Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili

Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili
Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili
Suriye sınırında Nusaybin İlçesi'nin sınır hattında örülmek istenen duvarın temeline mikserlerle harç döküldü. Beton duvara isyan eden BDP'liler tel duvara tırmandı

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz'ın aralarında bulunduğu BDP 'liler, çalışmaların devam ettiği sınır hatına gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, sınırda yapılan duvarı 'Utanç duvarı' olarak nitelendirdi. Yüzyıl önce yapılan uluslararası antlaşmalarla Kürtlerin anavatanın parçalandığını iddia eden Kaymaz, bu duvarın yapılmasına Kürtlerin hiçbir şekilde izin vermeyeceğini öne sürdü.'YAŞANACAK ÖLÜMLERDEN ERDOĞAN SORUMLUDUR'


Duvarın söylendiği gibi güvenlik amacıyla olmadığını, siyasi olduğunu iddia eden Kaymaz, "Rojava'daki Kürtler ile Türkiye 'deki Kürtler'in birlikteliğinden korktukları için bu duvar örülüyor. Bizleri tutuklasalar da, öldürseler de biz bu duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Kimsenin bu duvar için yaşamından olmasını istemiyoruz. Ancak, eğer duvar yapımına devam edilirse, tepkimiz daha da sertleşecektir. Yaşanacak her hangi bir ölümden AKP hükümeti ve Başbakan sorumlu olacaktır" dedi.


BDP'LİLER, TEL DUVARA TIRMANDI

Konuşmanın ardından sınırdan partililer, duvar için kazılan çukura taş atmaya başladı. Sınır hattında incelemelerde bulunan BDP'liler, kazı yapan makinelerinin olduğu bölüme geçmek istedi. Ancak sınırda nöbet tutan askerler tarafından, 'askeri yasak ve mayınlı bölge' olduğu gerekçesiyle partililerin geçişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, mayınlı arazideki dikenli tellerin üzerinde bulunduğu duvara tutunarak, iş makinelerinin bulunduğu yere gitti.

Bu gelişme üzerine iş makineleri kazı çalışmalarını bir süre durdururken haberin duyulması üzerine olay yerine çok sayıda askeri birlik ve çevik kuvvet polisi geldi.

Sınırda bekleyen askeri araçtan partililere, sık sık, 'Nusaybin halkı burası yasaklı bölgedir. Bir an önce buradan ayrılın ve fotoğraf çekmeyin', 'Şu anda hepiniz kayıt altına alınıyorsunuz. Hepinizi tespit ediyoruz. Lütfen geri çekilin' anonsu yapıldı.

Yaklaşık yarım saat iş makinelerinin yanında kalan BDP'li Kaymaz ve Gökkan, olay yerinden yeniden tellere tutanarak partililerin yanına gelip gazetecilere açıklamada bulundu. BDP İl Başkanı Kaymaz, Nusaybin Emniyet Amiri'nin kendisini tehdit ettiğini iddia ederek, Türkiye'de hukukun kendileri için işletilmediğini öne sürdü. (dha/ Ahmet AKKUŞ)