Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu

Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu
Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu
Amanoslarda düşen F-16 savaş uçağının pilotu Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğu bildirildi. Havadan ve karadan sürdürülen asker, polis ve köylülerden oluşan yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında saat 21.15 sıralarında Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un cesedine ulaşıldı.

Osmaniye civarında bir F-16 düştü. TSK, düşen F-16 pilotunun son sözünün 'Atlıyorum' olduğunu açıkladı. Saatler süren aramanın ardından uçak enkazına ulaşıldı ancak ardından acı haber geldi. Vali Celalettin Cerrah, Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğunu bildirdi.

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına saat 18.45'de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin de enkaz bölgesine ulaştığını belirtti. Aynı yetkili, uçak düşmeden saniyeler önce fırlatma koltuğuyla kokpitten ayrılan pilotun ise aranmasına devam edildiğini bildirdi. Ancak saat 21.50 sıralarında acı haber geldi. Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, düşen F-16'nın pilotunun şehit olduğunu bildirdi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, ''5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir. Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir'' denildi.

OSMANİYE-KİLİS-İSKENDERUN ÜÇGENİNDE ARAMA

Osmaniye yakınlarında Amanos dağlarında F-16 savaş uçağının kaybolduğu bilgisi üzerine Osmaniye, Gaziantep'in Nurdağı ile Hatay'ın İskenderun ve Dörtyol ilçeleri ve Adana'da alarm verildi. Jandarma, sivil savunma, itfaiye ve ulusal medikal arama kurtarma ekipleri çeşitli güzergahlardan Amanoslar'a sevk edildi.

Askeri yetkililer, pilotun "Atlıyorum" mesajı verdiği anda F-16 savaş uçağının Gaziantep'in Nurdağı İlçesi semalarında olduğunu, aramaların Osmaniye, Kilis, İskenderun hattı üzerinde başlatıldığını belirtti.

Bir başka askeri kaynak ise İskenderun'un doğusunda Amanoslar'ın eteğindeki radar üssü yakınlarında düştüğünün tahmin edildiğini söyledi.

2 HELİKOPTERLE ARAMA, AMBULANS HELİKOPTER HAZIR

F-16 savaş uçağının kaybolduğu Osmaniye sınırları içindeki Amanos dağlarındaki bölge belirlenince arama kurtarma çalışmalarına havadan 2 askeri helikopter de katıldı. Askeri helikopterlerin araması, Yarpuz-Cebel ile Zorkun Yaylaları arasındaki dağlık ve ormanlık arazi yapısına sahip Gürdüz Mevkii’nde yoğunlaştı. Karadan da askeri birlikler ve sağlık ekipleri orman yolundan bu bölgeye ulaşıp, sık ağaçlar arasında yaya timler halinde aramalara başladı. Osmaniye Devlet Hastanesi yanındaki alanda ise ambulans helikopter ile uzman sağlık ekibi, hazır duruma getirildi.

KÖYLÜLER: BÜYÜK BİR PATLAMA SESİ DUYDUK

Yarpuz Yaylası yakınındaki köylerde oturanlar, büyük bir patlama sesi duyduklarını söyledi. Bu ifadelerin de ardından uçağın düştüğünde infilak ettiği üzerinde duruluyor.

F-16 savaş uçağıyla irtibatın kesilmesinin ardından, uçağın düştüğü tahmin edilen Yarpuz Yaylası’na yakın bölgedeki Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri arasında bulunan bin 500 metre rakımlı Huzurlu Yaylası bölgesinde arama çalışmaları başlatıldı.

Gaziantep kent merkezi ile İslahiye ve Nurdağı’ndan askerler, köy korucuları, AKUT ve sağlık ekiplerinden oluşan onlarca kişiden oluşan ekipler, Huzurlu Yaylası’nda 15 farklı noktada arama çalışması başlattı. Bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar, saat 14.00 sıralarında havada uçak gördüklerini ancak daha sonra düştüğüne veya infilak ettiğine şahit olmadıklarını ifade etti.

ENKAZ BULUNDU

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın Osmaniye sınırları içindeki Yapuz bölgesine düştüğünü açıkladı. Yaklaşık üç saat süren arama çalışmalarının ardından uçağın enkazına ulaşıldı. Cerrah, uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası bölgesinde ulaşıldığını açıkladı. İlerleyen saatlerde ise acı haber geldi. Vali Cerrah, pilotun şehit olduğunu söyledi.

SURİYE TÜRK JETİNİ VURMUŞTU

22 Haziran 2012 tarihinde keşif uçuşu yapan ve silah taşımayan RF-4 tipi Türk savaş uçağı Suriye tarafından vurulmuş, olayda iki pilot şehit olmuştu.(ajanslar)