Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü
Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü
Türk F-16'ları sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağını düşürdü.

RADİKAL - Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağı  F-16'lar tarafından vurularak düşürüldü. Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın iki pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Cephedeki Türkmen kaynakların, uçağın Türkiye sınırına çok yakın olan Suriye’nin Yamadi Köyü'nde kurulu çadırların üzerine düştüğünü belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın kendilerine ait olduğunu ancak sınır ihlali yapmadığını savundu.

TSK: 10 KEZ UYARDIK

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.

DÜŞÜRÜLEN UÇAK SU 24 TİPİ RUS UÇAĞI  

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

 DÜŞÜRÜLEN UÇAĞIN İZ ANALİZİ 

Rusya'nın uçağımız Türkiye sınırını ihlal etmedi açıklaması sonrası Genelkurmay Başkanlığı vurulan uçağın iz analizini yayınladı. 

Kırmızı noktalı iz düşürülen Rus uçağının geçtiği yerleri gösteriyor. Mavi hat ise Türkiye sınırı... 

Ankara'da uçak alarmı

İKİ KİŞİ YARALANDI 

Suriye sınırında düşen uçağın savrulan parçalarının Yayladağı ilçesinde Dutlubahçe köyünde 2 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

Düşürülen uçağın pilotlarından biri Türkmenlerin elinde

TÜRKİYE UYARMIŞTI: KARŞILIK VERİRİZ

Türkiye, Rus savaş uçaklarının Suriye’de Türkmen bölgesine yaptığı bombardımanın ardından Rusya’ya nota vererek, “Sınır güvenliğimiz fiilen ihlal edilirse angajman kurallarımızı uygularız” uyarısı yapmıştı. Askeri kaynaklar tarafından verilen bilgiye göre, Sınır ihlali yapan bir uçağın,  Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğü belirtildi..

İşte Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı

REJİM GÜÇLERİ PÜSKÜRTÜLÜNCE RUS UÇAĞI  GELDİ  

Hatay'ın Yayladağ İlçesinin karşısında 1 ile 4 kilometre uzaklıklardaki Türkmenler'in yoğun olduğu bölgelerdeki tepelerde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçler bu sabaha karşı püskürtülmeye başlandığı, düşen uçağın da tam bu anlarda Türkmenlerin bulunduğu bölgeye yaklaştığı anlaşıldı. Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağındaki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. Pilotların yaklaşık 500 metre aralıkla bu bölge paraşütle atladığı, muhtemelen pilotların Türkmenlerin eline düşmemesi için çevresinin bombalanarak yaklaşmalarının önlendiği de belirtildi.

GEÇEN AY İHA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Türk savaş uçakları 16 Ekim'de Suriye sınırı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal eden Rus yapımı bir İHA düşürmüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu olayın ardından yaptığı açıklamada, "Rusya bize, düşürülen İHA'nın kendilerine ait olmadığını söyledi" ifadesini kullanmıştı.

LAVROV YARIN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Lavrov'un Türkiye ziyaretinde Suriye krizinin ele alınması bekleniyor. 

DHA

 

Rus uçağı nasıl düşürüldü? İki farklı açıklama


  http://www.radikal.com.tr/147873414787343

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  provokasyon - user1142261

  Erdoğan Rus uçağında saldırıdan önce Obamadan destek istedi Türkiye, iki büyük dünya güçlerinin elinde bir oyuncak haline geliyor. Rusya ve ABD arasındaki çatışma bir rehine haline geliyor. Erdoğan kendi Rus Su-24 saldırı hakkında bir karar alamadi, bu mümkün değildir. Böyle bir adımın bütün sonuçları anlaması lazım. Siyasi, ekonomik ve askeri. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı ABD'nin desteğini önemliydi. Bir gazeteci arkadaşım bana söylediğine göre, uzun bir süre Suriye'de Rus aktivitesi Türk Cumhurbaşkanın endişe uyandırmaktadır. Antalyadaki G20 zirvesinde bu soruyu tartışmak için Obama ile görüşmesi aramış. Bana söylediği gibi Erdoğan Rus uçakları Suriye ve Türkiye sınır illerinde ciddi çalışmaya başladığı için ABD Başkana şikayet etmiş. Misilleme tedbirleri yapmak gerekir dedi. ABD Başkanı hiçbir şey söylemedi, ama başını salladı. Gazeteciye göre, Türkiye Cumhurbaşkanı bunu kolayca eylem kılavuzu olarak anlamış olabilir. Hava Kuvvetleri Rus uçağını vurdu ve şimdi Türkiye'nin saldırgan ve terörist müttefik gibi görünüyor. Fransanın Cumhurbaşkanı François Hollande Türkiyeden açıklama beklediğini Washington'da söyledi. Ve Pentagon Düşen uçağın durumu "Rusya ile Türkiye arasında olayı" çağırdı. Herhangi bir kafa sallamadan. Bir kenara bıraktı. Erdoğan kızdırdı Rus ile bire bir kalabilir. Kendini anlıyor mu hepimizi nasıl bir duruma sokuyor? Kim şimdi suçlu olacak?

  Türkiye değil! - Gılgameş

  Türkiye değil. Bunu yapan Saray'da oturan Cumhurbaşkanı. Memlekette bir hükümet dahi kurulmamışken Türkiye'nin başına sarılan belaya bakın. Kürt düşmanlığı Türkiye'nin sonunu getirecek.

  Rus uçağı ise büyük hata. - user1124507

  Davutoğlu ve Erdoğan artık Suriye siyasetlerinin ellerinde patladığını, uygulanabilir yanı kalmadığını kabul etmeli. Olmayacak bir politikayı uygulayacağım diye debelendikçe başarısızlık daha da belirginleşiyor. Güvenli bölge kurulamayacağı anlaşıldı. Türkiye'nin hükümetinin yıllardır IŞİD'i beslediğini zaten herkes biliyor. Zaten Paris katliamı zanlısının koşa koşa Türkiye'ye kaçmasından da belli. Ama bu kez hükümet göz göre göre kaçıramadı, yakalamak zorunda kaldı. Türkmenler de umrunda değil, olsaydı Telafer'de Türkmenler feryat ederken sesini çıkarırdı. Hala TIR'larda silahlar Türkmenlere gidiyordu diye yalan söylemeleri ise içler acısı bir zavallılık. Adamlar kaç kere açıklayacak bize silah falan gelmedi hiç diye? Rus uçağını vurmayı Suriye uçağı vurmak gibi zanneden megaloman dış politika, Rusya'nın tokadını yerse kendine gelir. Tabii yıllardır bu politika yanlış diyenler suçlu çıkmazsa iyi. Çünkü hükümet hiçbir şeyin sorumluluğunu almıyor, bu sefer kim tarafından kandırılmış olacaklarını eminim yine çok iyi açıklayacaklardır!