Suriyelilere soğuk yardımı yok!

Suriyelilere soğuk yardımı yok!
Suriyelilere soğuk yardımı yok!
Sokakta yaşayan Suriyelilerin bir kısmı metrolara sığınırken kendilerine soğuk havadan korunabilecek kapalı bir alan bulamayan göçmenlere ise sokakta kaldı.

RADİKAL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) karlı havada dışarıda kalan evsizlere kapısını açtı. Fakat Suriyeliler için durum farklıydı. Milliyet gazetesinden Burcu Ünal'ın haberine göre İBB’nin 153 Beyaz Masa hattını dün sabah arandığında telefonu açan görevli, “Suriyelilerle ilgili Emniyet görev yapıyor. 155’e bildirebilirsiniz” diyordu. Nedeni sorulduğunda ise yanıt, “İstanbul Valiliği böyle karar verdi” oluyordu. 155’ten ulaşılan polis ise Belediye ’nin yardımcı olmamasına şaşırarak, “Biz de alıp belediyeye götürüyoruz” dedi.


Suriyeli vatandaşlara uygulanan bu ayrımcılığın nedenlerini İBB’den bir yetkili ise şöyle açıkladı: “Suriyelilere uygulanan prosedür tamamen farklı çünkü onlar farklı bir statüdeler. Pasaport kontrolünden geçmeleri, kayıtlarının alınması gerekiyor. Belediyenin yetki alanı dışında olan şeyler bunlar, o nedenle Suriyelilerle Valilik ve Emniyet ilgileniyor. Onların götürüldükleri yerler de farklı.”
Yerel belediyeler ise konu hakkında pek bilgi sahibi değillerdi. Suriyeli nüfusunun yoğun olarak yaşadığı ilçelerden Fatih’te telefonu açan görevli, “Kişiler Suriyeli mi?” diye sorduktan sonra numarasını vererek afad’ı aramamızı söyledi. Kadıköy Belediyesi ise kendilerinin misafirhanesi olmadığını belirterek, İBB Beyaz Masa’ya yönlendirdi.


  http://www.radikal.com.tr/129662512966253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suriye'liler - user976200

  Başkan Obama bile Esad'ın gitmesinden vazgeçmişken biz hala ısrar ediyoruz.Artık ateş kes yada barışmaları için her iki tarafa da yardımcı olmalıyız.

  Vicdan ve insanlık yok olmuş - user668579

  O insanları kabul ettiniz sefillik çektirmek,soğuktan dondurmak için mi ? İnsanlığınız bitmiş!!!Hala inanan milletim senin Kuran'ında var mı bunlar?

  yazık - user990371

  Esat Esed d'ye Suriye'yi karıştırdılar. Savaş çıkarmak için senaryolar bile ürettiler. Binlerce insanın ölümüne sebep oldular. Hala binlercesi acı çekiyor. Bunlara sebep olanın yatacak yeri yok.