Suriyeli muhtarlar mazbatalarını aldı

Suriyeli muhtarlar mazbatalarını aldı
Suriyeli muhtarlar mazbatalarını aldı
Kilis'teki konteyner kentte yapılan seçimde muhtar, aza ve idare meclisine seçilenler mazbatasını aldı. Muhtarlar arasında savaş pilotu da bulunuyor.

KİLİS - Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye 'ye gelen ve Kilis'teki konteyner kentte kalanlar geçen ay sandık başına gitti.

Sığınmacıların oylarıyla seçilen 6 muhtar, 6 aza ve 6 idare meclisi üyesine Vali Süleyman Tapsız tarafından mazbataları verildi.

Vali Tapsız, burada yaptığı konuşmada, Öncüpınar'daki konteyner kentte bir seçim yapıldığını ve Suriyeli misafirlerin temsilcilerini seçtiğini anımsattı.

Muhtarların sığınmacılar ile yöneticiler arasında köprü görevi göreceklerini dile getiren Tapsız, şöyle konuştu:

“Muhtarlar, bizim mesajlarımızı kampta bulunan kişilere iletecek onların sıkıntıları ve isteklerini de bize iletecek. Bu görev daha önce bizim seçtiğimiz kişilerce yürütülüyordu. Burada seçim yapılarak onlara seçim heyecanı yaşatmış olduk. Bize kampın yönetiminde katkı sağlamalarını düşündük. Bir ay önce seçimler gerçekleştirildi. Büyük bir katılım oldu. Şu anda 6 muhtar 12 üyemiz olmak üzere 18 kişi görevlerinin başındalar.

Mazbataların bir tarafı Türkçe, diğer tarafı Arapça olarak düzenledik. Artık kampta birlikte hareket edeceğiz.”

“ÖNCELİKLE TÜRKÇE ÖĞRENMENİZİ İSTİYORUM”

Vali Tapsız, muhtarlardan kampın yönetiminde ciddi yardım ve desteklerini beklediğini söyledi. Muhtarlara seslenen Vali Tapsız, şöyle devam etti:

“Kampın yönetiminde ciddi yardım ve desteklerinizi bekliyorum. Buradaki bizim talep ve isteklerimizi kampta yaşayanlara iletmeniz onların da ciddi sorunlarını bize iletmenizi istiyorum. Konteyner kenti bir şehir olarak görüyorum. Kilis'in 3 ilçesi var. Konteyner kent, Kilis'in ilçelerinden daha fazla nüfusa sahip. Dolayısıyla burayı dördüncü ilçemiz olarak kabul ediyoruz. Burada öncelikle asayiş ve huzuru sağlayacaksınız. Kampta kayıt dışı kalan sığınmacıların durumlarının görüşülmesi konusunda bizimle irtibat içerisinde olacaksınız. Kampın eğitiminden, temizliğine, sağlığına ve kültürel etkinliklerine kadar birçok konuda sizlere büyük görevler düşüyor. Özellikle kampta bazı sıkıntıların yaşanmaması için su konusunda tasarrufun olması gerekiyor. İsrafın önlenmesi gerekiyor. Çünkü israf haramdır.”

Muhtarların Türkçe'yi bilmesi gerektiğini vurgulayan Tapsız, “Çünkü biz de 'bir lisan bir insan iki lisan iki insan' diye bir söz vardır” dedi.

SAVAŞ PİLOTU MUHTAR OLDU

Vali Süleyman Tapsız, konuşmanın ardından mazbataları dağıttı.

Bu arada Atatürk Mahallesi Muhtarlığı'na ülkesinde daha önce savaş pilotu olarak görev yapan Hasan Mustafa'nın seçildiği belirtildi. Mustafa da mazbatasını Vali Tapsız'dan aldı.


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Seçim

  ,

  Türkiye

  ,

  kent

  ,

  katılım

  ,

  kayıt