Suriye tezkeresi bir yıl uzatıldı

Suriye’ye ilişkin hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi Meclis’te kabul edildi. MHP ’nin destek verdiği CHP ve BDP ’nin karşı çıktığı tezkerenin görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Ülkemiz açısından tehdit ve risklerin arttığı bir ortamda tezkerenin kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde MHP’li Tuğrul Türkeş, geçen yıl sunulan tezkere ile bu yıl sunulan tezkere arasında ciddi farklılıklar olduğunu belirtti. Suriye’ye yönelik askeri müdahale seçeneğinin ortadan kalktığını söyleyen Türkeş, “MHP tezkereye, milli savunma mekanizmalarımızı etkinleştirmek namına ve hükümetin bu maksadı aşmaması kaydıyla destek vermektedir” dedi.

CHP: Savaş tezkeresi

CHP’li Faruk Loğoğlu ise Suriye’de iç savaşın sona erdirilmesi için uluslararası platformlarda diplomatik çabalar hızlanmışken, AK Parti’nin ‘savaş tezkeresi’ sunduğunu ileri sürdü. Tezkeredeki ‘kimyasal silah’ gerekçesini de eleştiren Loğoğlu, “Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına yönelik keskin ifadeler vardır. AKP hükümeti hangi kanıtlara dayanarak kimyasal silah kullanımı konusunda çatışan taraflardan birini işaret etmektedir?” diye konuştu.
BDP’li İdris Baluken de tezkereyi ‘savaş tezkeresi’ olarak nitelendirdi, “AKP, TİGEM arazileri üzerinde kurduğu güvenlik koridorlarıyla El Kaide ve El Nusra çetelerini korumaya devam ediyor” dedi.

Bakan Yılmaz: Risk arttı

Milli Savunma Bakanı Yılmaz ise Suriye Tezkeresi’nin kabul edildiği geçen yıl ile bugünkü şartların farklı olduğunu, bu yılın sığınmacı sayısı, can kaybı, kaçakçılığın artması, kimyasal silah tehdidi açısından daha çarpıcı hale geldiğini ifade etti. Yılmaz, “Ülkemiz açısından tehdit ve risklerin arttığı bir ortamda tezkerenin kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tezkerenin gerekliliğine olan ihtiyaç, 4 Ekim 2012’den bu yana azalmamış, artmıştır” diye konuştu. TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve buna imkan sağlayan gerekli düzenlemelerin yapılması için hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi kabul edildi.