Suriyeli mültecilerin trajedisi Ege sahillerinde: 6 ölü

Suriyeli mültecilerin trajedisi Ege sahillerinde: 6 ölü
Suriyeli mültecilerin trajedisi Ege sahillerinde: 6 ölü
Burhaniye ilçesi Pelitköy sahilinden, Yunanistan'ın Midilli Adası üzerinden Avrupa ülkelerine gitmek için denize açılan Suriyeli mültecilerin bulunduğu zodyak bot battı. Biri iki aylık bebek 6 kişi boğularak ölürken, 8 kişi kurtarıldı.

BALIKESİR – Burhaniye ilçesi Pelitköy sahilinden, Yunanistan'ın Midilli Adası üzerinden Avrupa ülkelerine gitmek için denize açılan Suriyeli mültecilerin bulunduğu zodyak bot battı. Biri iki aylık bebek 6 kişi boğularak ölürken, 8 kişi kurtarıldı.


EVDEN ÇIKINCA SESLERİ DUYDU

Burhaniye'nin Pelitköy Beldesi'ndeki Fatih 91 Sitesi'nde oturan emekli Cem Kurtcebe, ölen köpeğini gömmek için evden dışarı çıktığında sahilden gelen yardım çığlıklarını duydu. Kıyıya yaklaştığında yardım isteyen kişiler olduğunu fark eden Kurtcebe, "Yanlarına gidince kaçak olduklarını anladım. Üzerlerinde can yelekleri vardı. Yüzme bilmedikleri halde, can yelekleri sayesinde karaya çıkmayı başarmışlardı. İngilizce olarak batan botta, arkadaşlarının ve bebeklerin olduğunu anlatmaya çalıştılar. Onlara yardım edip, yetkililere bilgi verdim. Ardından arama kurtarma çalışmaları başlatıldı" dedi.


TOPLAM 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kurtcebe’nin ihbarı üzerine, bölgede jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı çalışma başlattı. Bu arada Alo 158 Sahil Güvenlik Hattı'nı arayan bir kaçak, içinde bulundukları botun batmak üzere olduğunu söyleyerek yardım istedi.

Telefon çağrısının geldiği noktayı tespit eden Sahil Güvenlik Komutanlığı, bölgedeki botları buraya yönlendirdi. Arama çalışmaları sürerken saat 06.30 sıralarında da 3 kişinin kıyıya yüzerek çıktığı görüldü. Bu kişilerin verdiği bilgiyle zodyak botun battığı, ölen ve halen denizde yüzenler olduğu anlaşıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botlar denizden 6 kişiyi sağ, biri iki aylık bebek 5 kişiyi de boğulmuş olarak denizden çıkardı. Ancak sahile getirilen 1 kişi de müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kurtarılan mülteciler kaldırıldıkları Burhaniye Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Böylece operasyonda 8 kişi sağ kurtarılırken, 6 kişinin cesetleri de kimlik tespiti için morga konuldu.


2 KAYIP ARANIYOR

Tamamı Suriye uyruklu olan kaçakların verdiği bilgiye göre botta 14-15 kişi olduğu tespit edildi. Denizde bir veya iki kişinin daha olabileceği ihtimali üzerine arama kurtarma çalışmalarına devam edildi. Sahil Güvenlik Konutanlığı’na ait üç bot ve bir helikopterin bölgede arama kurtarma çalışması yaptığı açıklandı. Bu arada kaçakların Yunanistan’ın Midilli adası üzerinden Avrupa ülkelerine geçmeyi planladıkları da öğrenildi.


BİRBİRLERİNE SARILIP AĞLAMIŞLAR

Bu arada mülteci teknesinden kurtarılanların hastanede tedavileri sürüyor. Kurtarılanların verdiği bilgiye göre, tekne batmaya başlayınca birbirlerine sarılıp gözyaşı döktükleri, bazılarının kurtarılıncaya kadar 4-5 saat yüzdüğü ortaya çıktı. Sağ kurtarılan 8 kişiden birinin kadın , ölenlerin ise biri bebek olmak üzere hepsinin erkek olduğu belirlendi. Yetkililer ifadelere göre botta 16 kişi bulunduğunu, bir kaçak ile Türk kaptanın denizde halen arandığını belirtti. Mültecilerin, insan kaçakçılarına kişi başına 1000-1500 dolar ödediği belirtiliyor.


SEFER TALAY - TURAÇ TOP / DHA