Suriye tezkeresine 'kimyasal' gerekçe

Suriye tezkeresine 'kimyasal' gerekçe
Suriye tezkeresine 'kimyasal' gerekçe
Hükümet, Suriye tezkeresini Meclis'e sundu. Gerekçeler arasına kimyasal silah kullanımı ve saldırılarda ölen Türkler de girdi.

Hükümete, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurtdışına gönderilmesi için bir yıl süreyle yetki veren ve 4 Kasım’da süresi biten tezkerenin süresi bir yıl daha uzatılıyor. Tezkere Meclis’e sunuldu. TBMM Genel Kurulu’nda yarın görüşülmesi beklenen tezkerenin kapsamı geçen yıla göre genişletildi. Suriye’de kullanıldığı öne sürülen kimyasal silahlar ve Suriye kaynaklı saldırılarla Türkiye ’de 71 kişinin ölümü gerekçeler arasında girdi.
Başbakanlık’tan TBMM’ye sunulan tezkerede, Suriye’nin Gota bölgesinde kimyasal silah kullandığı belirtilerek, “Suriye rejiminin kimyasal silah da dahil uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış silahları kullanması, başta ülkemiz olmak üzere Suriye’nin komşularına yönelik yakın ve ciddi tehdidi de azami düzeye çıkarmıştır” denildi. Suriye’deki ihtilafın bölgesel ve uluslararası barış, güvenlik ve istikrara yönelik giderek artan bir tehdit oluşturduğunun altının çizildiği tezkerede, Türkiye’nin bu tehdidi her geçen gün daha fazla ve yakından hissettiği belirtildi. Suriye kaynaklı saldırılarda 71 vatandaşın hayatını kaybettiğinin vurgulandığı tezkerede, 500 bin Suriyelinin Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığı ifade edildi. 

Suriye ciddi tehdit

Suriye rejiminin halka yönelik balistik füzeler, ağır silahların yanı sıra kimyasal silahlar kullandığının da hatırlatıldığı tezkerede şunlar dile getirildi: “Son olarak 21 Ağustos 2013 günü Şam’da kimyasal silahlarla yaptığı saldırıda önemli bir çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 1400’ü aşkın Suriye vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Bu saldın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olup, bu husus 16 Eylül 2013 tarihinde BM tarafından yayımlanan raporda da teyit edilmiştir. Gelişmeler Suriye rejiminin uluslararası normlara aykırı her türlü yöntemi ve silahı kullanabileceği noktaya vardığını göstermektedir. Türkiye, rejimin yapabileceği her türlü saldırıdan ve Suriye’deki belirsizlik ve kaos ortamından en çok etkilenecek ülke konumundadır. Suriye kaynaklı açık ve yakın tehdit oluşturan her türlü eyleme karşı, gereken tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmaktadır.”