Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü
Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü
Türk F-16'ları sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağını düşürdü.

RADİKAL - Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağı  F-16'lar tarafından vurularak düşürüldü. Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın iki pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Cephedeki Türkmen kaynakların, uçağın Türkiye sınırına çok yakın olan Suriye’nin Yamadi Köyü'nde kurulu çadırların üzerine düştüğünü belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın kendilerine ait olduğunu ancak sınır ihlali yapmadığını savundu.

TSK: 10 KEZ UYARDIK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.

DÜŞÜRÜLEN UÇAK SU 24 TİPİ RUS UÇAĞI  

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

 DÜŞÜRÜLEN UÇAĞIN İZ ANALİZİ 

Rusya'nın uçağımız Türkiye sınırını ihlal etmedi açıklaması sonrası Genelkurmay Başkanlığı vurulan uçağın iz analizini yayınladı. 

Kırmızı noktalı iz düşürülen Rus uçağının geçtiği yerleri gösteriyor. Mavi hat ise Türkiye sınırı... 

Ankara'da uçak alarmı

İKİ KİŞİ YARALANDI 

Suriye sınırında düşen uçağın savrulan parçalarının Yayladağı ilçesinde Dutlubahçe köyünde 2 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

Düşürülen uçağın pilotlarından biri Türkmenlerin elinde

TÜRKİYE UYARMIŞTI: KARŞILIK VERİRİZ

Türkiye, Rus savaş uçaklarının Suriye’de Türkmen bölgesine yaptığı bombardımanın ardından Rusya’ya nota vererek, “Sınır güvenliğimiz fiilen ihlal edilirse angajman kurallarımızı uygularız” uyarısı yapmıştı. Askeri kaynaklar tarafından verilen bilgiye göre, Sınır ihlali yapan bir uçağın,  Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğü belirtildi..

İşte Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı

REJİM GÜÇLERİ PÜSKÜRTÜLÜNCE RUS UÇAĞI  GELDİ  

Hatay'ın Yayladağ İlçesinin karşısında 1 ile 4 kilometre uzaklıklardaki Türkmenler'in yoğun olduğu bölgelerdeki tepelerde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçler bu sabaha karşı püskürtülmeye başlandığı, düşen uçağın da tam bu anlarda Türkmenlerin bulunduğu bölgeye yaklaştığı anlaşıldı. Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağındaki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. Pilotların yaklaşık 500 metre aralıkla bu bölge paraşütle atladığı, muhtemelen pilotların Türkmenlerin eline düşmemesi için çevresinin bombalanarak yaklaşmalarının önlendiği de belirtildi.

GEÇEN AY İHA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Türk savaş uçakları 16 Ekim'de Suriye sınırı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal eden Rus yapımı bir İHA düşürmüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu olayın ardından yaptığı açıklamada, "Rusya bize, düşürülen İHA'nın kendilerine ait olmadığını söyledi" ifadesini kullanmıştı.

LAVROV YARIN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Lavrov'un Türkiye ziyaretinde Suriye krizinin ele alınması bekleniyor. 

DHA

 

Rus uçağı nasıl düşürüldü? İki farklı açıklama