Suriyeli göçmenlerin Edirne'deki umutlu bekleyişi sürüyor

Suriyeli göçmenlerin Edirne'deki umutlu bekleyişi sürüyor
Suriyeli göçmenlerin Edirne'deki umutlu bekleyişi sürüyor
Avrupa ülkelerine doğru çıktıkları umut yolculukları Edirne'de engellenen Suriyeli sığınmacılar Avrupa'ya geçişleri için gelecek umutlu haber için bekleyişlerinin dokuzuncu gününde...

EDİRNE – Edirne’de Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı alanında kalan 2 bine yakın Suriyeli mülteci havaların soğumasıyla birlikte zor şartlar altında günlerini geçiriyor. Önceki gün yağan yağmurdan sonra Er Meydanı tribünlerine ve kapalı mekanlara çekilen sığınmacılar, günün ilk ışıklarıyla birlikte uyandı. Mültecilerin bir bölümü ateş yakarak ısınmaya çalışırken, diğerleri kahvaltı almak için kuyruğa girdi.

Arife gününe Edirne’de giren sığınmacıların kulağı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulundaki toplantıdan gelecek habere çevrildi. Suriyeliler Türk yetkililerinden Yunan sınırını açmasını ve Avrupa ’ya geçişlerine izin verilmesi isteklerini yeniledi. Sığınmacılar günün belirli saatlerinde toplanarak sosyal medyadan gelen bilgilerin değerlendirmesini yapıyor. Sığınmacılar arasında işitme engelli bir kadın kameralara işaret diliyle bekleyişlerinin zor şartlarda olduğunu ve Almanya’ya gitmek için yetkilerin Yunanistan sınırına yürümelerine izin verilmesini anlattı.

Suriyeli sığınmacıların bir kısmı akşama kadar Edirne’de bekleyip Kurban Bayramını burada geçirmeyi beklerken, bazı sığınmacılarda geriye dönmek için Edirne Valilik tarafından kendilerine tahsis edilen otobüslerle geldikleri kentlere ve akrabalarının yanına gönderiliyor.

Edirne Emniyet Müdürlüğü sığınmacılar toplu halde yürümelerini engellemek için Sarayiçi Er Meydanı giriş ve çıkışlarında geniş güvenlik önlemleri sürüyor.

(DHA)

 

Ülkesine gitmek isteyen Suriyeliler izdihama yol açtı