Suriye tarafından açılan ateşte 5 asker yaralandı

Suriye tarafından açılan ateşte 5 asker yaralandı
Suriye tarafından açılan ateşte 5 asker yaralandı
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kıyıgören Hudut Karakolu bölgesine Suriye tarafındaki ormanlık araziden ateş açıldığı, toplam 5 askerin hafif şekilde yaralandığı duyuruldu.

ANKARA Türkiye -Suriye Hududunda, 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk bölgesindeki Asi Nehri'nde tespit edilen mazot bidonlarının çıkartılması sırasında Suriye tarafından ateş açıldı. Angajman kuralları çerçevesinde ateşe karşılık verildi. Çıkan çatışmada 2'si astsubay, 1'i uzman çavuş ve 2'si er olmak üzere 5 asker hafif şekilde yaralandı. Silahlı çatışma sonucunda Suriye tarafındaki saldırganların ölü ve yaralı olduğu öğrenildi.

Türkiye-Suriye Hududunda, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde dün saat 17.30'da Asi Nehri kenarı boyunca iki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile devriye görevi icra edilirken, siyasi sınıra 10 metre mesafede, Asi Nehri'nin Türkiye tarafında içinde mazot olduğu değerlendirilen bidonlar tespit edildi.


İLK ATEŞTE 1 UZMAN ÇAVUŞ VE 1 ER HAFİF YARALANDI
Tekerlekli Zırhlı Araç himayesinde, diğer bir Tekerlekli Zırhlı Araç'tan indirilen personel tarafından mazot dolu bidonlar nehirden çıkarılmaya çalışılırken, Suriye tarafından sık ağaçlıklı bir bölgeden ateş açıldı. Açılan ilk ateşte 1 uzman çavuş ve 1 er hafif şekilde yaralandı. Ateşin geldiği Suriye tarafındaki bölgeye piyade tüfeği ve makineli tüfekle karşı ateş açıldı. Bölgeye takviye olarak bir Zırhlı Muharebe Aracı daha sevk edildi.


YARALILARIN TAHLİYESİ SIRASINDA İKİNCİ ATEŞ
Yaralıların tahliyesi esnasında Suriye tarafından pompalı tüfekle ikinci bir ateş açıldı ve açılan ateş sonrasında iki astsubay ve bir er hafif şekilde yaralandı. Angajman kuralları çerçevesinde Zırhlı Muharebe Aracı topu, roketatar, uçaksavar, bombaatar ve hafif silahlarla karşılık verildi. Bölgeden güvenlik güçlerinin üzerine ateş edilen su pompası binası ateş altına alınarak tahrip edildi.


SURİYE TARAFINDAKİ SALDIRGANLARIN ÖLÜ VE YARALI OLDUĞU ÖĞRENİLDİ
20 Temmuz 2013 saat 01.00'de tahrip edilen su pompası binasına 10-15 kişilik silahlı bir grubun yaklaştığı tespit edildi. Önce havaya uyarı amaçlı atış yapıldı. Uyarı atışından sonra, Suriye tarafındaki silahlı grup tarafından hudut birliği personeline hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş açıldı. Angajman kuralları çerçevesinde bombaatar, uçaksavar ve makineli tüfek ile karşılık verildi. Silahlı çatışma sonucunda Suriye tarafındaki saldırganların ölü ve yaralı olduğu öğrenildi.


ASKERLERİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK
Hafif yaralı olan bir astsubayımızın tedavisi Kıyıgören Hudut Karakolunda yapıldı. Diğer yaralı 4 personel Antakya Devlet Hastanesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Olayda yaralanan askerlerin hayati tehlikeleri bulunmadığı belirtildi. 


ORGENERAL MENDİ, YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ
İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Hatay'ın Suriye sınırında incelemelerde bulundu. Orgeneral Mendi, helikopterle Hatay'ın Altınözü İlçesi'ne bağlı Kıyıgören Köyü'ndeki sınır karakoluna geldi. Orgeneral Mendi, karayoluyla Suriye tarafından açılan ateş sonucu 3 askerin yaralandığı bölgeye giderek inceleme yaptı. Yetkililerden bilgi alan Orgeneral Mendi, dün Suriye sınırında devriye gezerken açılan ateş sonucu yaralanan 1'i uzman çavuş 3 askerin tedavi gördüğü Antakya Devlet Hastanesi'ne geçti. Mendi, askerleri ziyaret edip geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 


RAMAZAN ÇELİK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114265311426535

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ELKAİDE'YE DİKKAT - m.rozbilen

  Suriyedeki Elkaide yapılanması Türkiyeyi savaş alanına çekmek istiyor.Türkiye bu tuzağa düşmemeli.Bana göre Türkiye tarafına kurşun atan ve askerlere hedef gözetmeksizin ateş eden de onlar.

  suriye tarafından açılan ateşe hk. - fgemak

  Türkiye başbakanın hatalı dış politikası ile büyük bir çıkmazın içine girmiş durumdadır,bu işin içinden nasıl çıkılacağına dair iktidarın net bir çözüm proğramı olduğunu da sanmıyoruz,işler akarına bırakılmış durumda suriye sınırından her geçen gün böyle saldırılar gerçekleşmekte buna karşılık Türkiye bir suriye savaşına girmemek için yeterli tepkiyi gösterememektedir,başbakanın toplumun önüne çıkıp bu işin içinden nasıl çıkılacağını topluma anlatması lazım,yaralanan,şehit düşen askerler bombalarla hayatını kaybeden insanların durumuna başsağlığı mesajları ile sessiz kalmak kendini başarılı zanneden AKP iktidarının ve başbakanın politikasını başarılı görmek bir akıl tutulmasıdır.inançlı kesimin inanç duygularını istismar ederek bu hatalarını kapatmaya çalışan başbakanın daha fazla türkiyeyi uçuruma sürüklemeden bu işi daha iyi becerebilecek ortak akılla hareket eden siyasilere bırakmasının daha mantıklı olacağını düşünüyoruz.

  OLAY - pispor

  basit bir kaçakçılık gibi görünüyor

  Bekleyecekler mi? - yusufdemir55

  Takviye birlikler çağırılmış, peeeh.. Sanki kaçakcılar orada durup, takviye birliklerin gelmesini bekleyecekler. Sınırları yol geçer hanına çevirdiler, birde göz boyamaya çalışıyorlar.

  hafif yaralanmak ?? - skersky90

  anlamadıgım konu hafif yaralanmak nasıl oluor paintball mermisi mi bu hafif yaralıo yahu !