@idrisemen

Suriyeli sığınmacılar arasında etnik ayrım var!

Suriyeli sığınmacılar arasında etnik ayrım var!
Suriyeli sığınmacılar arasında etnik ayrım var!
İstanbul Sığınmacı Platformu Suriyeli mültecilerle raporunu açıkladı. Buna 200 bini kamplarda ikamet etmek üzere Türkiye'de 600 ila 800 bin Suriyeli arasında sığınmacı var. Raporda en çok dikkat çeken konu ise Çerkez, Roman ve Hristiyan sığınmacıların etnik ve dini kökene dayalı ayrımcılıktan dolayı kamplarda kalmak istememeleri oldu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Sığınmacı Platformu Suriyeli mültecilerle ilgili Suriyeli sığınmacılar raporunu açıkladı. Rapora göre 200 bini kamplarda ikamet etmek üzere Türkiye ’de 600 ila 800 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Raporda en çok dikkat çeken konu ise Çerkez, Roman ve Hristiyan sığınmacıların etnik ve dini kökene dayalı ayrımcılıktan dolayı kamplarda kalmak istememeleri oldu.

İstanbul'daki Suriyeli Sığınmacıları İzleme Platformu'nun hazırladığı, "Yok sayılan; kamp dışında yaşayan Suriye'den gelen sığınmacılar İstanbul 2013 örneği" adlı saha çalışması İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde açıklandı. Rapora göre Türkiye’de 600 bin ila 800 bin arasında Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yaklaşık 400 bini İstanbul, Ankara , İzmir, Mersin gibi büyükşehirlerde ikamet eden sığınmacıların başlıca sorunları arasında barınma, eğitim, ekonomik gelir ve sağlık sorunları gibi sorunlar yer alıyor.

‘YENİ SOSYAL POLİTİKALAR ÜRETİLMELİ’
Kamplar dışında yaşayan sığınmacıların bulunduğu tüm illerde valilikler bünyesinde kayıt masaları oluşturulması gerektiği belirtilen raporda, tüm sığınmacılara yönelik yeni sağlık, eğitim, sosyal politikaların üretilmesi gerektiği vurgulandı. Mültecilerin fiziksel koşullar, güvenlik , etnik, dini kökene dayalı ayrımcılık ve cinsiyete dayalı ayrımcılıktan dolayı kamplarda kalmak istemedikleri vurgulanan raporda, sadece Sünni Müslümanlara yönelik dini hizmetler sunulduğu için Hristiyan ve Aleviler’in kampta kalmak istemedikleri belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/115820011582003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  var tabiki - Al Capone

  bunlari biliyoruz, Turkiye (akp Hukumeti) (kendi Suriyeli Turkmen alevilere bile ayrim yapior - Görduk - duyduk - ve bazi gazeterde haber bile oldu)- AKP/MHP Surekli TURK Dunyasindan bahsediyor ama yalan/ Turk adini almasinlar sadece Sunni dunyasindan bahsetsinler ve birlestirsinler/yalanlara DUR demek gerekiyor artik /

  Suriyeli sığınmacılar arasında hk. - runekson

  Türkiye Sayın başbakan sayesinde oyuncağı buldu artık bundan sonra gel oyna dön oyna derler adama.Türkiye sırtındaki 10 milyon emekliye bakacak durumda olmadığı halde şimdi birde sırtımıza 800 bin Suriyeli bindi allah çalışanlarımıza sağlık güç kuvvet versin diyoruz.

  Kamplar - memetgulmen

  El-Kaidecilerin eğitildikleri kamplarda Esad yanlıları ya da potansiyel Esad yanlılarının kalması zaten intihardan başka bir şey değildir, iki tarafa da lanet okuyanların da o kamplarda işi yok. Başından beri geçerli olan bu durum daha gazetelere yeni yeni yansımaya başladı. Kamplardaki insanlar ve devletin verdiği paralarla kiralık evlerde oturanlar devlet yardımı alırken muhaliflere mesafeli olanlar kaçak çalışıyor ve kaçak oturuyorlar.