Suriye'den gelip, "muhalif avukatı" kaçırmak istediler

Suriye'den gelip, "muhalif avukatı" kaçırmak istediler
Suriye'den gelip, "muhalif avukatı" kaçırmak istediler
Türkiye'ye yasa dışı yollarla giriş yapan 4 Suriyeli, Hatay'daki bir evde kalan Suriyeli avukatı kaçırmak istedi. Çıkan çatışmada 2'si yaralı olarak dört Suriyeli de yakalandı.

HATAY - Türkiye 'ye yasa dışı yollarla giren 4 Suriyeli, sabaha karşı Antakya'daki bir evde kalan Suriyeli avukat M.E'nin ellerini bağlayarak, bir otomobile bindirdi.

Esed yanlısı olduğu iddia edilen Suriyeliler, muhalif avukat M.E'yi Suriye 'ye kaçırmak üzere, Yayladağı Gümrük Kapısı'na doğru yol çıktı.

Yayladağı Gümrük Kapısı yakınlarında araçtan inen grup, rehineyle ormanlık alana doğru ilerledi. Bu sırada şüpheli aracı takibe alan Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gruba “dur” ihtarında bulundu.

Polisin uyarısına silahla ateş ederek karşılık veren grupla polis arasında çatışma çıktı.

Çatışmada 2 Suriyeli yaralı olarak yakalanırken, 2 Suriyeli ise koşarak kaçmaya başladı. Polis ekipleri, kısa bir kovalamacanın ardından zanlıları yakaladı.

Yaralılar, ambulanslarla Hatay'daki Antakya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaçırılmak istenen avukat M.E ise yara almadan kurtarıldı.

Bu arada, kaçırılmak istenen avukatın, Suriye'de önemli davalarda avukatlık yaptığı ve muhaliflerin önemli isimleri arasında yer aldığı iddia edildi. 

EL BOMBASI VE SİLAH ELE GEÇİRİLDİ 

Hatay Valiliği, Suriyeli bir avukatın kaçırılmak istenmesi olayına ilişkin 3'ü Suriyeli toplam 8 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Hatay Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Suriye uyruklu şahıslar tarafından, yine Suriye uyruklu bazı şahısların zorla Hatay'dan Suriye'ye götüreceği bilgisinin alınması üzerine Hatay Emniyet Müdürlüğü ve MİT görevlileri tarafından ortaklaşa çalışma başlatıldığı belirtildi.
Konuyla ilgili yapılan detaylı çalışmalarda kaçırılan kişinin Yayladağı ilçesinden Suriye'ye götüreceklerine bilgisine ulaşıldığını ve gerekli önlemler alınarak operasyonel çalışmalara başlanıldığı ifade edilen açıklama, şöyle devam etti:

“Sınır bölgesine yakın ormanlık alanda bazı şahısların görülmesi üzerine, görevlilerimizce şahıslara 'dur' ihtarında bulunulmuş, ancak şahıslar yapılan ihtara silahla karşılık vermişlerdir. Çıkan silahlı çatışma sonrası 2'si yaralı 3 kişi olay yerinde yakalanmış, 1 kişi ise silahla ateş ederek ormanlık alandan sınıra doğru kaçmıştır. Ayrıca zorla alıkonulan Suriye uyruklu bir şahıs ise herhangi bir yara almaksızın sağ olarak kurtarılmıştır.”

Açıklamada, olay yerinde yapılan incelemede, 1 Rus yapımı el bombası, 1 tabanca, 1 şarjör ve 6 dolu fişeğin yanı sıra çok sayıda boş kovanın ele geçirildiği vurgulandı.

Çalışmalarda olayla ilgisi olduğu değerlendirilen 3'ü Suriye uyruklu, toplam 8 şahısın gözaltına alındığı, olayın tüm boyutlarıyla ele alındığı ve çalışmaların sürdüğü kaydedildi.