Suriye sınırında 'ateş topu': 13 ölü

Suriye sınırında 'ateş topu': 13 ölü
Suriye sınırında 'ateş topu': 13 ölü
Cilvegözü Gümrük Kapısı, bir aracın patlamasıyla kan gölüne döndü. Aracın Türkiye'den Suriye'ye giderken patladığı öğrenildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda meydana gelen patlamada 13 kişi öldü, 30’u aşkın kişi yaralandı. Hatay’daki yetkililer Suriye’den gelen park halindeki Suriye plakalı aracın ara bölgede patladığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bu bilgiyi doğruladı. Ancak Ankara’dan bazı resmi yetkililer, araç Türkiye ’den Suriye’ye giderken patlama olduğunu belirtti.
Suriye sınırındaki patlama saat 15.00 sıralarında meydana geldi. Suriye ile Türkiye arasındaki en önemli geçiş noktalarından biri olan Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bir panelvan minibüste patlama oldu.
Gümrük personelinin lojmanlarının da olduğu bölgede, Suriyelilerin giriş çıkışı sırasında meydana gelen patlamada, çok sayıda kişi yaralandı. Yaralılar Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Patlama sırasında olay yerinde bulunan 15 araç da hasar gördü. Yetkililer akşam saatlerinde ölü sayısının üçü Türk 13 kişi olduğunu, 32 de hastanelere götürülen ‘kayıtlı’ yaralı bulunduğunu belirledi. Kendi imkânlarıyla hastaneye gidenlerle birlikte yaralı sayısının 50’yi bulduğu sanılıyor. Ölen Türk vatandaþlarýnýn isimleri Ýbrahim Yalçýnkaya, Ali Sille ve Hasan Dað olarak duyuruldu.
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Reyhanlı Sınır Kapısı’nda bir aracın patlatıldığını açıkladı. Olay yerinde inceleme yapan Vali Lekesiz, patlamanın Cilvegözü giriş kapısına yaklaşık 40 metre uzaklıktaki tampon bölgedeki park alanında meydana geldiği bildirdi.

Çıkışta denetim az
Gümrük yetkilileri de patlayan otomobilin Suriye’den gelen park halindeki Suriye plakalı bir araç olduğunu söyledi. Gümrük yetkilileri, aracın henüz Türk gümrük sahasına girmemiş olduğunu, patlamanın ara bölgede olduğunu da kaydetti. Yaralıların Suriye’ye yapılan yardımların tahliyesini sağlayan Türk vatandaşları, gümrük görevlileri ve Türkiye’ye giriş çıkış yapan Suriyeliler olduğu kaydedildi. Akşam saatlerinde açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da patlamanın, Suriye’den giriş yapan bir araçta meydana geldiğini belirtti.

Araç ‘gidiş’ yönünde
Ancak patlamanın meydana geldiği yerin, Türkiye’den çıkış yapan araçların bulunduğu bölge olması, soru işaretleri yarattı. Radikal’in Ankara’da konuştuğu üst düzey bazı yetkililer de araç Türkiye’den Suriye’ye giderken patlama meydana geldiğini belirtti. Suriye’den gelen araçlar sınırda sıkı denetime tabi tutulurken, Türkiye’den giden araçlar, Suriye tarafında insani yardım da taşındığından denetim daha az.
Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, patlama alanının, Suriye’ye insani yardım yapan dernek yardımlarının başka araçlara aktarılması için kullanıldığını belirtti.
Patlamada hafif yaralananlardan biri de Reyhanlı Devlet Hastanesi’nde ayakta tedavi olan Yusuf Yalçınkaya’ydı. Yalçınkaya, “Akrabalarımızı geçirmek için sınır kapısında beklediğimiz sırada bir araçta aniden patlama oldu. Patlamanın ardından olay yerinde çok sayıda ölü ve yaralı gördüm” dedi.
Patlamanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’nda giriş çıkışlar yasaklandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de patlamayla ilgili Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’i telefonla arayarak gelişmeler hakkında bilgi aldı.
Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriyeli muhaliflerin insani yardım sevk edilen önemli kapılardan biri. Suriye’ye çimento taşıyan araçların da geçiş ve stoklama yaptığı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda meydana gelen patlamanın sabotaj olma ihtimali de değerlendiriliyor. Türkiye’den götürülen insani yardımlar patlamanın meydana geldiği tampon bölgedeki depolara indiriliyor, muhaliflerin aracılığıyla Suriyelilere dağıtılıyor.

Karşısı muhaliflerde

Cilvegözü Sınır Kapısı’nın tam karşısına düşen ve 4.5 kilometre uzaklıktaki Suriye’nin Bab-El Hawa Sınır Kapısı muhalifler kontrolünde. Ayrıca Reyhanlı’ya 45 kilometre uzaklıktaki İdlib ve 60 kilometre uzaklıktaki Halep’te Suriye ordusu ile şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Bombalar Türkiye kaynaklı mı?

Patlama geçen ay BBC’nin yaptığı Türkiye’deki bomba atölyeleri haberini ve Gürışık Köyü’ndeki bağevi patlamasını akla getirdi.
BBC geçen ay Türkiye sınırları içerisinde yer belirtmeden muhaliflerin kullandığı bir bomba atölyesini ekranlarına taşırken Yayladağı ilçesine 2-3 km. uzaklıktaki Gürışık Köyü’nde bomba imalatında kullanıldığı iddia edilen bir bağevinde patlama olmuştu. 16 Ocak’ta meydana gelen patlamada bağevi tamamen yok olmuştu. Patlama sırasında evde kimsenin olmadığı ve çevredeki bazı evlerin pencere camlarının kırıldığı, elektrik tellerinin koptuğu bildirilmişti. Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu bu konuyu gündeme getirerek “Suriyeli muhalif çetelerin barındığı bu evin, sorumluluk sahibi yerel tüm yetkili ve sorumlu mülki erkân tarafından görülmemesi, korunup kollanması hukuksuzluğun, bir başka ülkenin içişlerine karışılmasının ağır sonuçları da beraber getireceği akıllardan çıkarılmamalıdır” demişti.
Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, dün sınırdaki patlamanın ardından Radikal’e yaptığı açıklamada ölü ve yaralı sayısının daha fazla olduğunu belirterek “Suriye tarafında Bab el Hava kapısının ötesinde sahra hastanesi var. Bazı ölü ve yaralıların bu hastaneye götürüldüğü bilgisini aldım” dedi. Edipoğlu, aracın Suriye plakalı olup olmamasının önemi olmadığını belirterek şu iddiayı gündeme getirdi: “Türkiye’den araçlar çalınarak Suriye’ye geçiriliyor. Orada Suriye plakası takılıp kullanılıyor. Bombalı saldırılarda Türkiye’den çalınmış otomobiller de kullanılıyor.”

‘Araç Türkiye’den Suriye’ye gidiyordu’

Sınıra en yakın mahalle olan Cilvegözü Muhtarı Mahmut İri patlama sesinin iki kilometre öteden duyulduğunu söyledi. Suriye plakalı bir aracın Türkiye’den Suriye’ye geçerken sınır kapısına geldiği sırada infilak ettiğini öne süren İri, “Suriye’ye yardım gidiyor sürekli. Bu araç onların arasına karışmış. Normalde geçişler kolayca sağlanıyor. Ama boş araç geçerse kolay. Dolu ya da yüklü araçlarda arama yapılır. Normalde yardım araçları kenarda sırasını bekler. Otomobiller transit geçer. Bu araba da transit geçmiş. kapıya geldiği zaman patlamış” diye konuştu.

‘Muhaliflerin provokasyonu’

Patlamanın ardından Hatay milletvekillerinden farklı sesler çıktı. Olay yerine giden CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, saldırının muhaliflerce yapıldığını savunarak şöyle konuştu: “Bu bölge muhaliflerin elinde. Başka türlü bombalı araçla buraya kadar gelemezler. Bir intihar saldırısı olduğunu, bunun muhaliflerin provokasyonu olduğunu düşünüyorum. Suriye ordusu bu bölgeye kadar gelemez.”
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise “Türkiye, Suriye’deki muhaliflere silah desteği veriyor. Türkiye’nin verdiği silahlarla insanlarımız mı öldürülüyor?” diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da “ AKP , bu olayı bahane ederek hatalı bir adım atmamalıdır” diye açıklama yaptı. MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ise “Aracın nereden geldiğini tespit edecek bir makam yok. Eğer hükümet biliyorsa şaşırırım. Çünkü sınırda denetim yok” dedi.

 

 

HATAY-ANKARA / RADİKAL -DHA