Suriyeli eşler, altınları aldı, düğün gecesi kaçtı!

Suriyeli eşler, altınları aldı, düğün gecesi kaçtı!
Suriyeli eşler, altınları aldı, düğün gecesi kaçtı!

Ali Ak ile evlenen Yazderin (solda) ve Şenol Aydın ile evlenen Nede

Aydın Nazilli'de oturan iki ayrı kişi, bir tanıdıkları aracılığıyla Suriyeli iki genç kızla evlenmek istedi. Ancak "15 bin liraya izdivaç" peşinde koşan iki 'damat' düğünün ertesi sabahı şokla uyandı.

NAZİLLİ – Aydın'da 39 yaşındaki Şenol Aydın ile 33 yaşındaki Ali Ak, bir tanıdıkları aracılığı ile tanışarak dini nikahla evlendikleri Suriyeli kadınların, aldıkları takı ve bir miktar parayla kaçtıkları iddiasıyla savcılığa başvurdu. Her iki kadının da evlendikleri gece rahatsız oldukları gerekçesiyle eşleriyle birlikte olmadıkları, kendilerini bekleyen otomobille kaçtıkları belirtildi.

Nazilli'nin Bayındır Mahallesi'nde oturan çiftçi Şenol Aydın ile Kuyucaklı turizm işçisi Ali Ak'ın para karşılığı Suriyeli kadınlarla evlenme ‘macerası’ hüsranla bitti. İddiaya göre; bir tanıdıklarının aracılığıyla telefon numarasına ulaştıkları İzmir'in Kiraz ilçesine bağlı Sırma Mahallesi'nde oturan Ahmet E.'yi farklı zamanlarda arayan Aydın ve Ak, evlenmek istediklerini söyledi. Belli bir ücret karşılığında evlenecek kadınların bulunabileceği teklifini duyan Aydın ve Ak, bu öneriyi kabul etti. Bunun üzerine Ahmet E., Suriye uyruklu olan eşi ve gelinini de yanına alarak Ak ve Aydın'ı ayrı ayrı ziyaret etti. Ahmet E.'nin cep telefonundan resimlerini gösterdiği kadınları beğenen Ak ve Aydın, 15'er bin lira karşılığında evlenmek üzere anlaştı.

Bir süre sonra Ahmet E. ile birlikte Kilis'e giden Ak ve Aydın, resimlerinden beğendikleri Suriye uyruklu 21 yaşındaki Nede ile 19 yaşındaki Yazderin adlı genç kadınları yanlarına alarak Aydın'a döndü. Ahmet E.'nin kıydığı dini nikahın ardından Ak ve Aydın, düğün hazırlığına başladı. Altın ve kıyafet alan damatların her biri 15 bin lira masraf yaptı. Birer gün arayla kıyılan nikahtan sonra gece iki damat, hasta olduklarını söyleyen gelinlerle gerdeğe giremedi. İki gelin de alınan altın ve bir miktar para ile Ak ve Aydın'ı terk etti. Dolandırıldıkları iddiasıyla savcılığa başvuran Ak ve Aydın, şikayetçi oldu.

UYARIYA RAĞMEN

Eşi geçen 27 Haziran'da kaçan Ali Ak'ın telefonla arayıp Suriyeli eşinin gece yarısı altınlarla gittiğini söyleyerek kendisini uyardığını, bir gün sonra aynı şeyin kendi başına geldiğini anlatan Şenol Aydın, "Kapıları kilitlememe rağmen gece yarısı cep telefonum ve yüzüğüm dahil olmak üzere tüm altınları da alarak camdan atlamış. Kendisini bekleyen bir otomobile binip kaçmış. Köyün güvenlik kamerasından izledim" dedi.

Damatlar, başlarına gelen bu olaydan sonra komşularının alaycı bakışları yüzünden sokağa bile çıkamadıklarını belirtti.

(Murat GÜRKAN / DHA)