Suriye bataklığına çekme çabası

Suriye bataklığına çekme çabası
Suriye bataklığına çekme çabası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Reyhanlı’daki saldırıyla ilgili olarak “Gün ‘ben söylemiştim’ diyerek suçlu arama günü değildir. Bu meseleden siyasi rant elde etmeye çalışmak en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır” dedi. Erdoğan, partisinin İstanbul’da Anneler Günü dolayısıyla düzenlediği ‘Analar Ağlamasın’ etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Mahşer günü Rabbim bana soracak: Ey Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı o bebekler için ne yaptın diye. Ne diyeceğim? Siyaset mi yaptım diyeceğim” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Bizi Suriye’deki kanlı bataklığa çekme yönündeki her tahrik eylemi karşısında son derece dikkatli, son derece hassas, en önemlisi soğukkanlı olmalıyız. Uçak hadisesiyle, Cilvegözü’ndeki eylemle Türkiye’nin sabrı adeta test ediliyor. Türkiye bu tür provokasyonlarla adeta kirli bir senaryonun içine çekilmek isteniyor. Özellikle Hatay ilindeki bazı hassasiyetlerle fitne çıkarılmak, kaos oluşturulmak isteniyor.”
Bugüne kadar hep serinkanlı olduklarını belirten Erdoğan, aklıselim dışına çıkarak Türkiye’yi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceklerini ifade etti. Erdoğan şöyle devam etti: “Suriye’deki mesele AK Parti ’nin, Recep Tayyip Erdoğan ’ın meselesi değildir. Türkiye’nin meselesidir. Düşürülen uçak AK Parti’nin değil Türkiye’nin uçağıdır. Bu durumlar karşısında hükümeti hedef almak tam anlamıyla fırsatçılıktır. Bu meseleden siyasi rant elde etmeye çalışmak en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır. Bu saldırıların amacı milletimin fertleri arasında nifak oluşturmak, milletimin zihninde soru işaretleri oluşturmaktır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz.”

Bırakır giderim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Eğer ben o bebekleri görmeyeceksem o bebekler için feryat etmeyeceksem olmaz olsun böyle siyaset” diyen Erdoğan, bebeklerin ölümüne susmaktansa Başbakan kimliğini bırakıp gideceğini vurguladı.