Suriyeli gelin modası

Güneydoğu sınırındaki Şanlıurfa'nın Harran, Akçakale, Ceylanpınar, Harran, Viranşehir ve Suruç ile Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerine Suriye'den gelin gelen kadınların sayısı artıyor.

ŞANLIURFA - Güneydoğu sınırındaki Şanlıurfa'nın Harran, Akçakale, Ceylanpınar, Harran, Viranşehir ve Suruç ile Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerine Suriye'den gelin gelen kadınların sayısı artıyor.
Mardin'in Nusaybin İlçesi Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Müfit Adnan Yumuşak, bölgede Suriye uyruklu kızlarla evlenmelerde son yıllarda artış yaşandığını söylüyor. "1970'ten sonra Türkiye şartlarındaki iyileşme Suriyelileri özendirdi. Suriye'de başlık parasının düşük olması da erkekler için cazip oluyor. Nusaybin'de 400 evli Suriyeli kadın var. Bunların bir kısmı kuma olarak evliler. Dini nikâhla yaşıyorlar" diyen Yumuşak'ın eşi de Suriyeli. Ama altı yıl önce evlendiği eşinin kuma olmadığını vurguluyor: "İlk eşimden ayrıldıktan sonra tanıdıklarımın vasıtasıyla Suriye uyruklu eşimle evlendim. Benim eşim resmi nikâhlım. Başlık parası da vermedim."
Nusaybin Kaymakamı Ömer Ulu ise açık bayramlaşma uygulamasının ilişkileri geliştirdiğini anlatarak, "Bayramlaşmalarda çok sayıda Suriyeli kız evlenmek niyetiyle Türkiye'ye geliyor" diyor. Suriye'nin Rakka iline bağlı Tall Al Abyad ilçesinde oturan 19 yaşındaki Kefe Bağıç, 10 gün önce 27 yaşındaki İbrahim Halil Bağıç'ın üçüncü eşi olarak Türkiye'ye gelin gelmiş. Kefe Bağıç, "Burada yaşam şartları daha iyi" derken İbrahim Halil Bağıç da halinden memnun: "Suriye'de başlık parası Türkiye'ye oranla çok daha düşük. Ben 4 bin dolar başlık parası verdim. Aramızda akrabalık bağı da var." Beş yıl önce Suriyeli Vatha ile evlenen 38 yaşındaki İsmail Aldeniz'e göre ilk eşi Sıddıka Aldeniz duruma tepki göstermemiş. Suriyeli eş de "Mutlu şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz" diye konuşuyor.