Suriye sınırında 2 general yaralandı

Suriye sınırında 2 general yaralandı
Suriye sınırında 2 general yaralandı

Fotoğraf: Arşiv

Suriye sınırında denetleme görevinden dönen askeri araca Suriye plakalı bir aracın çarpması sonucu meydana gelen kazada, aralarında Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanı Tümgeneral Harun Ocaklı, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun da bulunduğu 6 kişi yaralandı.

GAZİANTEP - Kaza dün gece Gaziantep-Kilis karayolunun 3'üncü kilometresinde meydana geldi. İddiaya göre sınırda denetleme yapan komutanların bulunduğu ve Gaziantep yönüne gelen uzman çavuş Osman Murat yönetimindeki askeri plakalı otomobile, Kızılhisar Kavşağı'nda kontrolsüz yola giren Muaz Abdurrahman yönetimindeki Suriye plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle kontrolden çıkan ve hasar oluşan her iki otomobilde bulunanlar yaralandı.

KOMUTANLAR HASTANEDE
Yoldan geçen sürücülerin yardımına koştuğu kazanın bildirilmesinin ardından olay yerine sağlık ekipleri ile güvenlik güçleri sevk edildi. Bu sırada kazada yaralananların üst düzey komutan olduğunun öğrenilmesi üzerine askeri yetkililer de olay yerine gitti.

Kazada yaralanan Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanı Tümgeneral Harun Ocaklı, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, uzman çavuşlar Ferhat Kırbay ve Osman Murat ile diğer otomobildeki Suriye uyruklu Muaz Abdurrahman ile Nada Hafız ambulanslarla Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Tedavisine başlanan yaralıların genel sağlık durumlarının iyi olduğu, hafif yaralı Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanı Tümgeneral Harun Ocaklı hastanenin Göğüs Cerrahi, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ise Beyin Cerrahi servisinde müşahade altına alındı.
 

GENERALLERİN SAĞLIK DURUMLARI İYİ


Generallerin tedavi gördüğü Tıp Fakültesi'nde askerler güvenlik önlemi aldı. Başhekim Prof. Dr. Levent Elbeyli, tedavisi süren generallerden Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanı Tümgeneral Harun Ocaklı'nın gün içerisinde taburcu edileceği, Adana Bölge Komutanı Hamza Çelepoğlu'nun ise tedbir amaçlı bir gün daha gözetim altında tutulacağını söyledi.

Prof. Dr. Elbeyli generallerle birlikte kazada yaralanan uzman çavuşların ise taburcu edildiklerini kaydetti.

SURİYELİLERİN İFADESİ ALINDI

Generallerin yaralandığı kazaya yol açtığı iddia edilen Suriye plakalı aracı kullanan Muaz Abdurrahman ile yanındaki Nada Hafız da tedavilerinin ardından Şahinbey İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Burada ifadesi alınan Suriyeliler, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep'e yerleştiklerini ve kazanın kontrolsüz şekilde yola çıkmalarından kaynaklandığını söyledi. Suriyeli Muaz Abdurrahman ve Nada Hafız, ifadeleri alındıktan sonra çıkarıldıkları adliyede savcı tarafından serbest bırakıldı. (Hasan KIRMIZITAŞ-Mehmet BULUT/DHA)