Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili

Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili
Suriye sınırında duvar yükseliyor, BDP'liler tepkili
Suriye sınırında Nusaybin İlçesi'nin sınır hattında örülmek istenen duvarın temeline mikserlerle harç döküldü. Beton duvara isyan eden BDP'liler tel duvara tırmandı

Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz'ın aralarında bulunduğu BDP 'liler, çalışmaların devam ettiği sınır hatına gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz, sınırda yapılan duvarı 'Utanç duvarı' olarak nitelendirdi. Yüzyıl önce yapılan uluslararası antlaşmalarla Kürtlerin anavatanın parçalandığını iddia eden Kaymaz, bu duvarın yapılmasına Kürtlerin hiçbir şekilde izin vermeyeceğini öne sürdü.'YAŞANACAK ÖLÜMLERDEN ERDOĞAN SORUMLUDUR'


Duvarın söylendiği gibi güvenlik amacıyla olmadığını, siyasi olduğunu iddia eden Kaymaz, "Rojava'daki Kürtler ile Türkiye 'deki Kürtler'in birlikteliğinden korktukları için bu duvar örülüyor. Bizleri tutuklasalar da, öldürseler de biz bu duvarın örülmesine izin vermeyeceğiz. Kimsenin bu duvar için yaşamından olmasını istemiyoruz. Ancak, eğer duvar yapımına devam edilirse, tepkimiz daha da sertleşecektir. Yaşanacak her hangi bir ölümden AKP hükümeti ve Başbakan sorumlu olacaktır" dedi.


BDP'LİLER, TEL DUVARA TIRMANDI

Konuşmanın ardından sınırdan partililer, duvar için kazılan çukura taş atmaya başladı. Sınır hattında incelemelerde bulunan BDP'liler, kazı yapan makinelerinin olduğu bölüme geçmek istedi. Ancak sınırda nöbet tutan askerler tarafından, 'askeri yasak ve mayınlı bölge' olduğu gerekçesiyle partililerin geçişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ve Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, mayınlı arazideki dikenli tellerin üzerinde bulunduğu duvara tutunarak, iş makinelerinin bulunduğu yere gitti.

Bu gelişme üzerine iş makineleri kazı çalışmalarını bir süre durdururken haberin duyulması üzerine olay yerine çok sayıda askeri birlik ve çevik kuvvet polisi geldi.

Sınırda bekleyen askeri araçtan partililere, sık sık, 'Nusaybin halkı burası yasaklı bölgedir. Bir an önce buradan ayrılın ve fotoğraf çekmeyin', 'Şu anda hepiniz kayıt altına alınıyorsunuz. Hepinizi tespit ediyoruz. Lütfen geri çekilin' anonsu yapıldı.

Yaklaşık yarım saat iş makinelerinin yanında kalan BDP'li Kaymaz ve Gökkan, olay yerinden yeniden tellere tutanarak partililerin yanına gelip gazetecilere açıklamada bulundu. BDP İl Başkanı Kaymaz, Nusaybin Emniyet Amiri'nin kendisini tehdit ettiğini iddia ederek, Türkiye'de hukukun kendileri için işletilmediğini öne sürdü. (dha/ Ahmet AKKUŞ)


  http://www.radikal.com.tr/1155510115551011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazıklar olsun - adad

  bu yüzyılda utanç duvarları diye anılan insanlar arasına set çekmeyi başaramamış dar kafalı insanların düşüncesi olan 19-20. yy yapıtları türkiyede boy göstermeye başlayacak. ileri demokrasi ve çağa ayak uydurmanın bir göstergesi olacak bunlar galiba. asimilasyon ve ötekileştirmekte işe yaramayan politikalarını gözden geçiren 'türk devleti' kürtleri baraj ve duvarlarla durduracağını sanıyor. bu yüzyıl tüm kalıplaşmış çelik düşünceleri parçalama ve dünyayı sınırsız bir hale getirme yüzyılı olacak, bunları yenecek demokrasi güçleri için beton duvarlar ne işe yarar ki?

  TEHLİKELİ OYUNLAR VE TEL ÖRGÜLER - m.rozbilen

  Bence Türkiyedeki kürtlerin dünya ile bağları kesilmek, ayrıca adı süreç olan büyük bir tuzağın içine çekilmek ve elleri kolları bağlanmak isteniyor.Bu uygulama İsrailin filistinlilere yaptığının daha beterini yapma niyetini taşıyor.Önce ufak adımlarla kürtlerin gazını alıyor arkasından anasından doğduğuna pişman edecek hazırlıklar yapılıyor.Bence sayın Başbakan çok büyük ve tehlikeli bir oyun oynuyor.Suriyeye elkaide bağlantılı yabancı savaşçıları sokup sözüm ona Esede karşı görünüp kürtlerle kirli ve mertliğe sığmayan bir savaş yapılıyor.Elkaide gurupları rahatlıkla ister tedavi ister mühimmat ihtiyacı ve ister diğer ihtiyaçları için topraklarımıza girip çıkarken göz yumuluyor,savaştan kaçan kürtlere ise terörist muamelesi yapılıyor.Bütün bunlar dünyanın gözü önünde oluyor.Erdoğanın tezgahını fark eden yabancılar oynanmak istenen oyuna gelmemiş Türkiyeyi haklı olarak yanlız bırakmışlardır.Kaprisleri ve tehlikeli arzuları yüzünden inşallah başımıza bir çorap örülmez.Sabah akşam Mısır ve Mursiyi dilinden düşürmeyen Başbakana Mısırın,"böyle devam edersen elini keserim" uyarısından sonra sesini kesmiş,Mursiden söz etmez olmuştur.Zaten Dünya da artık Başbakanın hiç bir sözünü kaale almaz olmuştur.

  ... - xwendekaro

  Kaçakçılık mı? Asker tabutu diye eroin taşındığını unutmadık daha

  duvar! - Efendisiz65

  o duvarı aslında rojavayla türkiye kürdistanının arasına dikmedin devlet. aksine kürtlerle arana yeni bir duvar daha diktin. işte senin için asıl tehlikeli olan da zaten kürtlerle arana kurduğun duvarlar. e buda hayırlı olsun. siz kürdistanı zaten bölmüştünüz! lakin yeni komşunuz elkaide size hayırlı olsun. her fırsatta kürtlerin anadilini bile kürtlere çok gören başta Kemalistlere hayırlı olsun elkaide. sağlam kafa keserler biliyonuz değil mi? akp ve geriye kalan yobazların işi zaten kürdistanda kalmadı gibi bişey!

  garip şeyler - Mustyyy

  devletin yaptığına gerçekten anlam vermekte zorlaniyorum. sen el kaidecilerin geçtiği yerlerde duvar örmeyeceksin teröristler hergün sınırdan geçip rojavda sivil katliamı yapıp tekrar elini kolunu salaya salaya geri dönecekler. sesin çıkmadığı gibi birde silah lojist ve finas desteği sağlayacaksin . öbür taraftan insani yardımların bile zar zor geçirildiği nusaybin sınır kapasına duvar öreceksin . bu resmen kürtlerin berlin duvarıdr fakat kimse kusura baksin ne kürdistan almanyadır ne de dünya soğuk savaş dönemindedir halk bunun da üstesinden gelir .

  Tahrik ve artan dosaj - cetin_ist

  Ilginc bir durum, TC'nin sinirlarini tanimayan bir belediye baskani. Ve tolera ediliyor. Ve de sinirin diger tarafinda olanlarla birlesmek istiyor. TC kanunlarina gore sorun, ve tabii bir de TR'nin sinirlarini taniyanlar var. Ama, bu tur ucuz tahriklere kapilmamak gerek, ne yaptiginin farkinda degil.

  utanç duvarı - msu

  Hayırlı uğurlu olsun. Eninde sonunda bir " UTANÇ DUVARIMIZ" da oldu. Nasıl takkiyeci ve riyakar olduğumuzu uygar dünya bir kez daha gördü. Çözüm Süreci budur herhal.