerin atılmasıyla başladı. Türkiye Kafkas Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Cihan Candemir’in de hazır bulunduğu, yurdun çeşitli illerindeki 20’nin üzerinde Kafkas Derneği’nin başkan ve yöneticileri ve Çerkez kökenli vatandaşların çocuklarıyla katıldığı anma töreninde daha sonra binlerce Çerkez genci sahilde meşalelerle yürüdü. Gecenin karanlığında atalarının Karadeniz’den karaya çıkışını canlandıran Çerkezler, daha sonra çok miktarda odunla oluşturulan yığını tutuşturarak ‘Nart Ateşi’ni yaktı. Bunlar yapılırken de Çerkez dilinde ağıt yakılıp sürgün andı okundu.

‘DÖNMEK İSTEYENLERE RUSYA KOLAYLIK SAĞLASIN’
Türkiye Kafkas Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Cihan Candemir yaptığı konuşmada, Kandıra sahilinin, Çerkezlerin sürgünde Osmanlı toprağına çıktıkları ilk yer olduğunun anlaşıldığını söyledi. Rusya ile yapılan savaş sonunda Çerkezler için 21 Mayıs 1864 tarihinin ‘sürgünün başlangıcı’ kabul edildiğini belirten Candemir, Rusya’nın bu sürgünü ve haksızlığı artık kabul ettiğini kaydetti. Candemir, ancak Rusya'ya geri dönmek isteyen Çerkezlere gerekli kolaylığın sağlanmasını istediklerini söyledi.
Gece geç saatlere kadar devam eden ve bazı gençlerin Çerkezlere özgü kıyafetler de giydiği anma etkinlikleri boyunca, yurdun değişik bölgelerinden gelen Çerkezler de birbirlerini tanıma fırsatı buldu.(dha)