Suriyeli Alevilerin sığındığı cemevine silahlı saldırı

Suriyeli Alevilerin sığındığı cemevine silahlı saldırı
Suriyeli Alevilerin sığındığı cemevine silahlı saldırı
Suriyeli sığınmacılardan bazılarının barındığı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği'ne gelen iki kişi, silahla güvenlik görevlisini yaralayarak kapıları tekmeledi. Saldırıyla ilgili iki kişi gözaltında.

İSTANBUL - Suriyeli sığınmacılar nedeniyle saldırıya uğradıklarını söyleyen Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Zeynal Odabaş, sessiz kalmayacaklarını söyledi. İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara, ise Alevi sığınmacıların İstanbul'a geldikten sonra idarenin tepki gösterdiğini ifade etti.

Gazi Mahallesi'nde dün gece meydana gelen saldırıda elinde silah bulunan iki kişi, iddiaya göre, saat 03.00 sıralarında cemevine girdi. Güvenlik görevlisini yaralayan saldırganlar yönetim binasının kapısını tekmeledi. Cemevinin güvenlik kameraları tarafından da görüntülenen olayda saldırganların Suriyeli sığınmacıları aradıkları iddia edildi.

Olayın duyulmasının ardından Alevi dernekleri olaya tepki gösterdi. Açıklama yapan Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Odabaş, tehditler karşısında sessiz kalmayacaklarını ve Alevi dernekleri olarak gerekli açıklamaları yapacaklarını söyledi.

İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara yaklaşık bir hafta önce İstanbul'a gelen 120 civarında Alevi sığınmacıyı barındırmak için çaba harcadıklarını ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği'ni de lojistik olarak kullandıklarını söyledi. Gece 03.05'te gelen iki saldırganın, "Siz burada Suriyelileri barındıramazsınız" diyerek görevli arkadaşlarını tehdit ettiklerini söyleyen Vedat Kara, "Tehdit ediyorlar. Güvenlik görevlisinin kafasına silahın kabzasıyla vuruyorlar. Diğer arkadaşımıza tekrar ateş ediyorlar ama silah ateş almıyor. Bu büyük bir şans gerçekten. Onun arkasından da küfürler ederek ayrılıyorlar" dedi.

Güvenlik kameralarının görüntüleri kaydettiğini söyleyen Vedat Kara, "Polisin kısa sürede bu kişileri bulacağını düşünüyoruz. Türkiye 'nin Suriye politikalarıyla ilgili bir durum var. Arkasında kim olursa, ne olursa olsun bilmiyoruz ama bunun mutlaka Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir sorun olduğunu biliyoruz. Burada hükümetin Suriye politikalarının tek yönlü olduğunu, burada ne ile karşılaştıklarını çok iyi kavramayan ya da göz ardı eden bir tutum olduğunu düşünüyoruz" dedi. Saldırının sıradan bir olay olmadığının altını çizen Vedat Kara, "Arkasında kimin olduğundan ziyade bu toplumsal problemdir. Saldırı sırasında Suriyeli sığınmacılar saldırganları fark etmedi. Kendi arkadaşlarımızdan çok onların paniklememesi bizi teselli etti. Olay yerinde bulunan mermileri de polise verdik. İdare Suriyeli sığınmacıların yerleştirilmesinden rahatsızlık duyuyor. Buna çeşitli zamanlarda müdahale etmeye kalkıştılar. Biz bu müdahaleye karşı koyduk. Onları kamplara götürmek istediler, kamplara götürülmelerini kabul etmeyeceğimizi söyledik. Kendi iradeleriyle gitmek isterlerse izin vereceğimizi söyledik. AFAD'dan gelen dostlarımız oldu, onlara dedik ki 'burada bir çözüm bulun'. Burada bir çözüm bulamayacaklarını, İstanbul'u cazibe haline getiremeyecekleri gibi bir takım önermeler yaptılar" dedi. Cemevinde kalan Suriyeli sığınmacıların tedirginlikleri ise sürüyor. Polis kaçan saldırganları yakalamak için çalışmalara başladı. 
Öte yandan İstanbul polisi olayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(Süleyman KAYA/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114970611497068

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cem evi - karaçocukk

  Bu insanlara salırın,can havli kaçan bu insanlar siyasi kanadın silahlı uzantısı öso bu insanları sığınma alanına da sokmasın girenlerebilenleri de öldürsün,buralara kaçsınlar kapımızın dibinde yağmurun altında o bebeklerle göz bebeklerimize baksınlar bizde hadi oradan diyelim öylemi!? Kuranı bilmiyorsanız bu yazı Cem evine davetimizdir..

  Rahatlığa bakın - 1CAM2BABA

  Ne kadar rahat hareket ediyorlar. Kimden feyz alıyorlar acaba?

  Bir daha soruyorum: - kujo84

  Simdi kim vandal ?

  ringonun ahırı diye buna denir işte. - demlicay2011

  gözaltına alınmışlar. gözaltında insanlar yok ta olur serbest bırakılır madalyada takılır. bunlar ne olacak? bence savcı bey tutuksuz yargılayacak sonra bir de bakmışın af. yada kıytırık bir ceza. nede olsa vatan için selim için allah aşkına derler. allah kimin başına nasıl bir bela vereceğini biliyor. dünyaya bakarsanız anlarsınız.

  Yobaz her yerde yobazdir - siradanbirisi

  Sünni Suriyeli Araplara sünni Erdogan devleti yardim ediyor ama diger vatandaslar yani hiristiyan ve alevi suriyelilere nedense tahammül edemiyor sünni erdogan demokrasisi.

  Çok yazık - brotherlouie

  Ülkemizde cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde yaşanmadığı kadar irticai ayaklanma yaşanmaktadır. Bunların önüne ne hukuk nede siyaset set çekebilmektedir. Aksine ülkemizi yöneten siyasi parti ve kadroları irticai faliyetleri desteklemekte ve mezhepçiliği körüklemeye son hızla devam etmektedir. Bu kadar gericinin cirit attığı memlekette değil alevi kimsenin hayatı ve geleceği garanti altında değildir. Can güvenliğimiz için bir an evvel bu adamların ülkemizden gitmesi gerekmektedir.

  Saldirinin ardindaki gücler - Ari Zerdüst

  Bu alcakca saldiriyi gerceklestirenlerin arkasinda polis,yada sivil silahli AKP lilerin olmadigini kim söylüyebilir? Kim destek almadan bu alcakca saldiriyi yapmaya cesaret edebilir? Dün Kürt cocuklarinin mezarlarina saldiranlar,bugün Pir Sultan Abdal Cem Evine? Burada iyiki silah patlamadi diye kendimizi rahat mi hisedecegiz?