Suriye'den Nusaybin'e getirilen cenazede 'otopsi' yüzünden olaylar çıktı

Suriye'den Nusaybin'e getirilen cenazede 'otopsi' yüzünden olaylar çıktı
Suriye'den Nusaybin'e getirilen cenazede 'otopsi' yüzünden olaylar çıktı
Suriye'ye giderek, Kürt bölgesindeki PYD saflarına katılan ve kendisini ziyarete giden kardeşi Mehmet Karana ile birlikte El Nusra'nın intihar saldırısında ölen Ömer Karana'nın cenazesini almak için sınıra gelen ailesi ve BDP'lilerle, otopsi için götürmek isteyen polisler arasında arbede çıktı.

MARDİN – Suriye’de PKK 'nın bu ülkedeki kolu YPG saflarına katıldığı belirtilen Şırnak'ın Cizre İlçesi nüfusuna kayıtlı Ömer Karana, kendisini ziyarete giden kardeşi Mehmet Karana ile birlikte Suriye'nin Tirbespiye kentinde El Nusra'nın düzenlediği intihar saldırısında öldü. Kardeşlerden Ömer Karana Suriye'de defnedilirken, Mehmet Karana'nın cenazesi Mardin'in Nusaybin İlçesi Sınır Kapısı'ndan Türkiye 'ye getirildi. Cenazeyi almaya gelen ailesi ve BDP 'lilerle, cenazeyi otopsi için Mardin'e götürmek isteyen polis arasında arbede yaşandı. Kısa süren arbedenin ardından polis, cenazenin bulunduğu ambulansı sıkı güvenlik önlemleri altında Mardin Adli Tıp Kurumu'na gitmesi için yola çıkardı.

Suriye'nin Tirbespiye kentinde El Nusra güçlerinin önceki gün düzenlediği intihar saldırısında, Şırnak'ın Cizre İlçesi nüfusuna kayıtlı Ömer Karana ile kardeşi Mehmet Karana yaşamını yitirdi. Ömer Karana'nın cenazesi Suriye'de defnedilirken, Mehmet Karana'nın cenazesi, memleketi Cizre'de toprağa verilmek üzere bugün Suriye'nin Kamışlı kentinden Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne getirildi.


OTOPSİYE GÖNDERMEK İSTEMEDİLER
Sınır kapısından geçirilmesinden sonra otopsi yapılmak üzere cenezeyi alan güvenlik güçleri ile cenazeyi teslim almak isteyen aralarında Nusaybin Belediye Başkanı BDP'li Ayşe Gökkan, BDP Mardin İl Başkanı Reşat Kaymaz ile Karana ailesi fertlerinin de bulunduğu grup tartıştı. Karana'nın cenazesinin bulunduğu ambulansı Mardin Adli Tıp Kurumu'na götürmek isteyen polise, cenazeyi Cizre'ye götürmek isteyen grup engel olmaya çalıştı. Grubu dağıtmak isteyen güvenlik güçleri, tazyikli su ve gaz bombaları kullandı. Grupta bulunanlar da polis ve zırhlı araçlarına taşla saldırdı. Kısa süren çatışma sonrasında polis, cenazenin bulunduğu ambulansı sıkı güvenlik önlemleri altında Mardin Adli Tıp Kurumu'na gitmsi için yola çıkardı.


AHMET AKKUŞ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115650011565002

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Runekson'a - nemzetkozi

  Masallah sizi cok akli basinda gorduk bay runekson! okadar akli basindasiniz ki demokrasinin olcutunun boyun egmek, degil toplumsal iradenin demostrasyon yaparak disa vurumunun asgari olcutlerden biri oldugunu bilmemektesiniz. yine o kadar akli basindasiniz ki(!) Rojavaya Kurdistan'in ozgurlugu icin savunma amacli giden birinin sadece 'bir orgute katilim icin' gittigini belirtmektesiniz. entelektuelliginize hayran olmamak mumkun degil dogrusu(!) Kurdler Kurdistan'in dort parcasindaki kurtulus mucadelesini bizzat kendinin ve yasadigi yerin kurtulus mucadelesi olarak gorur ve destekler. ama eminimki siz partiniz akp'nin destekledigi ceteci dinci teroristlerin Kurdlere karsi igrenc saldirilari sonrasi olumlerine pek uzulur ve onlari yuce bir yolda gorursunuz. sizin entellektuellik anlayisiniz da bunu gerektirir

  Suriye'den Nusaybin'e getirilen cenaze hk. - runekson

  cenaze sahiplerinin cehaletinden ve kural tanımazlığından başka bir şey olmadığı ortaya çıkıyor,cenaze sahipleri aklı selim insanlar olsaydı bu insanların Suriye'ye gidip bir silahlı örgüte katılmalarına engel olurlardı,bunu yapmamışlar insanlar hayatını kaybetmiş,cenazeye otopsi yapılsa ne olur gömülse ne olur,ancak bazı şeyler hakkında bir kural konulmuşsa mutlaka bir yararı olduğunun da düşünülmesi gerekir.körü körüne emniyet güçlerine ve kurallara karşı çıkmak cehaletin en önemli belirtisidir.cenaze sahiplerinin ikna edilmeleri gerekir diye düşünüyoruz.