Suriye sınırında neler oluyor?

Suriye sınırında neler oluyor?
Suriye sınırında neler oluyor?
Türkiye-Suriye sınırında bir süredir Kürt silahlı gruplarla İslamcı militanlar arasında meydana gelen çatışmaların ardından bugün oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Radikal.com.tr - Türkiye -Suriye sınırında bir süredir Kürt silahlı gruplarla İslamcı militanlar arasında meydana gelen çatışmaların ardından bugün oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan ve Suriye’nin Haseke iline bağlı olan Rasulayn (Serekaniye) kasabasında hafta başından beri devam eden çatışmalardan Ceylanpınar’da etkilenmiş, seken kurşunlar 1 kişinin ölümüne, 4 kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

Çatışmalar yer yer devam ederken iki gün önce ilçede kontrolün, Suriyeli Kürtlerin PKK ’ya yakınlığıyla bilinen partisi PYD’ye bağlı olan silahlı güçlere geçtiği bilgisi gelmeye başladı. Bu konudaki en net gelişme ise bugün yaşandı ve Rasulayn’da, Ceylanpınar’a birkaç yüz metre uzaklıktaki yüksek bir noktada bulunan Özgür Suriye Ordusu bayrağı yerine PYD bayrağı asıldı. Rasulayn'da ÖSO bayrağı yerine PYD bayrağı


Bu sıcak gelişmeler yaşanırken gündeme gelen bir başka iddia ise heyecan yarattı. Buna göre Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı jetler Rasulayn çevresinde ‘keşif uçuşu’ yapıyorlardı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da sınırda yaşanan bu sıcak gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sınır güvenliğini korumaya devam edeceğini belirterek, "Herhangi bir yeni emri vakiyle ya da de facto bir durum yaratma çabası kırılganlığı daha da artırır ve çok daha olumsuz neticeler doğmasına sebep olur" dedi.


Cengiz Çandar da bugünkü Radikal gazetesinde yer alan yazısında da sınırın Suriye tarafında yaşanan gelişmelerin "Türkiye'deki süreci zora sokabileceği" yorumunu yapmış ve yazısını “Suriye ile sınır boyuna ve sınır ötesine dikkat” cümlesi ile bitirmişti.

Cengiz Çandar yazdı. "'Süreç' ve 'Rojava Devrimi'... "PKK'nın Suriye'deki kolu PYD yetkililerinden Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi üyesi Nasır Hacı Mansur da Rasulayn (Serikani) kasabasındaki son durumu değerlendirirken Türkiye'nin kendilerine yönelik tutumunda göreceli değişiklik gördüklerini söyledi. Mansur, Türkiye'nin kendilerini tehdit unsuru görmemesini isterken seken kurşunlardan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 1 kişinin ölmesi, 1 kişinin yaralanmasına ilişkin, "Bir hatamız olduysa, özür dileriz" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1142492114249210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  /// - Al Capone

  Israililin bir bataklik lubnan in vardi - Artik Turkiye nin de bir lubnan in oldu - Suriye Lubnan laşti, Grup halinde bölunuyor - Tam bir batiklik oldu - kim kimle savas ettigin artik belli Degil - Bence turkiye ya Esad yana olsun yada PYD kurtlerden yana olsun

  ... - Kharon

  Pyd yi tebrik ederim. Biz Suriye yi bölme işini ABD veya emperyallerden bekledik, PYD onlardan önce davrandı. Onlara serbest, bölün çarpın toplayın nede olsa 5 milyon yıldır oralarda yaşıyorsunuz.

  ROJAWA - Ari Zerdüst

  Diger adiyla bati Kürdistan.Lozanla birlikte dörde bölünüp dört devlete pazarlanan Kürdistan!Bugün artik Özgür.Bu Halk kimseye tek bir zarar vermeden Özgürlügüne kavusmus bulunuyor.Kimsenin hadine degil "sinirda ne oluyor" diye prvakasyon yaratmaya.Kürtlerin Türk halkiyla alacagi-verecegi yoktur.hele düsmanligi hic olmadi bundan böylede olmiyacak.Ancak Kürdistani elinde bulunduran irkci ulus devlet yetkilileri korkuya kapilmis olacaklar ki,Kürtlerin özgürce yasamasina tahamül edemiyorlar.Buna resmi türk basini da dahil.Oysaki türkiye halki bir sey kazandiginda onu ilk alkisliyan,kutluyan Kürtler oluyor.Türkiye halkinda da bunu bekliyoruz.Yoksa Davut denen ogullara bakilirsa Kürt-Türk düsmanligi sahane, vatan savunmasi ise bahane.

  DÜNYA ALEM BİLİYORKİ - pispor

  Rasulayn Kürtlerin yaşadığı bölge dünya alem biliyor ki parçalanmış Kürdistan'ın bir parçası orası elbette orada Kürt bayrağı olacak buna niçin şaşırıp anında tepki göstermektesiniz anlıyamıyorum

  BUNDA ANORMAL OLAN NE - pispor

  dün ÖSO bayrağı vardı evet orası Kürt bölgesi bu günde Kürtlerin bayrağı var bunda şaşılacak kaygı duyulacak ne var anlamıyorum alışın kardeşim alışın 40 milyon Kürt halkının özgürlüğüne alışın

  eee ne diyelim. - Agér

  kıskananlar çatlasın ve Allah tmamamına erdirsin. dünyanın devletsiz en büyük halkı olan kürtlerin sonun da kaderleri yüzlerine güldü. Ama hiçte kolay olmadı dünya 2 buçuk savaş gördü ve hepsinde de tüm egemen güçler devletleşmesin diye sanki söz birliği yapmışçasına hareket ettiler. Elbet bir gün mazlumunda yüzünün güldüğü gün gelecekti. darısı filistinlilerin ve diğer zordaki halkların başına diyelim.

  Neeeee!!kürt bayrağımı? - Sinan E

  Sınırlarımızın yüz metre ötesinde yunan, bulgar, gürcü, ermeni, iran v.s bayraklarına bakıpta geçiyoruz. Kardeş halk dediğimiz kürtlerin bayrağına ise tahammül edilemiyor...Kürtler artık özgür bir halk olarak yaşıyacak, bu kendilerinin en doğal hakkıdır. Kürtlerin KÖLELİK DEVRİ sona ermek üzere.