Suriyeli sığınmacılardan Vali Şahin'e protesto

Suriyeli sığınmacılardan Vali Şahin'e protesto
Suriyeli sığınmacılardan Vali Şahin'e protesto
Avrupa ülkelerine gitme umuduyla geçen hafta Edirne'ye gelen ve Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçinde kalan yaklaşık 2 bin Suriyeli sığınmacı, kendilerini ikna etmek için gelerek meydanda konuşma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'i sloganlarla protesto etti. Konuşmasını yarıda kesen Vali Şahin, gazetecilere yapacağı basın açıklamasını da iptal ederek Sarayiçi'nden ayrıldı.

RADİKAL - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Sarayiçinde adeta kamp kuran Suriyeli sığınmacılar bugün gitmeleri için süre vermişti. Ancak 150 kadar Suriyeli dışındaki sığınmacılar halen Yunanistan'ın sınırı açacağı umuduyla bekleyişini sürüyor. Saat 16.00 sıralarında Sarayiçi mevkiine gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan ile Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan'ın geri dönüşlerle ilgili bilgi aldı. Bu sırada Vali Şahin'in makam aracı Sarayiçi'ni dolaşarak Arapça olarak Vali Şahin'in meydanda sığınmacılara sesleneceği anonsları yapıldı.

'İSTER BEĞENİN İSTER BEĞENMEYİN...'

Kırkpınar'ın simgelerinden olan Kırk çeşme önünde toplanan kalabalığa seslenen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kaydını yaptıran sığınmacıların diledikleri illere göndereceklerini söyledi. Sığınmacıları 10 gündür Edirne'de misafir ettiklerini anlatan Vali Şahin, "Sizleri burada 10 gündür misafir ediyoruz. Bu misafirliğimizi ister beğenin, ister beğenmeyin. Biz elimizden geleni sizler için yapıyoruz. Bugüne kadar hep basınla konuştuk, bugün sizlerle yüz yüze konuşuyoruz. Değerli kardeşlerim, şunu bilesiniz ki bizim gönlümüz sizinle beraber, sizin düşündüğünüzü bizde düşünüyoruz. Sizin mücadelenizi biz zaten 4 yıldır yapıyoruz, yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak 2011 yılından bu yana Türkiye ve Ürdün dışında size kucak açan başka bir ülke var mı? Biz her zaman ifade ediyoruz ki bizim Suriye halkımız ile bir sorunumuz kesinlikle yoktur. Değerli kardeşlerim sizler bizlere inanın. Ben bu kadar inandığım ve söylediğim şeyi hep takipçisi oldum ve hep yaptım. Aranızda sosyal medyadan size bir takım size yalan yanlış bilgiler geliyor. Bunu da biliyoruz dedi.

YUNAN VE BULGAR SINIRLARI GÜÇLENDİRDİ

Vali Şahin'in sığınmacıların gitmek istediği Yunanistan ve Bulgaristan'ın sınırlarını güçlendirdiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Size devletin valisi olarak sesleniyorum. Lütfen bize inanın, bize inanın diyorum. Bizde sizle beraber aynı secdeye gittik. Bizde sizinle beraber hep aynı şeyleri söyledik. Bir an önce Avrupa Birliği'ne, Birleşmiş Milletler yetkililerine 'bu insanlara bir çözüm bulalım' dedik. Sizler sesinizi duyurdunuz, değerli Başbakanımızla yetkilileriniz görüştü. Görüşmeleri burada size video kanalıyla izlettik. Siz bize pek inanmıyor musunuz, bu sosyal medyaya inanıyorsunuz. Dünden itibaren 1500 kişi, buradan ayrıldı ve gitti. Sizi de istediğiniz ile gönderelim diyoruz. Ona da razı gelmiyorsunuz. Bu direnmenin nedeni nedir bir türlü anlayamıyorum? Değerli kardeşlerim Avrupa ülkelerinden bir talep gelsin, ilk göndereceğimiz kişiler sizler olacaksınız. Şuana kadar bir talep yok. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını güçlendirdi. Sizi almamak için sınırlarına yeni milli polislerini ve askeriyesini getirdi. Biz sizleri nasıl gönderelim. Sizler bize emanetsiniz. Sizler bizlerin sorumluğundasınız. Acı çekmenizi hiçbir zaman istemiyoruz. Sizlerden talebimiz şudur değerli kardeşlerim. Sizler bir an önce isminizi, kaydınızı yaptırın. Evi olanlar evlerine, evi olmayanlara devlet imkanıyla geçici olarak otellere yerleştirileceksiniz. Sizleri istediğiniz vilayete gönderelim. Kendinize acımıyorsanız, çocuklarınıza acıyın, gidin sizlerin birçoğunuzun Türkiye'de evleri olduğunu biliyoruz. Buraya belki fırsat çıkarda gideriz diye gelenleriniz var. Lütfen diyorum kaydınız yaptırınö

VALİ ŞAHİN'E SLOGANLI PROTESTO

Vali Şahin'in sözleri, dinleyen arasından ayağa kalkan Suriyelilerin sloganlarıyla kesildi. Arapça olarak 'inanıyoruz sınırı geçeceğiz', 'ezeriz geçeriz' şeklinde sloganlar atan sığınmacılar Vali Şahin'i protesto ederek alandan ayrıldı. Slogan sesleriyle konuşması kesilen Vali Şahin, şaşkınlığını gizleyemezken, polis ekiplerince alandan çıkarılarak makam aracına bindirildi. Bu sırada kucağında bebeğiyle Vali Şahin'in yanına gitmek isteyen Suriyeli kadına korumalar izin vermezken, makam aracına binen Vali Şahin, gazetecilere yapacağı basın açıklamasını da iptal ederek Sarayiçi'nden ayrıldı.

EDİRNE’DE SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN SON GÜN

Edirne’de 2 binden fazla Suriyeli sığınmacıların bekleyişi devam ediyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerine karayolundan yürüyerek gitmek için bekleyen Suriyeli mültecilerin 7’nci günde bekleyişleri sürüyor. Mülteciler dün gece şiddetli yağan sağanak yağmurda kartondan ve poşetlerden yaptıkları çadırları kullanılmaz hale geldiğinden geceyi Er Meydanıstadında soyunma odaları ve koltukların arasında geçirdi.  Sabah kalkıp tekrar yeşillik alana çadırlarını kurup ateş yakıp ısınmaya çalışan sığınmacılar kahvaltı almak için uzun kuyruklar oluşturdu. Buldukları demir parmaklıklara ıslak çamaşırlarını asan Suriyeli sığınmacılar bugün BM toplantısından kendileri için olumlu haber çıkacağını ümit ediyor.

VALİNİN VERDİĞİ SÜRE BİTTİ

Suriyeli mültecilerin Edirne’de Yunanistan’ı geçerek Avrupa ülkelerini geçmeyi ümit ederken Edirne Valisi Dursun Ali Şahin dün Suriyeli sığınmacı temsilcileriyle bir araya gelip ardından yaptığı açıklamada “Başbakan Ahmet Davutoğlu sizin eyleme bir an önce son vermenizi istiyor. Eyleminize son verin ve geldiğiniz şehirlere geri dönün. Size bunun için yarına kadar süre veriyorumöşeklinde konuşmuştu. Vali Şahin açıklamasının ardından dün gece yarısından buyana yaklaşık 700 mülteci kentten otobüslerle geldikleri illere geri gönderilirken 300 kişinin de kentte yürüyerek girdiği bilgisi alındı.

Öte yandan Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri kent girişinde yaptığı kontrollerde 500 kadar mülteciyi geldikleri araçlarla geri çevirdiği öğrenildi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Sarayiçi bölgesinde bekleyen sığınmacıların bulundukları bölgeden toplu halde yaya olarak ayrılmalarına izin vermiyor.

PERİŞAN OLDUK, BIRAKIN GİDELİM

Sarayiçinde kalan Suriyeli sığınmacılar dün gece şiddetli yağmurda eşyalarının tamamı ıslanıp kullanılmaz hale geldiğini, çocukların ise soğuk havadan etkilenip hasta olduğunu dile getirdiler. Durumlarının ‘perişan olduk’ açıklamasıyla özetleyen 4 çocuk annesi Fatme Esma Davut, “Eşim savaşta öldü. 4 Çocuğum yetim kaldı. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Burada çok zor şartlarda kalıyoruz. Dün gece çok şiddetli yağmur yağdı. Çocuklarım hasta oldu. Burada barınmak çok zor perişan olduk. Türkiye kapıları açsın biz buradan gitmek istiyoruz. Savaştan kaçtık burada hastalıktan öleceğiz. Perişan oldukö diye konuştu.Suriyeli sığınmacılarla birlikte Kobani’den gelen 5 çocuk annesi Selam Esma ismindeki kadın ise İŞİD’in eşini öldürdüğünü çocuklarıyla Türkiye’ye kaçarak canını zor kurtardıklarını anlattı. Türkiye'de parasız ve çaresiz beklediklerini anlatan Esma, kapıların açılıp Almanya’ya akrabalarının yanına giderek orada çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak istediğini söyledi. Diğer sığınmacıların büyük bir bölümü de  bugün ne karar çıkarsa çıksın Edirne’den gitmeyeceklerini ifade ettiler.

AŞKLARI SINIRA DAYANDI

Suriye’de başladıkları aşklarını Türkiye’de evlilikle perçinleyen Aliya ve Muhammet çiftinin Edirne’den sınırı geçip Belçika’ya gitmek istiyorlar. Ülkelerindeki savaştan kaçarak İstanbul’da buluşan çift  5 ay önce evlenip İstanbul’a yerleşmiş. İstanbul’da tekstil işinde çalışan Aliya, Muhammet Ali, Türkiye’de yaşamanın çok zor olduğunu Belçika’ya gitmek istediklerini belirttiler. Bir birlerini çok sevdiklerini bu yüzden bir an olsun bir birlerinin elini bırakmayan çiçeği burnunda yeni evli çift,  aşklarını sınırı aşıp Avrupa ülkelerinde yaşamak istediklerini söylediler.