Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu

Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu
Suriye sınırında düşen uçağın pilotu şehit oldu
Amanoslarda düşen F-16 savaş uçağının pilotu Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğu bildirildi. Havadan ve karadan sürdürülen asker, polis ve köylülerden oluşan yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında saat 21.15 sıralarında Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un cesedine ulaşıldı.

Osmaniye civarında bir F-16 düştü. TSK, düşen F-16 pilotunun son sözünün 'Atlıyorum' olduğunu açıkladı. Saatler süren aramanın ardından uçak enkazına ulaşıldı ancak ardından acı haber geldi. Vali Celalettin Cerrah, Pilot Yüzbaşı Hamza Gümüşsoy'un şehit olduğunu bildirdi.

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına saat 18.45'de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin de enkaz bölgesine ulaştığını belirtti. Aynı yetkili, uçak düşmeden saniyeler önce fırlatma koltuğuyla kokpitten ayrılan pilotun ise aranmasına devam edildiğini bildirdi. Ancak saat 21.50 sıralarında acı haber geldi. Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, düşen F-16'nın pilotunun şehit olduğunu bildirdi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, ''5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir. Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir'' denildi.

OSMANİYE-KİLİS-İSKENDERUN ÜÇGENİNDE ARAMA

Osmaniye yakınlarında Amanos dağlarında F-16 savaş uçağının kaybolduğu bilgisi üzerine Osmaniye, Gaziantep'in Nurdağı ile Hatay'ın İskenderun ve Dörtyol ilçeleri ve Adana'da alarm verildi. Jandarma, sivil savunma, itfaiye ve ulusal medikal arama kurtarma ekipleri çeşitli güzergahlardan Amanoslar'a sevk edildi.

Askeri yetkililer, pilotun "Atlıyorum" mesajı verdiği anda F-16 savaş uçağının Gaziantep'in Nurdağı İlçesi semalarında olduğunu, aramaların Osmaniye, Kilis, İskenderun hattı üzerinde başlatıldığını belirtti.

Bir başka askeri kaynak ise İskenderun'un doğusunda Amanoslar'ın eteğindeki radar üssü yakınlarında düştüğünün tahmin edildiğini söyledi.

2 HELİKOPTERLE ARAMA, AMBULANS HELİKOPTER HAZIR

F-16 savaş uçağının kaybolduğu Osmaniye sınırları içindeki Amanos dağlarındaki bölge belirlenince arama kurtarma çalışmalarına havadan 2 askeri helikopter de katıldı. Askeri helikopterlerin araması, Yarpuz-Cebel ile Zorkun Yaylaları arasındaki dağlık ve ormanlık arazi yapısına sahip Gürdüz Mevkii’nde yoğunlaştı. Karadan da askeri birlikler ve sağlık ekipleri orman yolundan bu bölgeye ulaşıp, sık ağaçlar arasında yaya timler halinde aramalara başladı. Osmaniye Devlet Hastanesi yanındaki alanda ise ambulans helikopter ile uzman sağlık ekibi, hazır duruma getirildi.

KÖYLÜLER: BÜYÜK BİR PATLAMA SESİ DUYDUK

Yarpuz Yaylası yakınındaki köylerde oturanlar, büyük bir patlama sesi duyduklarını söyledi. Bu ifadelerin de ardından uçağın düştüğünde infilak ettiği üzerinde duruluyor.

F-16 savaş uçağıyla irtibatın kesilmesinin ardından, uçağın düştüğü tahmin edilen Yarpuz Yaylası’na yakın bölgedeki Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri arasında bulunan bin 500 metre rakımlı Huzurlu Yaylası bölgesinde arama çalışmaları başlatıldı.

Gaziantep kent merkezi ile İslahiye ve Nurdağı’ndan askerler, köy korucuları, AKUT ve sağlık ekiplerinden oluşan onlarca kişiden oluşan ekipler, Huzurlu Yaylası’nda 15 farklı noktada arama çalışması başlattı. Bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar, saat 14.00 sıralarında havada uçak gördüklerini ancak daha sonra düştüğüne veya infilak ettiğine şahit olmadıklarını ifade etti.

ENKAZ BULUNDU

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın Osmaniye sınırları içindeki Yapuz bölgesine düştüğünü açıkladı. Yaklaşık üç saat süren arama çalışmalarının ardından uçağın enkazına ulaşıldı. Cerrah, uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası bölgesinde ulaşıldığını açıkladı. İlerleyen saatlerde ise acı haber geldi. Vali Cerrah, pilotun şehit olduğunu söyledi.

SURİYE TÜRK JETİNİ VURMUŞTU

22 Haziran 2012 tarihinde keşif uçuşu yapan ve silah taşımayan RF-4 tipi Türk savaş uçağı Suriye tarafından vurulmuş, olayda iki pilot şehit olmuştu.(ajanslar) 

  

 


  http://www.radikal.com.tr/113327011332709

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP, Türk Halkını Suriye Batağına Sürüklemeye Hazır! - CilveliYosma

  Daha önce, bariz bir ihlal sonrası Suriye uçaksavar savunması tarafından düşürülen F-4RF keşif uçağından sonra, şimdi de bir F-16C düştü. Tahminen uçak, Suriye sınırları içinde isabet aldı ve pilot cansiperane uçağı Türküye sınırları içine çekti. Maalesef, bunu başarmak için de hayatından oldu. Önceki olayda tartışma götürmez netlikte kanıtlar ortaya çıkana kadar, kamuoyuna yanıltıcı bilgiler pompalandı. Şimdi de sanırım, benzer bir durum gözlenecek. Yakın geçmişte Rus yetkililer Suriye'ye yönelik hava sahası ihlallerinde Türk uçaklarının anında düşürüleceğini açıklamışlardı, ciddiye alınmalıydı...İsrail bile, sınırlı bir operasyon için önce en yüksek düzeyde Rusya'yı bilgilendirip izin alırken, biz pilotlarımızı güpegündüz ölüme yolluyoruz.

  Memur Yorumcular - ekremc123

  Mesai saatleri disinda gazetelerde yorum gormek mumkun degil. anlasiliyor ki devlet memuru arkadaslar maaslarinin karsiligini yorum yazarak veriyorlar TRAJI Komik adli yorumcu gibi..

  TSK Susma - hg1962

  Hic bir ulke yokki TSK gibi dut yemis bulbul gibi "Atliyorum dedi irtibat kesildi" tarzinda basit bir aciklamayla komuounu cok genisce aydinlatmis oldu.

  "ÖZGÜR MEDYA " - Düzgün Baba

  Yakında yayın yasağı gelir, öbür gün de unutulur..Olan şehitimize ve yakınlarına olur. Allah rahmet eylesin..

  suriye sınırında düşen uçak hk. - fgemak

  Bu uçağın uçuş koordinatlarını tam olarak vermiyorlar ihtimaldir ki daha önce suriye sınırında düşürülen 2 uçağın akıbetine uğradığı belli oluyor, bu uçaklarda merzifondan kalkıp suriye sınırında uçuş yapıyorlarsa bu akıbetin olacağı muhtemel bir olay olarak görünüyor ancak gerçekler her zaman olduğu gibi AKP nin yalan senaryoları ile toplumdan gizlendiğini düşünüyoruz.

  Enkazina ancak ulasabildik! - Turk

  Dusen ucagin enkazina ancak ulasabildik. Dusunun, birde Suriye ile savas halinde oldugumuzu? Adamlarin yerden-havaya fuzeleri onlarca ucagimizi hedef aliyor. Dusen ucaklarin enkazlarina nasil ulasiriz? Pilotlarimizi nasil buluruz? *** Suriye, bizim problemimiz degil. Degildi... *** Neden Basbakanimiz, o kadar icli-disli oldugu bir devlet adamindan bu kadar nefret etti? Neden bu kizginlik-Nefret bizi buralara kadar getirdi? Galiba hic mi hic bilemiyecegiz?

  Piyonluk mu? - Mevan-misafir

  Suriyeyi biz mi çok hafife aldık yoksa hakikaten hafife alınmaya değerlermi? Yoksa büyük bu baasçıları Dinozorlar PİYON olarak kullanıp, Türkiyenin başına bela mı ediyorlar.. ? Yoksa çok mu şupheci düşünüyoruz...