Suriye'den atılan kurşun Urfa'da can aldı

Suriye'den atılan kurşun Urfa'da can aldı
Suriye'den atılan kurşun Urfa'da can aldı
Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn'daki çatışmalardan seken bir kurşun, Ceylanpınar'da bir gencin göğsüne isabet etti. 17 yaşındaki Mahsun Ertuğrul yaşamını yitirdi. Başından yaralanan 15 yaşındaki Ahmet Gündüz'ün tedavisi ise sürüyor.

CEYLANPINAR – Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Haseki kentinde bağlı Rasulayn ilçesinde, Özgür Suriye Ordusu ile PKK 'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasında çıkan çatışma sırasında, Ceylanpınar'da göğsüne kurşun isabet eden 17 yaşındaki Mahsun Ertuğrul yaşamını yitirdi. Yine Suriye'den atılan kurşunla başından yaralanan 15 yaşındaki Ahmet Gündüz'ün tedavisi ise sürüyor. Sabah saatlerinde çatışmalar yeniden başlarken Ceylanpınar'da evinde oturan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nezir Atilla, isabet eden kurşunla sağ kolundan yaralandı. Bu arada hastane önünde toplanan halk Suriye'deki yaralıların getirilmesine tepki gösteriyor. Polis ise hastane önünde giderek büyüyen kalabalığa müdahale ediyor.

İki gencin Özgür Suriye Ordusu ile PYD güçleri arasındaki çatışmada yaralandıkları olaylar, Suriye'nin Rasulayn ilçesiyle sınır komşusu olan Ceylanpınar'da meydana geldi. Özgür Suriye Ordusu'na mensup muhalifler ile PYD güçleri arasında dün öğlen saatlerinde çıkan çatışmada, Ceylanpınar'da 15 yaşındaki Ahmet Gündüz'ün başına kurşun isabet etti. Akşam saatlerinde de yeniden silah seslerinin duyulduğu Ceylanpınar'da halk paniğe kapılırken, sınıra yakın olan Aydınlık Mahallesi'nde yolda yürüyen Mahsun Ertuğrul'un göğsüne kurşun isabet etti. Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Şanlıurfa'daki Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen 17 yaşındaki Mahsun Ertuğrul, gece geç saatlerde tedavi altına alındığı yoğun bakım ünitesinde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.AHMET GÜNDÜZ YOĞUN BAKIMDA
Ceylanpınar'da dün öğle saatlerinde yine Suriye'de muhalifler ile PYD arasında çıkan çatışma sırasında başına isabet eden kurşunla ağır yaralanan 15 yaşındaki Ahmet Gündüz, Şanlıurfa'daki Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor. Doktorlar, Gündüz'ün hayati tehlikesinin devam ettiğini, kurtarılması için tüm çabanın gösterildiğini söyledi.


HASTANEDE GERGİNLİK
Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde çatışmada yaralanan bir Suriyeli'nin de tedavi için acil servise getirilmesine tepki gösterdi. Yaralı Suriyeli'nin bulunduğu sedye ve ambulansa saldıran öfkeli kalabalıktaki bazı kişiler acil servisin camını kırdı. Gerginlik ihbar üzerine olay yerine gönderilen takviye polis ekiplerinin müdahalesi ile engellendi ve öfkeli kalabalık hastaneden uzaklaştırıldı. Daha sonra yeniden hastane önünde toplanan ve yaralı Suriyelilerin ilçeye getirilmesine tepki gösteren Ceylanpınarlılara polis zaman zaman müdahale ediyor.


UYARI ANONSU YAPILDI
Yapılan anonsta, vatandaşların sınır hattından uzak durmaları ve gerekmedikçe dışarı çıkmamaları istendi. Vatandaşlar ise sokağa çıkmaya korktuklarını ve biran önce çatışmaların sona ermesini istedi. Rasulayn'daki çatışmaların ardından güvenlik güçleri, sınır hattında önlemlerini arttırdı. Yaşananların ardından güvenlik güçleri, vatandaşlara sınıra yaklaşmamaları uyarısında bulundu. 


SABAH YENİDEN ÇATIŞMA ÇIKTI
Bu arada Şanlıurfa'nın Suriye sınırında Özgür Suriye Ordusu ile PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasında sabah saatlerinde yeniden çatışma çıktı. Ceylanpınar'da evinde oturan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nezir Atilla, isabet eden kurşunla sağ kolundan yaralandı. Çatışmanın devam ettiği sıralarda silah seslerinin Ceylanpınar tarafından duyulduğu öğrenildi.
DHA


  http://www.radikal.com.tr/1142140114214019

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  öso nun yaralıları türkiyede tedavi oldukları sınır halkınca söyleniyo. - okkes cavus

  suriyedeki çatışmalar bir bop projesinin parçasıydı. ama abd şu anda suriyeye karışmıyor ancak başkalarını karıştırıp suriyeyi dize getirmek ve parçalamak istiyor. bu arada sınır komşularınıda suriyeye düşman etmek çabasında. el kaide ve el nusra örgütleri türkiyede cirit atıyor, hatta adana da el nusra örgütü üyelerinin evlerinde öldürücü gaz bombaları bulundu. çatışmalarda yaralanan öso ya bağlı militanlar türkiyede tedavi oldukları sinir illerindeki insanlar tarafından söylenmekte. ülkemiz için hiç de hoş olmayan bir tavırdır komşunun iç işlerine karışmak gibi görüntü vermek. hiç bir ülkenin hayrına olmaz. aynı durumu komşumuz yapsa nasıl karşı olursak bizde bu tür yanlışlara karşı olmalıyız.....

  dışarı çıkmamak? - ayynen

  Dışarı çıkmasalar ne olacak sanki? insanlar evinde otururken vuruluyor.

  şu da çok komik - Efendisiz65

  suriyedeki savaşı erdoğan mı başlatmış mış! yok tabii başlatan o olmadı, ona emrettiler başkaları başlattı o da destek veriyor. yoksa o bahsini ettiğin katil esedin canciğer arkadaşı değilmiydi o bahsini ettiğin erdoğan?

  esiroğlu - Efendisiz65

  suriyede savaş oluyor doğru! esed ve babası daha yeni oradaki insanları ezmiyor! yeni mi aklınıza geldi esedin katil olduğu? en çok da kürtleri ezdi o adam. ayrıca esed daha düne kadar canciğer bu ülkenin suni islamcı siyasetinin kardeşiydi ne oldu hacı? haber konusu ise esed güçleri ve öso değil! türkiyenin desteklediği ve kürtlerin üzerine saldığı elkaideci katillerin sınırın bu tarafında öldürdüğü bir kürt genci ve onunla gelişen protesto eylemi. orada o katiller kürtlere silah sıkıyor esede değil! bölgede şii politikası değil şu suni politikası yada ne zeher islami politika yürütülürse yürütülsün bundan sonra kürdistana girmeyecek sizin bu gerici politikalarınız. batı kürdistanda elkaideci çeteler ve esed güçleri temizlendi. kürdistanın hiçbir yerinde ne şii ne sunni gerici politikalar yaşam bulmayacak. şu saatten sonra hesabınızı kitabınızı başka yerde arayın...

  esiroglu - urolog

  Suriye`de savasi Erdogan degil Esed diktatörü ve ona karsi olan sünni kisim baslatti. Orda muhalif olarak savasanlar da Suriyeli degil baska yerlerden(Afganistan) gelen El Kaide katilleridir. Ama Erdogan bu savasta taraf olmustur. Esed karsiti katilleri her türlü desteklemistir. Mezhep taassubunun oldugu dogrudur, cünkü Esed`e karsi olanlar, ona sadece Nusayri oldugu icin muhalefet ediyorlar. Eger Esed sünni olsaydi Türkiye`nin, daha dogrusu AKP`nin tutumu farkli olurdu. Örn. Sudan, örn. Misir.

  Cevaplamadan geçme - esiroglu

  Suriyede savaş oluyor, Esed yorumcuları ön cepheye atlıyor başlıyor hükümete ateş etmeye.Suriyede savaşı Erdoğan mı başlattı? Yok. Kendi halkına kurşun sıkıp yüzlerce silahsız göstericiyi Esed mi katletti? Evet. Esedi savunuyorsanız ya mezhep taassubunuz var (ki çoğu öyledir ama gizler)ya da cahilsiniz. Sanki demokratik bir ülkede iç savaş başlamışda sizde burdan hakkı savunmak için saldırıyorsunuz. Adamın kendi katil babasıda katil. Daha önce 70 bin kişiyi öldüren babasıydı bu babasınıda geçti. Gelelim reel politiğe eğer şuurluca sipere yattıysanız güneyinizden geçen bir iran ekseni sizi rahatsız etmiyorsa o zaman kime hizmet ediyorsunuz? Bunları daha açık yorumlayın halk bilsin ne olduğunu. Devir değişti Hafızın heykelleri gitti, Esedin kendisi gidecek. Su tersine akıtılmaz.

  /// - Al Capone

  röportage göruntulerinde şok oldum - Turkiye de ceylanpinar da Resmen savaş yaşaniyor, bunu kim kabul eder ??? dişari çikmak tehlikeli - nedir yaaa ??? HEY DEVLET NERDESIN ???