'Suriyeli kaçırma' istihbarata takıldı

'Suriyeli kaçırma' istihbarata takıldı
'Suriyeli kaçırma' istihbarata takıldı
'Muhalif' olduğu belirtilen bir avukatı Hatay'dan Suriye'ye kaçırmak isteyen 4 Suriyeli, polisle çatıştı. Avukat kurtuldu, 3 Suriyeli gözaltında.

Türkiye ’ye kaçak giriş yaparak, Hatay’daki bir evde kalan Suriyeli muhalif avukatı kaçırmak isteyen 4 Suriyeli, polisle çatıştı. Yayladağı Sınır Kapısı yakınlarında Suriyelilerden 2’si yaralı yakalanırken, 2’si de kovalamaca sonucu ele geçti. Hatay’daki bir evde kalan Suriyeli avukat , 38 yaşındaki Musa Erman, Suriye ’den Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yapan 4 Suriyeli tarafından kaçırılmak istendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı olduğu öne sürülen 4 Suriyeli, muhalif avukat Musa Erman’ı ellerini bağlayarak bir otomobile bindirdi. Erman’ın da içinde bulunduğu otomobille Yayladığı Sınır Kapısı’na doğru yola çıkan Suriyeliler, sınıra yakın bölgede araçtan inerek, ormanlık alana girdi. Şüpheli aracı takibe alan Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu esnada ’Dur’ çağrısı yaptı. Polisin çağrısına silahla ateş ederek karşılık veren Suriyeliler ile polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 Suriyeli yaralı olarak ele geçirilirken, 2 Suriyeli ise kaçmaya çalıştı. Avukatı kaçırmak isteyen Suriyeliler, kısa süren bir kovalamacanın ardından yakalandı. Ambulanslarla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar tedavi altına alınırken, kaçırılmak istenen avukat Musa Erman, çatışmadan yara almadan kurtarıldı.

‘Önde gelen bir muhalif’

Avukat Erman’ın, Suriye’deki önemli davalarda avukatlık yaptığı ve muhaliflerin de önde gelen isimleri arasında yer aldığı öne sürüldü. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, olayın tüm yönüyle araştırıldığını ve gözaltı sayısının artabileceğini belirtirken, Türkiye’deki bazı kişilerin de kaçırmayla bağlantısının olduğu yönünde tespit yapıldığını söyledi.


3’ü Suriyeli 8 kişi gözaltında
Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada, Suriye uyruklu bir kişinin Suriye’ye kaçırılacağı bilgisinin alınması üzerine Emniyet ve MİT tarafından ortak çalışma başlatıldığı belirtilerek şu bilgiler verildi: “Sınır bölgesine yakın ormanlık alanda, görevlilerimizce ’Dur’ ihtarında bulunulan şahıslar silahla karşılık vermişlerdir. Çatışma sonrası 2’si yaralı 3 kişi olay yerinde yakalanmış, 1 kişi ise ateş ederek sınıra doğru kaçmıştır. Ayrıca zorla alıkonulan Suriye uyruklu şahıs ise yara almaksızın sağ kurtarılmıştır. Olayda 3’ü Suriyeli 8 kişi gözaltına alındı. Olay yerinde 1 Rus yapımı el bombası, 1 tabanca, 1 şarjör ve 6 dolu fişeğin yanı sıra çok sayıda boş kovan ele geçirildi.”