Suriye'de özerk bir Kürdistan kurulacak

Suriye'de özerk bir Kürdistan kurulacak
Suriye'de özerk bir Kürdistan kurulacak
Suriye'deki çatışmaları ve Türkiye'nin tutumunu değerlendiren George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Stephen Hadley, "Türkiye'nin Kuzey Suriye'de bir El Kaide devletine ihtiyacı yok" derken, Kürtlerin bu bölgede özerklik ilan edeceğini savundu.

George W. Bush’un 2. döneminde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı sıfatıyla ülkesinin en kritik dış politika dosyalarına yön veren isimlerden Stephen Hadley, Suriye’deki gelişmeler ve Türkiye ’nin Suriye’ye bakışı konusunda son derece ilginç açıklamalar yaptı.

Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel’e konuşan Stephen Hadley, Türkiye’nin El Kaide’yi desteklediği tezine katılmadığını, ancak Türkiye’nin radikal unsurların girişine engel olması gerektiğini söyledi. Hadley, “Türkiye’nin Kuzey Suriye’de kendi sınırında bir El Kaide devletine ihtiyacı yok” dedi.

Hadley’in sözlerinden satır başları şöyle:

Olayın kimyasal silah boyutu şaşırtıcı ölçüde iyi gitti. Suriye’nin yeni kimyasal silah üretme yeteneğinin yok edilmesinde önemli ölçüde ilerleme kaydedildi. Bütün bunların pek çok kimsenin tahmin ettiğinin ötesinde gelişmeler olduğu söylenebilir.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile muhalefetin içindeki daha demokratik unsurlar giderek geriliyor. Zira onlara silah da verilmiyor. Hem Esad’a karşı hem de radikallere karşı iki ayrı cephede mücadele etmek zorundalar. Maalesef El Kaide’ye bağlı gruplar Kuzey Suriye’deki pozisyonlarını pekiştirmeye devam ediyorlar. Tüm bu resimde eksik olan hem Suriye’yi hem de komşularını istikrarsızlaştırma olasılığı yüksek olan El Kaide’ye karşı pek bir proje geliştirilememiş olması. Bu uluslararası toplumun henüz üzerine gitmeyi başardığı bir mesele değil.

TÜRKİYE, CİHATÇILARIN GİRİŞİNİ ENGELLEMELİ
Türkiye en başta söylenmesi doğru olan şeyi söyledi: Esad meşruiyetini yitirmiştir ve gitmelidir. Doğru olan budur. Türkiye gördüğüm kadarıyla Esad’ın gidişini kolaylaştırmak için daha fazlasını yapmaya da hazırdı. Ama ABD’nin niyeti yoktu. Bu talihsiz bir durum tabii, çünkü bana kalırsa ABD hükümeti bu konuda daha fazla şey yapabilirdi. Dünyanın o bölgesinde sınırları kontrol etmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Türk hükümetinin durumu yakından izlediğini ve her şeyden önce cihatçıların Türkiye’ye girişini önlemek adına neler yapılabileceğine baktığını umut ediyorum. Buna kara sınırının kontrolü kadar havaalanlarından giriş çıkışlar da dahil. Bugün yüzlerce cihatçı Suriye’ye girmeye devam ediyor. Bu Türkiye’nin lehine bir durum değil. Türkiye’nin Kuzey Suriye’de kendi sınırında bir
El Kaide devletine ihtiyacı yok.

Türkiye’nin El Kaide’ye, El Nusra’ya da ISIS’e karşı bir sempatisi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Terörün kurbanı olmuş bir ülke olarak Türkiye terörün bedelini iyi bilir. Eğer Türkiye, El Kaide unsurlarını destekleyecek herhangi bir şey yapıyorsa buna şaşarım, bunu yaptığını düşünmüyorum. Ancak Suriye’de cihat için bu ülkeye giden yüzlerce insanın en azından bir kısmı Türkiye’den geçiyor. Bu Türk hükümetinin engellemek için daha fazla şey yapabileceği bir alan. Sonuçta El Kaide Suriye’nin kendisinden çok Kuzey Suriye’de hilafeti kurabilecekleri bir alan yaratmakla ilgili. Hem ÖSO hem de Kürtlerle savaşarak kendi kontrol alanlarını yaratma çabasındalar.

SURİYE’DE KÜRTLERE MUHTEMELEN ÖZERKLİK OLACAK
Suriye’de Kürtlerle El Kaide unsurları arasında bir mücadele olduğu ortada. Bir an önce Esad gitsin ki bu farklı gruplar arasındaki çatışmalar kontrol altına alınabilsin. Kuzey Suriye’nin El Kaide için güvenli alan haline gelmesini engellemek zorundayız. Genel hedef bu olmalı. Bu sağlanabilirse ve Suriye bu korkunç trajediden çıkabilirse tahmin ediyorum etnik yoğunluğu olan bazı bölgelere daha fazla özerklik verilen bir ülke olacak. Dolayısıyla Kürtlerin yaşadığı bölgelerde de muhtemelen daha fazla özerklik olacaktır.

ASKERLERİN YARGILANMASI ABD’NİN İŞİ DEĞİL
Bize göre 1 Mart tezkerenin TBMM’den geçmemesinin en önemli nedeni yeni bir hükümetin iktidarda olmasıydı. Dürüst olmak gerekirse, AK Parti oyları hesap edemedi. Bu bize de sürpriz oldu, kendilerine de. Bir geçiş dönemi yaşanıyor olması, Sayın Erdoğan’ın o zaman henüz başbakan olamamış olması gibi pek çok faktör vardı. Son derece kaotik bir ortamdı. Ben tezkerenin bu Türk siyasetindeki geçiş döneminin bir zayiatı olduğunu düşünüyorum. ABD’nin olaya bakışı buydu.

(ERGENEKON, BALYOZ GİBİ ASKERLERE YÖNELİK DAVALAR)
Bu kadar çok sayıda askeri, bu kadar uzun süreler suçlama getirilip getirilmediğine bakmaksızın hapiste tutmak elbette hukuk sistemiyle ilgili bazı soru işaretleri gündeme getirebilir. Çok sayıda gazetecinin hapse atılması konusunda da aynı soru işaretleri geçerli. Bunlar Türkiye’de demokrasinin gücüyle ilgili soru işaretlerine neden olan konular. Türkiye’nin ve Türk hükümetindeki pek çok üst düzey yöneticinin bir dostu olarak, bütün bu meselelerin bütün dünyaya Türkiye’nin hukukun üstünlüğüne bağlı, ifade özgürlüklerine saygılı, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan olgun bir demokrasi olmaya başladığını gösterecek şekilde çözülebileceğini düşünüyorum. AK Parti’nin ilk döneminde yapılan siyasi ve ekonomik reformlar, Türkiye’nin dostlarını çok sevindiren gelişmelerdi. Son yıllarda ise Türkiye’nin hâlâ herkesi kapsayan, hukukun üstünlüğüne ve bireysel özgürlüklere saygılı bir siyasi sisteme bağlı olup olmadığı konusunda şüpheler oluştu. Türkiye’deki dostlarıma bir an önce bu şüpheleri gidermelerini ve Türkiye’nin hangi yönde ilerlediğini netleştirmelerini tavsiye ederim.


  http://www.radikal.com.tr/116271211627127

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BOP - zonachy

  Bop eş başkanını kutlar, başarılarının devamını dilerim.

  sayenizde.. - kaşınan adam

  İsrail ve sizin sayenizde Kuzey Irakta kuruldu,Suriyede'de kurulur.Kürtler sizlere duacı..

  çelişki - miche

  yazının başlığıyla içerik çok farklı...yazının içinden sadece bir cümle alıp başlık yapmak ve dikkat çekmek istenmiş..radikal e hiç yakıştıramadım..yazıda başka yerlerden gelen ve Suriye ye ait olmayan el kaide çetelerinin burada bir devlet kurmasına neredeyse Amerika nın bile fazla ses çıkarmaması ilginç..Türkiye zaten dünden razı.. çünkü bu çetelerin yol güzergahı Türkiye...Kürtler ise buranın gerçek sahipleri ve binlerce yıldır burada yaşıyorlar..ki burada devlet veya herhangi bir yapılanmaya gidilecekse bu Kürtlerin vereceği bir karar, onların en doğal hakkı...tıpkı kafkasya da, balkanlarda uzak doğuda orta asyada olduğu gibi...

  B.K.Cumhuriyeti - hknkyl

  3-4 Kürdistan devleti farklı ülkelerin bir tarafında, ancak yakın coğrafyada kurulacak ve bunlar ileride birleşmeyecek. Birazcık tarih merakı varsa insanın bunu görmesi lazım. Herkes kartını açık oynasın ve başlıktaki kısaltmayı bir düşünsün ne olabilir?

  ... - LoremIpsum

  Eski danismanin neye inanip neye inanmadigini pek önemsemiyorum, zira inanip inanmamak dini olgulari kapsiyor. Konumuz din olmadigindan realiteye gelelim.. Türk hükümetinin (türkiyenin hükümeti olmayi ne yazikki basaramadilar) "cihatci" "radikal" "islamcilara" (cihat müslümana karsi verilen ölüm kalim mücadelesi degildir!) verdigi destegin gercek mi uydurma mi oldugu üzerine biz burada tartisma dahi yürütmüyoruz artik. Rojava gercegini sahiplenen bir kuzey kürdistan var! Bütün bunlarin yanisira: BOP zaten bu haberde bahsi gecen sahisin bakani oldugu Bush hükümeti döneminde etekemige bürünen gec kalinmis "herseyi oluruna birakma" gercegidir.

  Hapis - Güçdengesi

  Bahsettiği gazetecilerde Kürt sorunuyla ilgilidir çoğunluğu, yani çok asker çok gazetecinin hapiste olması hukukla ilgili bazı sıkıntılar olduğunu gösteriyor elbette ama bu Türkiyenin hassasiyetlerini iyi bilen danışmanın aklına hapisteki binlerce BDP-KCK-Kürt Milletvekili,Belediye Başkanı...gelmemiş! orda hukuk çok normal işlemiş. Ayrıca Rojava'daki özerklikte kimsenin babasının vereceği bir nimet değil. Halkın hendi öz savunma gücüyle kazandığı onurlu mücadelesidir ve özerkliğin çok ötesinede gidecektir. Ayrıca Türkiyenin El-Kaideye yardım etmediğini düşünen zat tabiki gerçeğin öyle olmadığını biliyor. Ama artık bir yanlıştan dönülmesi gerektiğinin oda farkında...

  Danışman - erdal mirza

  Sayın danışman Türkiye'nin mi,iktidarın mı dostu pek anlamadık.Çünkü son yıllarda hükümetin uyguladığı politikalar,Türkiye'nin yararına değil."El-Kaide'yi desteklediğine inanmam"demesi ise tamamen subjektif.Kendi ülkesinde çıkan gazeteleri okusa böyle söylemezdi.Kürtlere özerklik ise kaçınılmaz.